A füsti fecske az egyik legelterjedtebb faj
Fotó: Milvus Csoport/Nagy Attila
Súlyos gondokkal küzdenek a magyarországi madármentő alakulatok, az elmúlt napok zord időjárásának következtében ugyanis az idei fecskeszaporulat többsége odaveszett. Míg a szomszédos országban ragadt vándormadarak megfelelő mennyiségű táplálék híján a túlélésért küzdenek, addig Erdélyben nem tapasztaljuk a jelenséget. Ez viszont nem azt jelenti, hogy a fecskék teljes biztonságban vannak.
2024. szeptember 24., 10:502024. szeptember 24., 10:50
A tömeges fecskepusztulásról csaknem mindegyik magyarországi hírportál beszámolt, de a közösségi médiában is egymást követték a madárbarát civilek által írt bejegyzések, segélykérések az elmúlt néhány napban.
Közben a szélsőséges időjárás Romániát sem kímélte, több megyében árvíz pusztított, ugyanakkor a székelyföldi megyékben is jelentősen csökkent a hőmérséklet. Felmerül tehát a kérdés, mi történhet azokkal a fecskékkel, akik innen vonulnának tovább délre.
Nálunk is volt már hasonló
Papp Tamás biológus, a Milvus csoport elnöke szerint idén nem volt nálunk tapasztalható a magyarországihoz hasonló pusztulás, és az időjárás-előrejelzés szerint valószínűleg már nem is lesz. Érdemes viszont tisztázni, egyáltalán mi is áll a jelenség hátterében.
A legelterjedtebb fajok Romániában és a szomszédos országban is a füsti fecske, valamint a molnárfecske. A szakember elmondása szerint ezek a madarak kizárólag repülő rovarokkal táplálkoznak, emiatt vonulnak már kora ősszel Afrikába, ahol biztos táplálékhoz juthatnak.
Vadvédelmi szakemberek próbálnak segíteni a madarakon
Fotó: Sóstó Vadvédelmi Központ/Facebook
„Ha hirtelen lehűl az idő, és tartós lesz a hideg, az eső, akkor a rovarok elhúzódnak. Ilyenkor a repülő rovarokkal táplálkozó madarak komoly bajba kerülhetnek.
– magyarázta Papp Tamás. Néhány évvel ezelőtt, amikor a szokásosnál is jóval nagyobb lehűlést hozott magával az augusztus vége, a mi vidékünkön is bajba kerültek a fecskék.
Számítani kell a veszteségre
Ezek a madarak két-háromszor is fészkelnek az évben, egy fészekaljban három-öt fióka nevelkedhet. „Számítani lehet rá, hogy sok a fiatal, tapasztalatlan madár, amelyek eleve rosszabbul alkalmazkodnak, ha beüt a rossz idő, nagyobb fokú lehet a pusztulás is” – mutatott rá a biológus.
Négyszáz haldokló fecskén próbált segíteni a Sóstó Vadvédelmi Központ
Fotó: Sóstó Vadvédelmi Központ/Facebook
A füsti fecskék és molnárfecskék leghamarabb március végén, áprilisban érkeznek Európába, és
A fecskék fennmaradásában az ember is segédkezhet, leginkább úgy, ha békén hagyja őket. Ahogy Papp Tamás egy korábbi cikkünkben is kifejtette, a madarak állománycsökkenéséhez a rovarirtószereken és a klímaváltozáson túl a fészkek leverése is hozzájárul, így érdemes más megoldást keresni a problémára.
Ne felejtsük el: a fecske védett madár
Az Európai Unió irányelvei, illetve a romániai 2007/57-es számú rendelet alapján a fecske országunkban is védettséget élvez. Papp Tamás ezért felhívta a figyelmet:
A fészkek leverését megelőzhetjük madárürüléket felfogó fecskepelenkákkal, amelyek segítenek tisztán tartani az érintett területet. Tömbházak esetében – amelyek ablakaiba a molnárfecskék szoktak fészket rakni – érdemes lehet égetett agyagból készült műfészket elhelyezni, mert azok sokkal tartósabbak a sárból épített menedéknél. Az erős szél és az eső így jó eséllyel nem árthat a fiókáknak.
Hamarosan országszerte elérhetővé válik az új típusú személyazonossági igazolvány, amely elektronikusan is tárolja a személyes adatokat. Az új személyi elterjedésével fokozatosan az elektronikus egészségügyi kártyák is megszűnnek.
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
A Rétyi Nyír víkendtelepének közelében támadták meg a kutyák a félmaraton-futásra készülő amatőr futót, akit végül a kutyák gazdájának a megjelenése mentett meg a nagyobb bajtól – de két harapást így is elszenvedett.
Medvék járnak a marosvásárhelyi Somostető területén, a vadak különösen éjszaka merészkednek elő. Az esetről a Marosvásárhelyi Állatkert osztott meg vieófelvételt.
Több a képzett szakember, ezért a pszichológusok, iskolai tanácsadók korábban észreveszik, ha a gyermek az autizmus jeleit mutatja, így a fejlesztésükhöz is korábban hozzá lehet kezdeni.
A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.
Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
Tűzvédelmi fejlesztések miatt április elsejétől bezár a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Ház. Munkálatok lesznek a rendezvényteremben, a galériában és a színházteremben is.
szóljon hozzá!