Van, aki marékszámra szedné az antibiotikumot. Képünk illusztráció
Fotó: Pexels.com
Az egészségügyi minisztérium szerint naponta 600 ezerre tehető azoknak a száma, akik indokolatlanul szednek antibiotikumot. Emiatt egyre több olyan beteg van, akinek szervezete nem reagál az ilyen jellegű kezelésekre, de a szakértők szerint ijesztően nő azon baktériumok száma is, amelyek rezisztensekké válnak. Marosvásárhelyen, de más egyetemi központokban is a gyógyszerészetis hallgatók kampányt indítottak az antibiotikumok észszerű használatáért.
2019. november 07., 13:312019. november 07., 13:31
Az egészségügyi minisztérium honlapján található adatok szerint az elmúlt években húsz romániai kórházból jelezték, hogy az uniós átlagnál nagyobb és
De a kimutatások arról is szólnak, hogy a belső kórházi fertőzéseket is egyre nehezebben tudják kezelni antibiotikumokkal. A legfrissebb becslések szerint Európában évente 33 ezer ember halálát okozzák az antibiotikumoknak ellenálló baktériumok.
November 10-éig nyolc egyetemi központban szerveznek a gyógyszerészetis hallgatók tájékoztató kampányt az antibiotikumok használatáról. Marosvásárhelyen csütörtökön többek közt a központban és a várban tartanak kiselőadásokat, beszélgetnek az érdeklődőkkel, de az iskolákba is elmennek, hogy a diákokat felvilágosítsák arról, mikor és hogyan kell antibiotikumot szedni.
Mint az egyik szervező, Andrada Pintea elmondta, az előző években és idén is azt tapasztalták, hogy a lakosság nem tudja pontosan, milyen esetben indokolt antibiotikumot szedni. Felméréseikből kiderült, hogy
de nem ritka, hogy szomszédjuk, barátjuk tanácsára is megveszik és beszedik ezeket a gyógyszereket. Szeretnék, ha tájékoztató kampányuk nyomán minél többen megértenék, hogy
és azt sem szabad elfelejteni, hogy ezek vénykötelesek. Az érdeklődőknek beszélnek arról is, hogy mit jelent az antibiotikum-rezisztencia, és miért fontos az antibiogram elkészítése. Ez utóbbiból ugyanis kiderül, hogy a szervezetet megbetegítő baktérium melyik antibiotikumra érzékeny, melyiktől pusztul el, így célzottan lehet gyógyszert szedni. A szakértők szerint a világon leggyakrabban felírt gyógyszerek,
Mint Puskás Noémi gyógyszerész a Székelyhonnak elmondta, sajnálatos módon ezeket a szabályokat a vásárlók nem tartják be. Hozzátette, általában az idősebb korosztály szokott vény nélkül is antibiotikumot kérni, és sokszor teljesen érthetetlen kérésekkel is előállnak.
„Van egy vásárlónk, aki minden esetben, amikor fejfájása van, ampicillint kér, mert meggyőződése, hogy csak attól múlik el a kellemetlen fejfájása. De az sem ritka, hogy azt mondják, legutóbb, amikor meg voltak hűlve, ez vagy az az antibiotikum segített, így megspórolnák az utat, és nem mennének el a háziorvoshoz. Nem ritka, hogy veszekedésbe torkollik az ilyen eset, hiszen egyrészt próbáljuk megmagyarázni, hogy csakis receptre adhatunk ki antibiotikumot, másrészt azt hangsúlyozzuk, hogy csak indokolt esetben kell antibiotikumot szedni. De ők azt hangsúlyozzák, hogy a pénzükért joguk van megvenni azt a gyógyszert, amelyikre szükségük van” – nehezményezte Puskás Noémi.
Megjegyezte továbbá, hogy ők csakis abban az esetben adnak ki vény nélkül antibiotikumot, ha valaki pénteken délután jelentkezik, amikor már nincs lehetősége háziorvoshoz menni, de telefonon beszélt vele, és ő ajánlotta, hogy vegyen ilyen jellegű gyógyszert. Akkor is csak a hétfőig szükséges adagot adják ki, és az érintettnek lelkére kötik, hogy hétfőn forduljon orvoshoz.
A gyógyszerész tapasztalata szerint az idősebb háziorvosok is sokkal könnyebben írnak fel antibiotikumot, mint a fiatalabbak, sokszor a betegek unszolására. A fiatalabbak inkább természetesebb gyógymódokat javasolnak, és csak nagyon indokolt esetben gyógyszert. Elmondta továbbá, hogy van olyan betegük is, aki
Az antibiotikumok
Az antibiotikumok olyan gyógyszerek, amelyek az emberi (és állati) szervezetben megtelepedett baktériumokat elpusztítják (baktericid hatás) vagy szaporodásukat gátolják (bakteriosztatikus hatás). Ebből kifolyólag bakteriális fertőzések kezelésére vagy megelőzésére használják. Ma már minden baktériumellenes gyógyszert antibiotikumnak neveznek, ami téves leegyszerűsítés, az antibiózis fogalmának félreértésén alapul. A legismertebb antibiotikum a penicillin.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!