Hirdetés
Hirdetés

Történelmi pillanat: húsz év után magyar polgármestert iktattak Marosvásárhelyen

Magyarul és románul tette le esküjét Marosvásárhely új polgármestere •  Fotó: Haáz Vince

Magyarul és románul tette le esküjét Marosvásárhely új polgármestere

Fotó: Haáz Vince

„Marosvásárhelyen nincsenek első- és másodrangú állampolgárok. A város mindenkié. A városi tanácsnak nem üzleti vagy pártérdekeket, hanem az itt lakók érdekeit kell szolgálnia. Hiszek a kulturális sokszínűségben, ezért őrizni fogom a hagyományokat és ösztönzöm Marosvásárhely kultúrateremtő szerepét” – hangoztatta beiktatási beszédében Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere. A járványügyi intézkedések miatt visszafogott, de méltóságteljes ünnepi alkalom keretében iktatták be hétfőn délben az új városvezetőt, valamint az önkormányzati képviselő-testület új és régi tagjait.

Simon Virág

2020. október 26., 14:282020. október 26., 14:28

Csaknem egy hónapot kellett várnia a választási eredmények kihirdetésétől a megválasztott marosvásárhelyi polgármesternek, Soós Zoltánnak és az önkormányzati képviselőknek, hogy beiktassák őket, és megkezdhessék a munkát. A megyeközpontnak 1996 és 2000 között a 2015-ben elhunyt Fodor Imre volt az utolsó magyar polgármestere, majd a két évtizedes Florea-korszak következett.

A marosvásárhelyi városházán már kora délelőtt nagy volt a sürgés-forgás, a lépcsőkre virágokat helyeztek el, a hangosítást igazgatták, hogy minden készen legyen a beiktatást követő sajtótájékoztatóra. A városháza nagy gyűléstermébe 12 órakor csak a polgármestert, a tanácsosokat, a prefektúra és a megyei tanács képviselőit engedték be, a sajtó az erkélyre szorult. Családtagok, barátok, szimpatizánsok nem vehettek részt.

Hirdetés

Huszonegy tanácsos személyesen vett részt, egyikük csak online ünnepelt, Horațiu Suciu neves szívsebész hiányzott. A legidősebb önkormányzati képviselő Pescar Radu, a legfiatalabbak pedig Frunda Csenge és Sebastian Pui – utóbbi szólította az eskütételere a választott képviselőket. Az RMDSZ-es tanácsosok közül mindenki két nyelven tette le az esküt, Pápai László (Szabad Emberek Pártja) úgyszintén. Lehetőség volt a Bibliára vagy az alkotmányra esküdni, a magyar tanácsosok közül csupán egy volt, aki az alkotmányt választotta. Soós Zoltán esküjét taps követte.

A régi tanácsosok közül megmaradt a Szabad Emberek Pártjának (POL) két tanácsosa, Radu Bălaș és Pápai László, a szociáldemokraták eddigi alpolgármestere, Sergiu Papuc, a polgármester korábbi tanácsosa, Claudiu Maior, továbbá Călin Moldovan és Sebastian Pui. 

Nagyok az elvárások

Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke, aki kéthetes karantén zárultával egészségesen tudott részt venni az ülésen, kifejtette:

a politikai harcoknak vége, el kell kezdeni a munkát, sokak szeretett városa, Marosvásárhely fejlesztése érdekében.

„A váltás megtörtént, új polgármester és sok új tanácsos áll munkába. A választópolgároknak az elvárásai óriásiak, én, megyei tanácselnökként minden megteszek, hogy fejlődjön a város, a megye” – mondta.

Tisztesség és kemény munka

Marosvásárhely polgármestere beszédében többek között arról beszélt, hogy nehéz időket élünk, egy soha nem látott járvánnyal küzd a világ. „Felelős politikusok keresik a szigor és a lazítás helyes arányait, felelős szülőként, pedagógusként ugyanezeket a nehéz döntéseket kell meghozzuk. Nehéz hetek és hónapok előtt állunk. Elsősorban apaként, nem politikusként mondom, hogy vigyázzunk magunkra, vigyázzunk egymásra.

Az ökölérintés az új kézfogás. Soós Zoltán és a volt alpolgármester,  Sergiu Papuc •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Az ökölérintés az új kézfogás. Soós Zoltán és a volt alpolgármester, Sergiu Papuc

Fotó: Haáz Vince

Idézet
A mai napon új lapot nyitunk városunk történetében, rajtunk múlik, hogy egy széljegyzet lesz, vagy egy egész fejezet.

Vissza kell vezessük a tisztességes politikai és a fejlődés útjára Marosvásárhelyt. Sokan voltak azok, akik változást akartak, de nem mertek magyar emberre szavazni.

Idézet
A város nem magyar kézbe került, hanem a vásárhelyiek kezébe. Azért fogunk dolgozni, hogy élhető város legyen Marosvásárhely, lehessen itthon dolgozni, pihenni, közlekedni.

Azt tudjuk, hogy mivel nézünk szembe, de azt már kevésbé, hogy pontosan milyen eszközök vannak a kezünkben. A problémákat mindenki ismeri, aki Vásárhelyen él – a pontos pénzügyi lehetőségeket ezek megoldására már kevésbé. Ezért, mint azt már többször elmondtam, a munkát leltárkészítéssel kezdjük. Át fogjuk világítani a költségvetést, a polgármesteri hivatal és a városi cégek működését, számba vesszük a város vagyonát. Ennek eredményeképpen látjuk majd, hogy mit és milyen ütemezéssel tudunk megvalósítani” – hangzott el.

A város mindenkié

Soós Zoltán megismételte, amit már korábban is elmondott, hogy beiktatása utáni első teendője a számvevőszéknek írott levél iktatása lesz, amiben hivatalosan is kéri a város gazdálkodásának átvilágítását. Végül kiemelte: „A tisztesség és a kemény munka, a bátorság és a hűség, a párbeszéd és a tolerancia – ezek azok az értékek, amelyek különlegessé teszik Erdélyt és meghatározzák Marosvásárhely örökségét, és amelyek jegyében a munkánkat végezzük. Nem lesz könnyű és nem lesz gyors sem. De mi, itt, Vásárhelyen azt tanultuk, hogy addig nem lehet nyugtunk, amíg a munkát el nem végeztük, a dolgunk be nem fejeztük. Ezt tanították szüleink, ezt tanulhattuk elődeinktől és városunk történetéből is.”

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Soós Zoltán a városi tanácsosoktól azt kérte, hogy a város szeretete és a változás hite vezesse őket a munkájuk során. „Néhány elvet fontosnak tartok, ezekhez foggal-körömmel ragaszkodni fogok:

Idézet
Marosvásárhelyen nincsenek első és másodrangú állampolgárok. A város mindenkié.

A városi tanácsnak nem üzleti vagy pártérdekeket, hanem az itt lakók érdekeit kell szolgálnia. Hiszek a kulturális sokszínűségben, ezért őrizni fogom a hagyományokat és ösztönzöm Marosvásárhely kultúrateremtő szerepét. A vásárhelyiek politikai részvétele nem merülhet ki abban, hogy megválasztják a képviselőiket. Minden jelentősebb döntés előtt ki kell kérni az érintettek véleményét. Marosvásárhelynek nyitottan, átláthatóan és korrupciótól mentesen kell működnie, ahol minden közérdekű adat nyilvános, könnyen hozzáférhető” – zárta beszédét Soós Zoltán. 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
Hirdetés