Fotó: Kristó Róbert
Az előzetes közlések szerint június első napjaiban kell aláírják az új keretszerződéseket az egészségügyi szolgáltatók. A Hargita Megyei Mentőszolgálatnál is várják az új szerződést, hogy kiderüljön, milyen finanszírozást kap a két hónapja már csökkentett költségvetéssel működő intézmény.
2011. május 27., 12:502011. május 27., 12:50
2011. május 29., 18:462011. május 29., 18:46
Beszámoltunk már arról, hogy április 1-jétől 24,16 százalékkal csökkentették a Hargita Megyei Mentőszolgálat költségvetését. A kevesebb pénzt az új, a lakosság száma alapján kiszámolt finanszírozási rendszer szerint adták, bár ezt a módszert csak később bocsátotta közvitára az egészségügyi tárca. A korábbi nyilatkozatok szerint az új finanszírozási rendszer alapján kötik meg a mentőszolgálatokkal a június 1-jén esedékes idei szolgáltatói keretszerződést is.
Ha a Hargita Megyei Mentőszolgálat számára a szerződés is ezt, a két hónapja már csökkentett költségvetést hagyja érvényben, akkor Péter Szilárd igazgató korábbi nyilatkozatai szerint nagyot változhat negatív irányba a megyei sürgősségi betegellátás minősége. Egyelőre azonban még nem tudni pontosat, a helyzetfelmérések elkészültek, és várják a keretszerződést, hogy kiderüljön a költségvetésük – mondta Péter Szilárd pénteken. Közölte, a csökkentett költségvetés miatt májusban nem tudták kiadni az ételjegyeket az alkalmazottaknak, a béreket azonban még sikerült kifizetni. Ha azonban ez a költségvetés marad, akkor előbb-utóbb azokra sem lesz elég a pénz – mutatott rá.
Elmondta, elkészítették a terveket arra az esetre, ha ennyi marad a költségvetésük, ezekben pedig mentőpontok bezárása és alkalmazottak elbocsátása szerepel. Az igazgató konkrétumokba nem akart még bocsátkozni, azt mondta, amíg a szakszervezettel nem zárulnak le a tárgyalások, addig nem nyilatkozik arról, hogy hány személy elbocsátására kerülhet sor, ha a helyzet megkívánja.
Magyari István, a Hargita Megyei Mentőszolgálat alkalmazottainak többségét tömörítő Ambusan Szakszervezet elnöke azt mondta, furcsállják, hogy bár az új finanszírozási rendszert május elején bocsátotta közvitára az egészségügyi tárca, és a benne szereplő előírások szerint június 1-jétől fokozatosan, három év alatt kell bevezetni, máris alkalmazzák azt, és áprilistól eszerint kapja a Hargita Megyei Mentőszolgálat a finanszírozást. Elmondta, úgy tudják, hogy Tulcea és Bihar megye számára sem kedvező az új finanszírozási rendszer, a legrosszabbul viszont sajátosságai miatt Hargita megye jár.
A csökkentés miatti esetleges átszervezésekről és elbocsátásokról tárgyaltak az igazgatósággal, és javaslatokat tettek le a helyzet megoldására a közegészségügyi igazgatósághoz is – közölte Magyari István. Nehezményezik, hogy bár kifejtették, nem értenek egyet az ételjegyek megvonásával és kérték, hogy előzetesen jelezze az igazgatóság, ha ezt mégis megvonja, csak utólag értesültek az intézkedésről. A szakszervezeti vezető ismertette, javaslataik szerint mindenképpen több időre lenne szükség, hisz egyrészt nem lehet ilyen rövid idő alatt átszervezéseket végrehajtani, másrészt pedig vannak nyugdíjazás előtt álló munkatársaik.
Mindenképpen szeretnénk elkerülni a bércsökkentést és az elbocsátásokat – szögezte le a szakszervezeti elnök. Ismertette, ennek érdekében javasolták, hogy amint a kórházak átszervezésénél, itt is oldják meg az esetleg munka nélkül maradó mentősök elhelyezését. Továbbá, ha tényleges elbocsátásokra kényszerülnek, akkor a nem véglegesített alkalmazottaktól váljanak meg először.
Magyar István azt mondta, várják az együttműködést a mentőszolgálat vezetősége és a közegészségügyi igazgatóság részéről, és várják azt is, hogy vegyék figyelembe javaslataikat.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!