Még a résztvevők is bírságolhatók, ha engedély nélkül történik a szerencsejáték. Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Noha a büntetőtörvénykönyv szerint nem bűncselekmény, ha valaki magánemberként tombolán értékesíti egy vagyontárgyát, a közösségi médiában ez kihágásnak számít a szerencsejátékokra vonatkozó sürgősségi kormányrendelet szerint, ami súlyos bírságot vonhat maga után. Még a résztvevők is számonkérhetők. Ezért nem is csoda, hogy manapság már csak zárt csoportokban próbálnak ilyen módon kereskedni.
2023. március 05., 21:112023. március 05., 21:11
Néhány éve találkozhattunk először a közösségi médiában azzal a jelenséggel, hogy egyesek tombolás megoldással próbálják eladni autóikat, háziállataikat vagy éppen elektronikus eszközeiket. Az értékesítési módszer lényege, hogy a vagyontárgyakért kívánt összeget felosztják apróbb egyenlő értékű tételekre, amelyekhez számokat rendelnek. Ezeket a számokat viszonylag kevés pénzért le lehet „foglalni” (megvásárolni), majd ha ezek mindegyike elkelt és az összeg is beérkezett a tulajdonos bankszámlájára, akkor
Például ha valaki 10 ezer lejért válna meg autójától, akkor ezer darab 10 lejes „jegyet” fog eladni, mielőtt kisorsolná a járművet. A korábbi években bárki találkozhatott a közösségi médiában ezzel a módszerrel, ám
– ezekbe többnyire csak meghívással lehet bekerülni. Itt sokan már nyerészkedve, üzletszerűen árulják a korábban alacsonyabb áron beszerzett termékeiket, nem csak egy, hanem több vagyontárgy esetében.
A megoldás törvényességét firtatva először Maria Plumbut, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjét kerestük fel, aki időt kért, hogy kollégáitól tájékozódhasson. Végül újbóli beszélgetésünkkor elmondta, hogy a büntetőtörvénykönyv szerint nem követ el bűncselekményt az, aki így értékesíti egy vagyontárgyát, hiszen
Más lenne a helyzet, ha csalás történne – például valaki úgy érezné, hogy nem volt megfelelő a sorsolás –, ám ilyen esetet eddig nem jelentettek a rendőrség Hargita megyei alakulatának. Maria Plumbu leszögezte, az adott médiaplatform felelőssége is lenne, hogy ellenőrizze a hasonló tevékenységeket.
Tovább merülve a témában Szilágyi István pénzügyi szakember segítségét kértük. Rámutatott, a szerencsejátékokra vonatkozó 2009/77-es sürgősségi kormányrendelet előírásai szerint a tombola olyan szerencsejáték, amely során egy bizonyos részvételi díj befizetésével egy előre rögzített nyereményt lehet megnyerni. A nyerteseket ugyanakkor véletlenszerű sorsolással határozzák meg. A tombolát a játékosok fizikai részvételével vagy online is meg lehet szervezni. Érdemes azonban tudni, hogy bármelyik megoldást is választjuk,
A szabályzat információkat kell tartalmazzon a szervezőről, a nyereményről, valamint arról, hogy milyen személyek vehetnek részt a játékban (pl. alkalmazottak, családtagok ki vannak zárva). Emellett előre le kell szögezni azt is, hogy a résztvevők személyes adatait miként kezelik. Amennyiben valaki szerencsejátékkal kapcsolatos tevékenységet folytat, megfelelő, az ONJN által kibocsátott engedéllyel kell rendelkeznie.
A jogszabály csupán néhány kivételt fogalmaz meg:
ilyenek például az iskolákban, napközikben, alapítványoknál szervezett tombolák, ha ezek célja a szórakoztatás és nonprofit jellegük van.
Nem minősül szerencsejátéknak a cégek által az eladás növelése érdekében szervezett nyereményjáték, amennyiben nem kérnek részvételi díjat
– magyarázta a szakember.
Hangsúlyozta, következtetésképpen, azok a tombolajátékok, amelyek nem tartoznak a fenti kivételek közé, engedélyköteles tevékenységek, amelyek szabályzatát már csak azért is kell láttamoznia egy országos bizottságnak, hogy ne lehessen a játékszabályokat menet közben változtatni. Másrészt garantálni kell azt, hogy a nyereményt megkapja a nyertes. A tombolajátékoknál a garancia értéke 10 ezer eurótól 100 ezer euróig terjed. A felsorolt feltételek egyébként természetes személyként nem is teljesíthetők.
Amennyiben valaki engedély nélkül szervez, népszerűsít szerencsejátékot, akkor ez a tevékenysége büntethető (20 ezertől 40 ezer lejig) és a bevétele elkobozható – tette hozzá Szilágyi István. Az ilyen szerencsejátékok esetében a részvevők is bírságolhatók 5–10 ezer lejes összeggel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
szóljon hozzá!