Nagyjából hét órát kell süljön egy 10–12 kilogrammos sertéscomb a kemencében
Fotó: Fülöp Attila
Akár húsz személynek is tálalhatunk karácsonykor, ha a Főnix Konyha séfjének, Karácsony Józsefnek a receptjét követve, nagyjából tíz kilogrammos sertéscombot teszünk a kemencébe, mindezt egyben. Időigényes munkáról van szó, ugyanakkor az eredmény egy ínycsiklandó étel, amire a vendégeink még jó sokáig fognak emlékezni. Az elkészítés módjának bemutatásával és tanácsaival kíván kellemes ünnepeket a szakember.
2021. december 22., 16:032021. december 22., 16:03
„Karácsonykor biztosan összegyűl mindenkinél a tágabb vagy szűkebb értelemben vett család, ilyenkor pedig hozzám hasonlóan bizonyára a legfinomabb ételekkel szeretnék megvendégelni őket. Tudom, hogy a legtöbb asztalt a vidékünkön hagyományosnak mondható töltelékes káposzta fogja díszíteni, mégis arra gondoltam, hogy az alábbi receptemmel alternatívát biztosítok azoknak, akik idén változtatnának a menün” – magyarázta Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa. Mint mondta,
Fotó: Fülöp Attila
„Az eredmény biztosan nem marad el, hiszen igazán ínycsiklandó, szaftos húst tálalhatunk vendégeinknek, amit még sokáig felemlegetnek majd” – jegyezte meg.
A henteshez ellátogatva egy tízkilós, nyers hátsó sertéscombot választott ki a séf, amely nagyjából a csülök részt foglalta magába. Ezt tervezte megsütni egyben a kinti kemencében. Első lépésként nagyjából két ölnyi hasított fát égetett el a kemencében, hogy az kellőképpen kimelegedjen több mint 280 Celsius-fokosra.
– így Karácsony. Amikor kezdenek izzani a téglák, akkor tegyünk még némi fát a tűzre, hogy legyen elegendő mennyiségű szén, ugyanakkor a hőfok se essen le.
Helyezzünk zöldségeket a hús belsejébe is
Fotó: Fülöp Attila
A sertéscombot nem feltétlenül kell előre bepácolni, ám ez esetben figyeljünk oda az előkészületekkor. A húsos részén egy éles késsel vágjunk lyukakat, amelyekbe aztán egy centiméteres vastagságú csíkokra vágott sárgarépát és petrezselyemgyökeret helyezzünk el. Persze a felsorolt zöldségek mellett paprikát és fokhagymát is használhatunk.
Fotó: Fülöp Attila
Ezután kenjük be olívaolajjal a combot, majd sózzuk és borsozzuk meg jó vastagon. Dörzsölhetünk még rá őrölt pirospaprikát és apróra vágott fokhagymát is. Kenjük be a húst még a boltban is kapható pikáns barbeque szószok egyikével. Utóbbit ízlésünknek megfelelően válasszuk ki vagy készítsük mi magunk.
A szósz összeállításához olvasszunk fel barna cukrot, amelyet Cayenne-borssal, őrölt köménnyel, mustárral és fokhagymával ízesítsünk. Ezt öntsük fel sörrel, illetve a barnamártással vagy a húsleves levével. Legvégül adagoljuk a felaprózott csípős paprikát, és hagyjuk nagyjából két órán át főni, amíg szószosra redukálódik.
A comb megsütéséhez egy akkora tepsit használjunk, amelybe az teljesen belefér.
Utóbbi fedjük be legalább három centiméteres vastagságban savanyúkáposzta-levelekkel, hiszen azok majd meggátolják, hogy elégjen a forró kemencében. A tepsibe öntsünk még hét deciliter bort és ugyanennyi vizet. Ez nagyjából félig fogja ellepni a húst. Ha megvagyunk, akkor – a kenyérsütéssel ellentétben – húzzuk a kemence két oldalára a parazsat, esetleg rakjunk még fát is rá, majd középre behelyezhetjük az ételt. Három óra múlva nézett ismét a sertéscombra a séf: ekkor ellenőrizte, hogy van-e elég zsiradék még a tepsi alján, eltávolította a megégett káposztaleveleket, majd ismét bekente barbeque-szósszal a húst.
Fotó: Fülöp Attila
A régiek helyére természetesen új káposztalevelek kerültek, majd tolhatta vissza a kemencébe az ebédet. Újabb három óra múlva vizsgálta meg ismét. Eltávolította a káposztaleveleket, újra szósszal kente be a húst, majd ezúttal fedetlenül tette vissza sülni még egy órát.
– magyarázta a séf. Mindemellett megjegyezte, időközben rendszeresen pótolta az elégett famennyiséget, hogy ne legyen az elvártnál alacsonyabb a hőfok. Hozzátette, ha elkészítenénk az ételt, de nincs kinti kemencénk, akkor
Az elkészített mennyiségből húsz személy biztosan jól tud lakni – magyarázta a séf –, ezt persze mi magunk is felporciózhatjuk, de rábízhatjuk vendégeinkre is, hogy ők maguk vágják le a számukra legínycsiklandóbb darabokat.
Házikenyérrel, cikakáposztával tálaljuk az elkészült húst
Fotó: Erdély Bálint Előd
Tálaláskor mindenképp tegyünk az asztalra friss házikenyeret, illetve cikakáposztát is. Az étel mellé szilvapálinkát vagy akár száraz fehér, rozé borokat fogyasszunk – tanácsolat Karácsony József, kellemes ünnepeket kívánva olvasóinknak a teljes csapata nevében.
Közzétette a mezőgazdasági minisztérium a burgonyatermesztők de minimis támogatásáról szóló határozattervezetet.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló Roncsautó programnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
Nagy népszerűségnek örvend a sepsiszentgyörgyi Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórháznak az a kezdeményezése, mely lehetőséget teremt az egészségügyi pályára készülő diákoknak a személyes betekintésre több kórházi osztály életébe.
Átszervezik az ügyfélfogadási rendet a szentegyházi polgármesteri hivatalnál, hogy a nap egy részében az ügyfeleket fogadhassák, a másik részében pedig zavartalanul dolgozhassanak az irodai feladatokon.
Néhány nap múlva kezdetét veszi Románia idei legnagyobb sporteseménye, a divízió 1/A jégkorong-világbajnokság, amelynek április 27. és május 3. között a sepsiszentgyörgyi Sepsi Aréna ad otthont.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő minivakáció ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
Támogatja a székelyek erőfeszítéseit vallási, nyelvi, etnikai és kulturális identitásuk megőrzésére Crin Antonescu elnökjelölt, aki szerdán a csíkszeredai megyeházán találkozott a Hargita megyei településvezetőkkel.
Elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a bírák és ügyészek nyugdíjazásáról szóló törvénytervezetet.
Sepsiszentgyörgyön az Új és a Kút utcában látott munkához a Közüzemek Rt. csapata. Ugyanakkor hamarosan az Állomási-szigetet is csatlakoztatják a vízhálózatra.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
szóljon hozzá!