Szárhegyi töltött káposzta, ahogy Jánossy Alíz készíti
Fotó: Jánossy Alíz/Gyergyói Ízőrző
Az ünnepi asztal legfőbb fogása ezerféle módon készülhet, de az összesben közös, hogy az otthon ízét idézi. A töltött káposzta sokféleségéről, a főzés mikéntjéről Jánossy Alízt kérdeztük, aki saját receptjét is megosztotta a Székelyhon olvasóival.
2024. december 24., 12:032024. december 24., 12:03
A töltött káposztára minden családnak megvan a bevált receptje, a háziasszonyok csak ritkán tekintenek el a megszokottól. Az erdélyiek egyik legkedveltebb ételének azonban számos változata létezik, amelyek ihletet adhatnak azoknak, akik szeretnék kicsit újragondolni az ünnepi fogást. Jánossy Alíz gyergyói gasztronómiai szakíró segítségével mutatunk be néhány töltöttkáposzta-változatot.
A töltött káposzta elkészítésének módja főként ízlés kérdése, a családi hagyományok formálják. A káposzta kiválasztása is ettől függ.
Ugyanilyen amúgy a szépvízi káposzta is, ők arra esküsznek. A kovásznaiak káposztája vastagabb, de nem hiába rettentően büszkék rá, mert jó, húsos levele van” – mutatott rá gasztroblogger.
Jánossy Alíz gasztronómiai szakíró, blogger, a Krónika volt munkatársa
Fotó: Jánossy Alíz gasztronómiai szakíró oldala/Facebook
Ami a tölteléket illeti, többféle húsból készülhet: sokan csak disznóhúst használnak, mások fele-fele arányban keverik azt marhahússal, de csirke-, pulyka-, juh- és bárányhússal is készíthető. Ugyancsak preferenciától függ, hogy kerül-e a töltelékbe szalonna, hagyma. A rizst kiválthatjuk árpakásával, kukoricakásával is. Van, aki hagyományos négyszög, mások tölcsér alakúra formálják. A formázás technikáját – csakúgy, mint az egész főzés folyamatát – érdemes ellesni a család idősebb tagjaitól.
A fazék alját különféleképpen lehet „kitapétázni”, hogy az étel ne égjen oda. Erre a célra megfelel a hasogatott fenyőfaág, de a füstölt szalonnaszeletek is. Faluhelyen, ahol az ünnepek közeledtével disznót vágnak, friss disznóbőrt helyeznek az edény aljába.
A töltelékek fazékba helyezése is eltérő. Székelyföldön az a bevett szokás, hogy valamilyen füstölt húsos csont is kerül a fazékba. Ez lehet csülök, füstölt oldalas, de meg lehet „cifrázni” hasaalja szalonnával is. Sok háziasszony az edény fala mentén rakja körbe a töltelékeket, a vágott káposztát pedig a közepébe helyezi, megint mások a tetejére rakják rá.
Fotó: Freepik
A neve megtévesztő, hiszen a rongyos töltött káposzta igencsak mutatós verziója lehet az ételnek. Ebben a változatban a tölteléket nem káposztalevélbe csomagoljuk, hanem megformázzuk a húst, és vékonyra vágott káposztalevél-csíkokkal tekerjük körbe. Fontos, hogy a töltelékhez fél kiló hús után egy tojást is hozzá kell adni, de ezenkívül minden úgy készül, ahogy a rendes töltött káposztánál.
– mutatott rá Jánossy Alíz.
Fotó: Freepik
A böjtös töltött káposztát is meg kell említeni, hiszen karácsonykor is jó alternatíva lehet a vegetáriánusok számára. Ez sokkal változatosabb a hagyományos verziónál, a húst ugyanis sokféle hozzávaló pótolhatja, például a gomba.
– hívta fel a figyelmet. Akkor lehet igazán finom, ha többféle erdei gombát teszünk bele, de ha csak egyfélét használunk, akkor nagyon fontos, hogy kerüljük az intenzív ízűeket. Például a rókagomba egymagában nem alkalmas a töltött káposztába, mert elrontja az ízét, viszont a laskagomba megfelel a célra. Hozzá lehet adni továbbá apró káposztát, dinsztelt hagymát.
Fotó: László Ildikó
Ami a más, zöldséges variációkat illeti, a szakember szerint a karalábén kívül minden leveszöldség felhasználható a töltelékhez: sárgarépa, zeller, petrezselyem, hagyma, darált káposzta – ezeket érdemes összedinsztelni. Társíthatunk hozzá rizst, gerslit (más néven árpagyöngyöt), hajdinát, köleskását, vagy bármilyen más magvat, ami kiváltja a rizst. Vannak ennél modernebb „találmányok” is, hiszen a töltött káposztát el lehet készíteni szójagranulátummal, szejtánnal (más néven búzahússal), de tofuval is.
A töltött káposztát megfelelő mennyiségű zsiradékkal kell elkészíteni. Ha nem teszünk bele szalonnát, vagy a csülök nem eléggé zsíros, akkor érdemes a káposzta tetejére tenni egy-két evőkanál disznózsírt, mert úgy könnyebben puhul a káposztának a levele, és szaftosabb, zamatosabb lesz.
Fotó: László Ildikó
„Főzésnél figyeljünk oda, hogy az eltűnt (elpárolgott) vizet pótoljuk, mert a rizs nyersen kerül bele, megszívja magát vízzel, illetve zsírral, emiatt a káposzta leve leapad. Tehát amikor felfőtt a káposzta, akkor meg kell nézni, hogy mennyire van leapadva a leve, és egy kicsi forró vízzel pótolni kell.
– hangzott el Jánossy Alíz következő tanácsa.
Ha az imént említett dolgokra figyelünk, ugyanakkor lassú tűzön főzünk, megelőzhetjük, hogy a káposztánk leégjen. „Ha leég, akkor az egész fazék káposztának borzalmasan rossz íze lesz. Ha véletlenül mégis megtörténne, akkor nagyon gyorsan a töltelékeket a fazékból át kell szépen telepíteni egy másik fazékba, és abban folytatni tovább a főzést” – mutatott rá.
és az íze is jobb lesz, ha nagyobb mennyiségben fő. Régebben a szokás is megkövetelte, hogy a fazék megteljen, és legyen miből megkínálni a vendégeket az éjféli szentmise után.
Hozzávalók
A káposztagöngyölegekhez: 2-3 közepes fej savanyú káposzta; illetve 50 dkg császárszalonna, 60-70 dkg füstölt oldalas.
A töltelékhez: 1 kg darált hús (sertés és borjú vegyesen), 1 csésze rizs, 15 dkg füstölt szalonna, 1 nagy fej hagyma, ökölnyi méretű savanyú káposzta, só, bors, pirospaprika.
Elkészítése
1. A káposztafejeket szétbontjuk, a leveleket leormózzuk, a kisebb, illetve közepes leveleket kb. egyforma méretűre „szabjuk” levágva a fölösleges részeket. A nagyobb leveleket, a káposzta cikáját, illetve a leeső részeket egymásba göngyöljük és éles késsel vékony szálakra vágjuk.
2. A töltelékhez előbb kockára vágjuk a szalonnát, kiolvasztjuk a zsírját, megdinszteljük rajta a kockára vágott hagymát, megszórjuk pirospaprikával és kihűtjük. A hagymás zsiradékot ledaráljuk az ökölnyi méretű savanyú káposztával együtt, hozzáadjuk a darált húshoz, beletesszük a kevés zsiradékon üvegesre pirított rizst, sózzuk, borsozzuk és összekavarjuk.
3. A leormózott, egyformára vágott káposztalevelekbe kb. egy evőkanálnyi tölteléket teszünk, és lazán felgöngyöljük mindkét végét benyomogatva.
4. A káposztás fazék alját kirakjuk császárszalonna-szeletekkel, majd az edény fala mentén körberakjuk a töltelékeket úgy, hogy közéje füstöltoldalas-szeleteket és császárszalonnát rakunk. Az edényben körberakott töltelékek között képződött lyukat megtöltjük a szálasra vágott apró káposztával, majd az edényt feltöltjük annyi vízzel, amennyi a töltelékeket épp ellepi és lassú tűzön kb. 2-3 órát főzzük.
5. Tálaláskor a töltelékeket tányérra sorakoztatjuk, apró káposztát és füstölt húst teszünk mellé, tejfölt és házi kenyeret adunk hozzá.
Füstölt oldalas helyett a káposztás fazék aljába tehetünk egy füstölt csülköt is.
A töltelék sózására figyeljünk, mert a káposztalevelek eleve sósak, nehogy elsózzuk a töltött káposztát!
A jó töltött káposztának kellően zsírosnak kell lennie, vagyis a sertéshúsból fövés közben kiolvadó zsír feljön a tetejére. Ha nem találnánk eléggé zsírosnak a töltött káposztát, egy-két evőkanál zsírral pótolhatjuk.
Ha nagyon elfőne a káposzta leve, forró vízzel pótolhatjuk.
Az igazi töltött káposzta korondi cserépfazékban fő, ehhez a fazekat előbb áztassuk ki, utána rakjuk bele a töltelékeket és sütőbe téve főzzük meg a káposztát.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
szóljon hozzá!