
A Küküllő Hotel Bezárt, a folytatás bizonytalan. Vendégek hiányában nem tudják működtetni a létesítményt
Fotó: Erdély Bálint Előd
Míg a vidéki turizmus virágzik Székelyföldön, a nagy városi szállodák bajba kerültek a járványhelyzet miatt: a külföldi turisták és a rendezvények elmaradtak, az itthon nyaralók pedig nem a városokban akarják eltölteni szabadságukat. Válsághelyzetbe került több székelyföldi létesítmény, a székelyudvarhelyi Küküllő Szállodánál pedig a héten zárták be az ajtókat. Nem tudni, hogy mennyi időre.
2020. augusztus 20., 13:182020. augusztus 20., 13:18
Miután minden más költségcsökkentési lehetőséget kimerítettek, a héten bezárt a székelyudvarhelyi Küküllő Szálloda:
„A márciusi kényszerbezárás kezdetétől igénybe vettük a technikai munkanélküliség lehetőségét a kollégáink részére, de akkor más sejtettük, hogy a turizmus teljes mértékben át fog alakulni. Május 16-án nyitottunk újra, s bár tudtuk, hogy az eleje nehéz lesz, mégis a napi egy-két vendég óriási visszaesés volt” – magyarázta Bíró-László Zoltán, a tulajdonosok képviselője. A szállodában egyébként 73 szoba van, a rendezvénytermük 300 fős. Az „optimalizálás” második hullámában fizetéscsökkenést vezettek be.
„Kitaláltunk egy napi menüs szolgáltatást a cégcsoport számára, amelynek a célja az volt, hogy legalább annyi munkát generáljunk a szállodai konyhán, hogy az fenntartható legyen.
– sorolta tovább. Továbbá kiszervezték például a takarítást is, cserébe vendégéjszakákat ajánlottak fel a szakcégnek. De az elmúlt hónapok egyikében sem tudtak még nullszaldósak sem lenni, panaszolta Bíró-László Zoltán.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a létesítmény forgalmának mintegy ötven százalékát a rendezvények adták. A tulajdonosok egyébként már áprilisban úgy döntöttek, hogy visszamondják az idénre betervezett esküvőket, hiszen nem látták annak lehetőségét, hogy azokat az épületben meg lehet majd tartani.
– summázott a tulajdonosok képviselője. Megtudtuk ugyanakkor: az újraszervezés lehetőségeit keresik, hisz a cél az, hogy a közeljövőben ismét kinyisson a Küküllő Szálloda. Egyébként az ingatlan maga a 70-es években épült, a László család az átépítés óta, azaz húsz éve működteti a szállodát.
A Gyergyószentmiklós központjában található Rubin Hotel 32 szobával, a borzonti Rubin Panzió pedig további 18-al várná a vendégeket, de Huszár Imre tulajdonos szerint alig vannak látogatóik, drasztikus bevételkiesést okozott számukra is a járványhelyzet. Mint fogalmazott,
„A jelenlegi helyzet hosszútávon fenntarthatatlan, egy darabig lehet erőltetni, de ha elfogynak a megtakarítások, lakat kerül a zárra. Ötödik hónapja, hogy be vagyunk zárva, még teraszunk sem volt, most is csak négy asztallal működünk.
– emelte ki Huszár. Arra is kitért, hogy a kényszerszabadságra küldött személyzetük felét visszahívták, de csak úgy tudják biztosítani a bérüket, ha kipótolják. „Az utóbbi két hétben a hétvégéken kiadtunk ugyan néhány szobát, de a járvány megjelenése utáni első négy és fél hónapban ki sem nyitottuk a gyergyószentmiklósi szálloda ajtaját.
A belföldi turisták kizárólag a Gyilkos-tó, Parajd és Szováta környékére látogatnak, de Gyergyószentmiklósra célirányosan nem jönnek, csak esetleg akkor, ha az említett helyszíneken mind betelnek a szálláshelyek. A szezonnak ráadásul hamarosan vége, és a teraszok bezárása után még nehezebb helyzetbe kerül a vendéglátóipar” – nehezményezte a tulajdonos. A helyzetüket tovább nehezíti, hogy
„Ha a szállodát nem tudjuk 50-60 százalékban kihasználni, akkor lehetetlen fenntartani egy ilyen nagy épületet. Hiába, hogy nincs vendég, továbbra is 7-8 ezer lejes villanyszámlák érkeznek. Március közepétől egyetlen magyarországi vendégünk sem volt, az utóbbi időszakban 64 kirándulóbuszt mondtak vissza, a betervezett rendezvényeket is lemondták (például kicsengetések, elsőáldozások), és a sportesemények, edzőtáborok elmaradása is hozzájárult a vendégszám-csökkenéshez” – sorolta Huszár Imre.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hasonló tapasztalatokról számolt be Todor Etelka, a csíkszeredai Hunguest Hotel Fenyő igazgatója is, aki leszögezte ugyan, hogy
Mint mondta, a felújítás még tart, de az éttermi részen már befejezték a munkálatokat, így meg tudtak volna nyitni, de mivel nem lehetett, számukra is a kiszállítás maradt az egyetlen megoldás. Hozzátette:
„Üzleti úton lévő vendégeink vannak, hétvégente pedig néhány kiránduló, de ez számottevően kevesebb a korábbiakhoz viszonyítva. Jelenleg átlagosan mintegy 25 százalékos a szálloda kihasználtsága a korábbi 70-75 százalékhoz képest, ahogy a bevétel is csak 25-30 százaléka a megszokottnak.
– zárta Todor Etelka.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!