Magyarul és románul tette le esküjét Marosvásárhely új polgármestere
Fotó: Haáz Vince
„Marosvásárhelyen nincsenek első- és másodrangú állampolgárok. A város mindenkié. A városi tanácsnak nem üzleti vagy pártérdekeket, hanem az itt lakók érdekeit kell szolgálnia. Hiszek a kulturális sokszínűségben, ezért őrizni fogom a hagyományokat és ösztönzöm Marosvásárhely kultúrateremtő szerepét” – hangoztatta beiktatási beszédében Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere. A járványügyi intézkedések miatt visszafogott, de méltóságteljes ünnepi alkalom keretében iktatták be hétfőn délben az új városvezetőt, valamint az önkormányzati képviselő-testület új és régi tagjait.
2020. október 26., 14:282020. október 26., 14:28
Csaknem egy hónapot kellett várnia a választási eredmények kihirdetésétől a megválasztott marosvásárhelyi polgármesternek, Soós Zoltánnak és az önkormányzati képviselőknek, hogy beiktassák őket, és megkezdhessék a munkát. A megyeközpontnak 1996 és 2000 között a 2015-ben elhunyt Fodor Imre volt az utolsó magyar polgármestere, majd a két évtizedes Florea-korszak következett.
A marosvásárhelyi városházán már kora délelőtt nagy volt a sürgés-forgás, a lépcsőkre virágokat helyeztek el, a hangosítást igazgatták, hogy minden készen legyen a beiktatást követő sajtótájékoztatóra. A városháza nagy gyűléstermébe 12 órakor csak a polgármestert, a tanácsosokat, a prefektúra és a megyei tanács képviselőit engedték be, a sajtó az erkélyre szorult. Családtagok, barátok, szimpatizánsok nem vehettek részt.
Huszonegy tanácsos személyesen vett részt, egyikük csak online ünnepelt, Horațiu Suciu neves szívsebész hiányzott. A legidősebb önkormányzati képviselő Pescar Radu, a legfiatalabbak pedig Frunda Csenge és Sebastian Pui – utóbbi szólította az eskütételere a választott képviselőket. Az RMDSZ-es tanácsosok közül mindenki két nyelven tette le az esküt, Pápai László (Szabad Emberek Pártja) úgyszintén. Lehetőség volt a Bibliára vagy az alkotmányra esküdni, a magyar tanácsosok közül csupán egy volt, aki az alkotmányt választotta. Soós Zoltán esküjét taps követte.
A régi tanácsosok közül megmaradt a Szabad Emberek Pártjának (POL) két tanácsosa, Radu Bălaș és Pápai László, a szociáldemokraták eddigi alpolgármestere, Sergiu Papuc, a polgármester korábbi tanácsosa, Claudiu Maior, továbbá Călin Moldovan és Sebastian Pui.
Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke, aki kéthetes karantén zárultával egészségesen tudott részt venni az ülésen, kifejtette:
„A váltás megtörtént, új polgármester és sok új tanácsos áll munkába. A választópolgároknak az elvárásai óriásiak, én, megyei tanácselnökként minden megteszek, hogy fejlődjön a város, a megye” – mondta.
Marosvásárhely polgármestere beszédében többek között arról beszélt, hogy nehéz időket élünk, egy soha nem látott járvánnyal küzd a világ. „Felelős politikusok keresik a szigor és a lazítás helyes arányait, felelős szülőként, pedagógusként ugyanezeket a nehéz döntéseket kell meghozzuk. Nehéz hetek és hónapok előtt állunk. Elsősorban apaként, nem politikusként mondom, hogy vigyázzunk magunkra, vigyázzunk egymásra.
Az ökölérintés az új kézfogás. Soós Zoltán és a volt alpolgármester, Sergiu Papuc
Fotó: Haáz Vince
Vissza kell vezessük a tisztességes politikai és a fejlődés útjára Marosvásárhelyt. Sokan voltak azok, akik változást akartak, de nem mertek magyar emberre szavazni.
Azt tudjuk, hogy mivel nézünk szembe, de azt már kevésbé, hogy pontosan milyen eszközök vannak a kezünkben. A problémákat mindenki ismeri, aki Vásárhelyen él – a pontos pénzügyi lehetőségeket ezek megoldására már kevésbé. Ezért, mint azt már többször elmondtam, a munkát leltárkészítéssel kezdjük. Át fogjuk világítani a költségvetést, a polgármesteri hivatal és a városi cégek működését, számba vesszük a város vagyonát. Ennek eredményeképpen látjuk majd, hogy mit és milyen ütemezéssel tudunk megvalósítani” – hangzott el.
Soós Zoltán megismételte, amit már korábban is elmondott, hogy beiktatása utáni első teendője a számvevőszéknek írott levél iktatása lesz, amiben hivatalosan is kéri a város gazdálkodásának átvilágítását. Végül kiemelte: „A tisztesség és a kemény munka, a bátorság és a hűség, a párbeszéd és a tolerancia – ezek azok az értékek, amelyek különlegessé teszik Erdélyt és meghatározzák Marosvásárhely örökségét, és amelyek jegyében a munkánkat végezzük. Nem lesz könnyű és nem lesz gyors sem. De mi, itt, Vásárhelyen azt tanultuk, hogy addig nem lehet nyugtunk, amíg a munkát el nem végeztük, a dolgunk be nem fejeztük. Ezt tanították szüleink, ezt tanulhattuk elődeinktől és városunk történetéből is.”
Fotó: Haáz Vince
Soós Zoltán a városi tanácsosoktól azt kérte, hogy a város szeretete és a változás hite vezesse őket a munkájuk során. „Néhány elvet fontosnak tartok, ezekhez foggal-körömmel ragaszkodni fogok:
A városi tanácsnak nem üzleti vagy pártérdekeket, hanem az itt lakók érdekeit kell szolgálnia. Hiszek a kulturális sokszínűségben, ezért őrizni fogom a hagyományokat és ösztönzöm Marosvásárhely kultúrateremtő szerepét. A vásárhelyiek politikai részvétele nem merülhet ki abban, hogy megválasztják a képviselőiket. Minden jelentősebb döntés előtt ki kell kérni az érintettek véleményét. Marosvásárhelynek nyitottan, átláthatóan és korrupciótól mentesen kell működnie, ahol minden közérdekű adat nyilvános, könnyen hozzáférhető” – zárta beszédét Soós Zoltán.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
szóljon hozzá!