Még a résztvevők is bírságolhatók, ha engedély nélkül történik a szerencsejáték. Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Noha a büntetőtörvénykönyv szerint nem bűncselekmény, ha valaki magánemberként tombolán értékesíti egy vagyontárgyát, a közösségi médiában ez kihágásnak számít a szerencsejátékokra vonatkozó sürgősségi kormányrendelet szerint, ami súlyos bírságot vonhat maga után. Még a résztvevők is számonkérhetők. Ezért nem is csoda, hogy manapság már csak zárt csoportokban próbálnak ilyen módon kereskedni.
2023. március 05., 21:112023. március 05., 21:11
Néhány éve találkozhattunk először a közösségi médiában azzal a jelenséggel, hogy egyesek tombolás megoldással próbálják eladni autóikat, háziállataikat vagy éppen elektronikus eszközeiket. Az értékesítési módszer lényege, hogy a vagyontárgyakért kívánt összeget felosztják apróbb egyenlő értékű tételekre, amelyekhez számokat rendelnek. Ezeket a számokat viszonylag kevés pénzért le lehet „foglalni” (megvásárolni), majd ha ezek mindegyike elkelt és az összeg is beérkezett a tulajdonos bankszámlájára, akkor
Például ha valaki 10 ezer lejért válna meg autójától, akkor ezer darab 10 lejes „jegyet” fog eladni, mielőtt kisorsolná a járművet. A korábbi években bárki találkozhatott a közösségi médiában ezzel a módszerrel, ám
– ezekbe többnyire csak meghívással lehet bekerülni. Itt sokan már nyerészkedve, üzletszerűen árulják a korábban alacsonyabb áron beszerzett termékeiket, nem csak egy, hanem több vagyontárgy esetében.
A megoldás törvényességét firtatva először Maria Plumbut, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjét kerestük fel, aki időt kért, hogy kollégáitól tájékozódhasson. Végül újbóli beszélgetésünkkor elmondta, hogy a büntetőtörvénykönyv szerint nem követ el bűncselekményt az, aki így értékesíti egy vagyontárgyát, hiszen
Más lenne a helyzet, ha csalás történne – például valaki úgy érezné, hogy nem volt megfelelő a sorsolás –, ám ilyen esetet eddig nem jelentettek a rendőrség Hargita megyei alakulatának. Maria Plumbu leszögezte, az adott médiaplatform felelőssége is lenne, hogy ellenőrizze a hasonló tevékenységeket.
Tovább merülve a témában Szilágyi István pénzügyi szakember segítségét kértük. Rámutatott, a szerencsejátékokra vonatkozó 2009/77-es sürgősségi kormányrendelet előírásai szerint a tombola olyan szerencsejáték, amely során egy bizonyos részvételi díj befizetésével egy előre rögzített nyereményt lehet megnyerni. A nyerteseket ugyanakkor véletlenszerű sorsolással határozzák meg. A tombolát a játékosok fizikai részvételével vagy online is meg lehet szervezni. Érdemes azonban tudni, hogy bármelyik megoldást is választjuk,
A szabályzat információkat kell tartalmazzon a szervezőről, a nyereményről, valamint arról, hogy milyen személyek vehetnek részt a játékban (pl. alkalmazottak, családtagok ki vannak zárva). Emellett előre le kell szögezni azt is, hogy a résztvevők személyes adatait miként kezelik. Amennyiben valaki szerencsejátékkal kapcsolatos tevékenységet folytat, megfelelő, az ONJN által kibocsátott engedéllyel kell rendelkeznie.
A jogszabály csupán néhány kivételt fogalmaz meg:
ilyenek például az iskolákban, napközikben, alapítványoknál szervezett tombolák, ha ezek célja a szórakoztatás és nonprofit jellegük van.
Nem minősül szerencsejátéknak a cégek által az eladás növelése érdekében szervezett nyereményjáték, amennyiben nem kérnek részvételi díjat
– magyarázta a szakember.
Hangsúlyozta, következtetésképpen, azok a tombolajátékok, amelyek nem tartoznak a fenti kivételek közé, engedélyköteles tevékenységek, amelyek szabályzatát már csak azért is kell láttamoznia egy országos bizottságnak, hogy ne lehessen a játékszabályokat menet közben változtatni. Másrészt garantálni kell azt, hogy a nyereményt megkapja a nyertes. A tombolajátékoknál a garancia értéke 10 ezer eurótól 100 ezer euróig terjed. A felsorolt feltételek egyébként természetes személyként nem is teljesíthetők.
Amennyiben valaki engedély nélkül szervez, népszerűsít szerencsejátékot, akkor ez a tevékenysége büntethető (20 ezertől 40 ezer lejig) és a bevétele elkobozható – tette hozzá Szilágyi István. Az ilyen szerencsejátékok esetében a részvevők is bírságolhatók 5–10 ezer lejes összeggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
Nem hirdetett ítéletet a Maros Megyei Törvényszék szerdán a Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőperben, ezt egy későbbi időpontra halasztották.
szóljon hozzá!