
Magyarul és románul tette le esküjét Marosvásárhely új polgármestere
Fotó: Haáz Vince
„Marosvásárhelyen nincsenek első- és másodrangú állampolgárok. A város mindenkié. A városi tanácsnak nem üzleti vagy pártérdekeket, hanem az itt lakók érdekeit kell szolgálnia. Hiszek a kulturális sokszínűségben, ezért őrizni fogom a hagyományokat és ösztönzöm Marosvásárhely kultúrateremtő szerepét” – hangoztatta beiktatási beszédében Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere. A járványügyi intézkedések miatt visszafogott, de méltóságteljes ünnepi alkalom keretében iktatták be hétfőn délben az új városvezetőt, valamint az önkormányzati képviselő-testület új és régi tagjait.
2020. október 26., 14:282020. október 26., 14:28
Csaknem egy hónapot kellett várnia a választási eredmények kihirdetésétől a megválasztott marosvásárhelyi polgármesternek, Soós Zoltánnak és az önkormányzati képviselőknek, hogy beiktassák őket, és megkezdhessék a munkát. A megyeközpontnak 1996 és 2000 között a 2015-ben elhunyt Fodor Imre volt az utolsó magyar polgármestere, majd a két évtizedes Florea-korszak következett.
A marosvásárhelyi városházán már kora délelőtt nagy volt a sürgés-forgás, a lépcsőkre virágokat helyeztek el, a hangosítást igazgatták, hogy minden készen legyen a beiktatást követő sajtótájékoztatóra. A városháza nagy gyűléstermébe 12 órakor csak a polgármestert, a tanácsosokat, a prefektúra és a megyei tanács képviselőit engedték be, a sajtó az erkélyre szorult. Családtagok, barátok, szimpatizánsok nem vehettek részt.
Huszonegy tanácsos személyesen vett részt, egyikük csak online ünnepelt, Horațiu Suciu neves szívsebész hiányzott. A legidősebb önkormányzati képviselő Pescar Radu, a legfiatalabbak pedig Frunda Csenge és Sebastian Pui – utóbbi szólította az eskütételere a választott képviselőket. Az RMDSZ-es tanácsosok közül mindenki két nyelven tette le az esküt, Pápai László (Szabad Emberek Pártja) úgyszintén. Lehetőség volt a Bibliára vagy az alkotmányra esküdni, a magyar tanácsosok közül csupán egy volt, aki az alkotmányt választotta. Soós Zoltán esküjét taps követte.
A régi tanácsosok közül megmaradt a Szabad Emberek Pártjának (POL) két tanácsosa, Radu Bălaș és Pápai László, a szociáldemokraták eddigi alpolgármestere, Sergiu Papuc, a polgármester korábbi tanácsosa, Claudiu Maior, továbbá Călin Moldovan és Sebastian Pui.
Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke, aki kéthetes karantén zárultával egészségesen tudott részt venni az ülésen, kifejtette:
„A váltás megtörtént, új polgármester és sok új tanácsos áll munkába. A választópolgároknak az elvárásai óriásiak, én, megyei tanácselnökként minden megteszek, hogy fejlődjön a város, a megye” – mondta.
Marosvásárhely polgármestere beszédében többek között arról beszélt, hogy nehéz időket élünk, egy soha nem látott járvánnyal küzd a világ. „Felelős politikusok keresik a szigor és a lazítás helyes arányait, felelős szülőként, pedagógusként ugyanezeket a nehéz döntéseket kell meghozzuk. Nehéz hetek és hónapok előtt állunk. Elsősorban apaként, nem politikusként mondom, hogy vigyázzunk magunkra, vigyázzunk egymásra.
Az ökölérintés az új kézfogás. Soós Zoltán és a volt alpolgármester, Sergiu Papuc
Fotó: Haáz Vince
Vissza kell vezessük a tisztességes politikai és a fejlődés útjára Marosvásárhelyt. Sokan voltak azok, akik változást akartak, de nem mertek magyar emberre szavazni.
Azt tudjuk, hogy mivel nézünk szembe, de azt már kevésbé, hogy pontosan milyen eszközök vannak a kezünkben. A problémákat mindenki ismeri, aki Vásárhelyen él – a pontos pénzügyi lehetőségeket ezek megoldására már kevésbé. Ezért, mint azt már többször elmondtam, a munkát leltárkészítéssel kezdjük. Át fogjuk világítani a költségvetést, a polgármesteri hivatal és a városi cégek működését, számba vesszük a város vagyonát. Ennek eredményeképpen látjuk majd, hogy mit és milyen ütemezéssel tudunk megvalósítani” – hangzott el.
Soós Zoltán megismételte, amit már korábban is elmondott, hogy beiktatása utáni első teendője a számvevőszéknek írott levél iktatása lesz, amiben hivatalosan is kéri a város gazdálkodásának átvilágítását. Végül kiemelte: „A tisztesség és a kemény munka, a bátorság és a hűség, a párbeszéd és a tolerancia – ezek azok az értékek, amelyek különlegessé teszik Erdélyt és meghatározzák Marosvásárhely örökségét, és amelyek jegyében a munkánkat végezzük. Nem lesz könnyű és nem lesz gyors sem. De mi, itt, Vásárhelyen azt tanultuk, hogy addig nem lehet nyugtunk, amíg a munkát el nem végeztük, a dolgunk be nem fejeztük. Ezt tanították szüleink, ezt tanulhattuk elődeinktől és városunk történetéből is.”
Fotó: Haáz Vince
Soós Zoltán a városi tanácsosoktól azt kérte, hogy a város szeretete és a változás hite vezesse őket a munkájuk során. „Néhány elvet fontosnak tartok, ezekhez foggal-körömmel ragaszkodni fogok:
A városi tanácsnak nem üzleti vagy pártérdekeket, hanem az itt lakók érdekeit kell szolgálnia. Hiszek a kulturális sokszínűségben, ezért őrizni fogom a hagyományokat és ösztönzöm Marosvásárhely kultúrateremtő szerepét. A vásárhelyiek politikai részvétele nem merülhet ki abban, hogy megválasztják a képviselőiket. Minden jelentősebb döntés előtt ki kell kérni az érintettek véleményét. Marosvásárhelynek nyitottan, átláthatóan és korrupciótól mentesen kell működnie, ahol minden közérdekű adat nyilvános, könnyen hozzáférhető” – zárta beszédét Soós Zoltán.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
szóljon hozzá!