
Magyarul és románul tette le esküjét Marosvásárhely új polgármestere
Fotó: Haáz Vince
„Marosvásárhelyen nincsenek első- és másodrangú állampolgárok. A város mindenkié. A városi tanácsnak nem üzleti vagy pártérdekeket, hanem az itt lakók érdekeit kell szolgálnia. Hiszek a kulturális sokszínűségben, ezért őrizni fogom a hagyományokat és ösztönzöm Marosvásárhely kultúrateremtő szerepét” – hangoztatta beiktatási beszédében Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere. A járványügyi intézkedések miatt visszafogott, de méltóságteljes ünnepi alkalom keretében iktatták be hétfőn délben az új városvezetőt, valamint az önkormányzati képviselő-testület új és régi tagjait.
2020. október 26., 14:282020. október 26., 14:28
Csaknem egy hónapot kellett várnia a választási eredmények kihirdetésétől a megválasztott marosvásárhelyi polgármesternek, Soós Zoltánnak és az önkormányzati képviselőknek, hogy beiktassák őket, és megkezdhessék a munkát. A megyeközpontnak 1996 és 2000 között a 2015-ben elhunyt Fodor Imre volt az utolsó magyar polgármestere, majd a két évtizedes Florea-korszak következett.
A marosvásárhelyi városházán már kora délelőtt nagy volt a sürgés-forgás, a lépcsőkre virágokat helyeztek el, a hangosítást igazgatták, hogy minden készen legyen a beiktatást követő sajtótájékoztatóra. A városháza nagy gyűléstermébe 12 órakor csak a polgármestert, a tanácsosokat, a prefektúra és a megyei tanács képviselőit engedték be, a sajtó az erkélyre szorult. Családtagok, barátok, szimpatizánsok nem vehettek részt.
Huszonegy tanácsos személyesen vett részt, egyikük csak online ünnepelt, Horațiu Suciu neves szívsebész hiányzott. A legidősebb önkormányzati képviselő Pescar Radu, a legfiatalabbak pedig Frunda Csenge és Sebastian Pui – utóbbi szólította az eskütételere a választott képviselőket. Az RMDSZ-es tanácsosok közül mindenki két nyelven tette le az esküt, Pápai László (Szabad Emberek Pártja) úgyszintén. Lehetőség volt a Bibliára vagy az alkotmányra esküdni, a magyar tanácsosok közül csupán egy volt, aki az alkotmányt választotta. Soós Zoltán esküjét taps követte.
A régi tanácsosok közül megmaradt a Szabad Emberek Pártjának (POL) két tanácsosa, Radu Bălaș és Pápai László, a szociáldemokraták eddigi alpolgármestere, Sergiu Papuc, a polgármester korábbi tanácsosa, Claudiu Maior, továbbá Călin Moldovan és Sebastian Pui.
Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke, aki kéthetes karantén zárultával egészségesen tudott részt venni az ülésen, kifejtette:
„A váltás megtörtént, új polgármester és sok új tanácsos áll munkába. A választópolgároknak az elvárásai óriásiak, én, megyei tanácselnökként minden megteszek, hogy fejlődjön a város, a megye” – mondta.
Marosvásárhely polgármestere beszédében többek között arról beszélt, hogy nehéz időket élünk, egy soha nem látott járvánnyal küzd a világ. „Felelős politikusok keresik a szigor és a lazítás helyes arányait, felelős szülőként, pedagógusként ugyanezeket a nehéz döntéseket kell meghozzuk. Nehéz hetek és hónapok előtt állunk. Elsősorban apaként, nem politikusként mondom, hogy vigyázzunk magunkra, vigyázzunk egymásra.
Az ökölérintés az új kézfogás. Soós Zoltán és a volt alpolgármester, Sergiu Papuc
Fotó: Haáz Vince
Vissza kell vezessük a tisztességes politikai és a fejlődés útjára Marosvásárhelyt. Sokan voltak azok, akik változást akartak, de nem mertek magyar emberre szavazni.
Azt tudjuk, hogy mivel nézünk szembe, de azt már kevésbé, hogy pontosan milyen eszközök vannak a kezünkben. A problémákat mindenki ismeri, aki Vásárhelyen él – a pontos pénzügyi lehetőségeket ezek megoldására már kevésbé. Ezért, mint azt már többször elmondtam, a munkát leltárkészítéssel kezdjük. Át fogjuk világítani a költségvetést, a polgármesteri hivatal és a városi cégek működését, számba vesszük a város vagyonát. Ennek eredményeképpen látjuk majd, hogy mit és milyen ütemezéssel tudunk megvalósítani” – hangzott el.
Soós Zoltán megismételte, amit már korábban is elmondott, hogy beiktatása utáni első teendője a számvevőszéknek írott levél iktatása lesz, amiben hivatalosan is kéri a város gazdálkodásának átvilágítását. Végül kiemelte: „A tisztesség és a kemény munka, a bátorság és a hűség, a párbeszéd és a tolerancia – ezek azok az értékek, amelyek különlegessé teszik Erdélyt és meghatározzák Marosvásárhely örökségét, és amelyek jegyében a munkánkat végezzük. Nem lesz könnyű és nem lesz gyors sem. De mi, itt, Vásárhelyen azt tanultuk, hogy addig nem lehet nyugtunk, amíg a munkát el nem végeztük, a dolgunk be nem fejeztük. Ezt tanították szüleink, ezt tanulhattuk elődeinktől és városunk történetéből is.”
Fotó: Haáz Vince
Soós Zoltán a városi tanácsosoktól azt kérte, hogy a város szeretete és a változás hite vezesse őket a munkájuk során. „Néhány elvet fontosnak tartok, ezekhez foggal-körömmel ragaszkodni fogok:
A városi tanácsnak nem üzleti vagy pártérdekeket, hanem az itt lakók érdekeit kell szolgálnia. Hiszek a kulturális sokszínűségben, ezért őrizni fogom a hagyományokat és ösztönzöm Marosvásárhely kultúrateremtő szerepét. A vásárhelyiek politikai részvétele nem merülhet ki abban, hogy megválasztják a képviselőiket. Minden jelentősebb döntés előtt ki kell kérni az érintettek véleményét. Marosvásárhelynek nyitottan, átláthatóan és korrupciótól mentesen kell működnie, ahol minden közérdekű adat nyilvános, könnyen hozzáférhető” – zárta beszédét Soós Zoltán.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
szóljon hozzá!