A gyógyszerekről, fertőtlenítőről, kötszerről a polgármesteri hivatalnak kell gondoskodnia
Fotó: Haáz Vince
Egyszer kelljen, ezért is jó, ha van – mondhatjuk az iskolaorvosi rendelőkről, amelyek szinte minden oktatási intézményben működnek. A gyerekek leginkább kisebb balesetekkel, horzsolással, hasfájással, hányingerrel kopognak be az iskolai rendelőkbe.
2019. november 08., 09:192019. november 08., 09:19
A marosvásárhelyi Kerekerdő óvodában reggelente sorban állnak a gyerekek és szüleik. A bejáratnál ugyanis a „nővérke néni” ellenőrzi mindenkinek a torkát. Ha valakinél gyulladást észlel, azt hazaküldi.
Az iskolákban tanévkezdéskor, valamint a vakációt követő napokban van hasonló akció, amikor az iskolaorvos vagy az egészségügyi asszisztens ellenőrzi a gyerekek egészségi állapotát, testi higiéniáját. Tanév közben, ha kirándulásra vagy bármilyen sportrendezvényre készülnek, ugyancsak egészségügyi ellenőrzésen esnek át a diákok – mondja Gabriela Daniliuc általános orvos, aki három marosvásárhelyi iskolában és két óvodában teljesít szolgálatot. Az egyik rendelő, ahol dolgozik, a 7-es számú általános iskolában található, itt már tíz éve ő az iskolaorvos, románul és magyarul is beszél a gyerekekkel, akik bizalommal fordulnak hozzá kisebb-nagyobb problémáikkal. Ha ő nincs ott, akkor az asszisztensnőnek mondják el panaszaikat.
A 7-es iskolában például az egyik szekrényt és az íróasztalt a tanintézet vásárolta, a gyógyszereket és más felszereléseket, például a vizsgálóasztalt, az ágyat vagy a mérleget a hivatal – mondta az orvosnő.
Marosvásárhelyen 56 iskolaorvosi rendelő létezik – tájékoztatta lapunkat Cosmin Blaga, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője, akitől azt is megtudtuk, hogy 19 általános orvos és 6 fogorvos teljesít szolgálatot az iskolákban és óvodákban. Valamennyi rendelőben dolgozik egészségügyi asszisztens, aki mindennap ott található, és a tanulók kisebb problémáit az orvos hiányában is képes ellátni.
Csíkszeredában is hasonló a helyzet, egy-egy iskolai orvosnak több tanintézetben, általános és középiskolában, illetve óvodában is helyt kell állnia, de ott is valamennyi rendelőben van asszisztens – válaszolta érdeklődésünkre Füleki Zoltán alpolgármester. Az elöljáró azt is elmondta, hogy bár mindig van mit jobbítani, többnyire elégedettek az iskolai rendelők felszereltségével, működésével. Gyógyszerekkel, eszközökkel is ellátja ezeket a városháza.
B. Júlia egy nem túl távoli faluból jár a szakközépiskolába. Mint mondja, ott heti egyszer, legfeljebb kétszer rendel a háziorvos, ezért ha beteg, ha hűlés környékezi vagy más gondja van, az iskolai orvost keresi meg. „Receptet ír a doktornő, így azonnal ki is tudom venni a gyógyszert, kezelhetem magam. Ha megvárom az otthoni orvost, több nap is eltelik, akkor pedig vagy otthon maradok, vagy betegen járok iskolába” – mondja a tizedikes diáklány. Ezt megerősíti Gabriela Daniliuc is, aki még hozzáteszi, hogy küldőcédulát nem adhat, de az általa receptre felírt orvosság már nagy segítséget jelent egy vidéki tanulónak a hűlés vagy más légúti fertőzés kezelésében.
Sok szempontból szükségesek az iskolaorvosi rendelők
Fotó: Haáz Vince
Horzsolás, hasfájás, hányinger
Tanév közben a gyerekek általában kisebb balesetekkel, horzsolással, hasfájással, hányingerrel kopognak be az iskolai rendelőbe, de rossz közérzet esetén akár láz, torokgyulladás vagy gyomorrontás is felmerülhet. Ezt megpróbálják helyileg kezelni, gyógyszerrel, fájdalomcsillapítóval, illetve a kisebb baleseteknél fertőtlenítik a sebet, bekötözik. Ha viszont komolyabb a probléma, akkor szakrendelőbe küldik a kis beteget, vagy ha nagyon súlyos, mentőt hívnak, értesítik a tanuló szüleit. Hogy mégis vannak az iskolai orvosi rendelőkben is pótolnivalók, arról Körtesi Sándor, a marosvásárhelyi 7-es számú iskola igazgatója beszélt. Például jó lenne beszerezni egy defibrillátort, aminek a kezelését ha 5–6 személy megtanulná, már nagy segítséget jelentene egy komolyabb baleset vagy rosszullét esetében. Ugyanígy a vérnyomásmérő, vércukorszint-mérő vagy a különféle allergiás tünetek kezelésében hasznos gyógyszerek is fontosak lennének valamennyi tanintézet rendelőjében.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!