Lucaci Szende és Szerekován János operaénekes. Nem adják fel
A borszéki Lucaci Szende látásáért küzd a családja, folyamatosan vizsgálatokra, műtétekre viszik a szülők a hatéves Szendikét. Három hónapos kezelés után tértek haza néhány napja. Bajkó Mónikával, Szendike édesanyjával beszélgettünk.
2018. július 30., 14:572018. július 30., 14:57
2018. július 30., 14:582018. július 30., 14:58
Lucaci Szendikénél négy évvel ezelőtt fedezték fel a betegséget. Debrecenben ekkor
Az évek alatt folyamatosan ellenőrzésekre, kezelésekre jártak Kolozsvárra, Debrecenbe és Marosvásárhelyre. A kislány szemfájdalomra panaszkodott a télen, és a jobb szemében is felfedezték a rosszindulatú daganatot.
„Egy újabb vizsgálaton derült ki, hogy lényegesen nagyobb a daganat a szemében. Márciusban kerültünk a budapesti Tűzoltó utcai gyerekklinikára. Ott sok egyeztetés után – mivel Szende már többször kapott kemoterápiás kezelést, sok beavatkozáson, altatáson volt túl – úgy döntöttek, hogy kemoterápiás kezelést adnak. Három rend kezelést kapott, és folyamatosan ellenőrizték, hogy hogyan reagál a daganat, van-e élő sejt benne, amitől növekedhetne.
Július 19-én volt az utolsó műtétje. Ellenőrzésre vagyunk előjegyezve, legközelebb augusztus 10-én kell Budapesten legyünk. Előreláthatólag szeptember elején az onkológiai záróvizsgálatra fogunk utazni, majd októberben újra még egy vizsgálatra. Ez egy hosszú folyamat, de
– tudatta örömmel Szende édesanyja.
„A kórházi kibocsátó alapján három alkalommal kapott vért, 550 alkalommal volt megvizsgálva, és 350 alkalommal volt megszúrva, vérvizsgálat miatt a három hónap alatt. Még kimondani is sok, és ez csak egy hat éves kislány. Nagyon nehéz napokon vagyunk túl, de minden beavatkozást méltósággal viselt, néha még ő adott erőt a mosolyával. Amikor láttam, hogy milyen bátor, arra gondoltam, ha ő nem adja fel, én hogyan adhatnám, pedig voltak nagyon kritikus pillanataink.
– mondta Bajkó Mónika.
A mindig moslygós borszéki, hatéves kislány a kezelések alatt Budapesten
„Márciusban három napra mentünk mi Budapestre, és három hónapot voltunk ott. Három póló, három nadrág, így csomagoltunk. De nem szenvedtünk hiányt semmiben, akik segítettek, szinte mind idegenek voltak” – mondta Mónika. A több éve tartó kezelések jelentős összegbe kerültek, ami jóval meghaladta a család lehetőségeit. Amint az anyuka mesélte,
A budapesti három hónapos kezelés alatt is a marosvásárhelyi származású operaénekes segítette a kis Szendikét, hogy a lehető legbiztonságosabb helyen legyen édesanyjával. „Siklódi Ferenc, illetve Szerekován János ismerőse, Zsombor Frittmann és Estilla Frittmann lakhatási lehetőséggel biztosítottak, a házaspár teljesen ingyenesen adta át a lakást három hétre, majd három hónapra, és még jótékonysági hangversenyt is szerveztek Szendikéért” – tette hozzá Bajkó Mónika.
Amint az idegen emberek együttérzéséről, segítségnyújtásáról beszélt, egy kis történetet is megosztott: „Egy éjszaka nagyon rosszul volt Szendike, belázasodott. Azonnal kellett a klinikára menni, a taxis pedig látva a helyzetet, egy forintot sem vett el, szólt a központnak, hogy ezt ő szeretné kifizetni, ezzel segíteni akar egy beteg kislánynak. Amúgy 5-6 ezer forintba került volna a fuvar. Sokat segítettek a Daganatos Betegekért Alapítvány munkatársai is. Annyi jó emberrel találkoztam e nagyon nehéz időszakban.”
„Sok óvintézkedésre van szükség, de a lényeg, hogy a látása maradjon meg. Nagyon sok esetet láttam a klinikán... Örülök, hogy lát a kislányom, még ha csak az egy szemecskéjével is. És boldogan mondja: már nem vagyok beteg! El kell higgye, hogy nem beteg, még ha hosszú lesz az ellenőrzések sora, akkor is. Azt gondolom, valamilyen szintén felfogja, hogy tulajdonképpen mi is van vele, tudja, hogy beteg volt az egyik szemecskéje, de a másik már meggyógyult” – mondta az édesanya. Arról is beszélt, hogy a kislánynak a három hónapos kezelés alatt nem volt gond az étvágyával, és az első kemoterápiás kezelés után, ahogy elkezdett hullani a haja, nem bánta, hogy anyukája levágja kopaszra.
Sokan támogatták és támogathatják továbbra is a kislányt a teljes gyógyulásban. Gyergyószéki segítőkész emberek fogtak össze, sportolók és diákok különböző jótékonysági rendezvényeket szerveztek a kislányért. Az anyuka ezúttal is hálásan köszöni, hogy mellettük voltak, anyagiakkal is segítettek. Nehéz időszakon vannak túl, de még hátra vannak az ellenőrzések, és a kiutazások is jelentős összegekbe fognak kerülni.
Pénzösszegeket utalni lehet a következő számlaszámokra:
Szerekován János HU33 1070 0543 5611 2733 5110 0005 GIRO.10700543-56112733-51100005
BIC: CIBHHUHB
Bajkó Mónika RO96 RNCB 0153 1167 2934 0001 BCR Borsec
Az S.O.S. Család Szendikéért! Facebook-oldalon is folyamatosan hírt adnak a kislány hogylétéről.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.
szóljon hozzá!