A gyűjtögetők fele helybéli volt, de többen jöttek Udvarhely környékéről és Csíkszékről is a Hargitára. Képünk illusztráció
Fotó: Balogh Orsolya
Mintegy háromezer gyűjtögető váltott napijegyet az idei szezonban, hogy erdei gyümölcsöt szedhessen a Hargita Szentegyházához tartozó részéről. A Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület (SZKE) vezetőségétől megtudtuk, hogy az engedéllyel gyűjtögetők száma a másfélszeresére nőtt tavalyhoz képest. A jegyekből származó bevételt egy erdőrész őrzésének megszervezésére fordítja az SZKE.
2018. augusztus 16., 14:472018. augusztus 16., 14:47
Három nagyobb begyűjtő cég kötött szerződést, valamint mintegy háromezer személy váltott napijegyet az SZKE önkénteseitől, hogy gombát, málnát és áfonyát szedhessen az egyesület tagjainak a tulajdonában lévő szentegyházi erdőrészeken – fejtette ki lapunknak Lőrincz Csaba, a szervezet alelnöke, az öt hétig tartó szezon múlt hétvégi lezárása után. Mint mondta, a számadatokból látszik, hogy
„Szerintem a jó időjárásnak és a bőséges termésnek is köszönhető, hogy ennyien eljöttek” – fogalmazott. A gyűjtögetők fele szentegyházi, a másik részük túlnyomó többsége a Homoród menti településekről, illetve Székelyudvarhely környékéről érkezett, de Csíkszékről is váltottak jegyeket.
A jegyeket hivatalosan, hatósági engedéllyel árulták a Hargitára vezető utakra hajnalonként kiálló önkéntesek, ám ennek ellenére néhányan mégis kifogásolták az intézkedést. A dolog érdekessége, hogy nem a gyűjtögetőkkel volt a probléma, hanem inkább olyanokkal, akik nem is voltak kint a Hargitán gyümölcsöt vagy gombát szedni – mesélte Lőrincz. Utóbbiak
Ettől függetlenül az egyesület alelnöke meg van győződve róla, hogy helyesen jártak el, elvégre a kereskedésből élő gyűjtögetők magántulajdonban lévő erdőrészekről szedik le a gyümölcsöket és a gombát, így fontos, hogy ebből a gazdáknak is legyen némi haszna. A jegyek igazolták, hogy az illető milyen céllal tartózkodik az erdőben, így nem akadtak problémái a csendőrök szúrópróbaszerű ellenőrzései során.
Megteltek a vedrek a Hargitán. Képünk illusztráció
Fotó: Balogh Orsolya
Három nagyobb helyi cég szerződött az SZKE-vel a gyümölcsök begyűjtésére, akik az embereknek munkát adva hozzájárulnak a szentegyházi jóléthez – magyarázta Lőrincz Csaba. Ők tavaly pórul jártak, hiszen a napijegyeket váltók miatt is a vártnál kevesebb fekete és piros áfonyát, valamint málnát tudtak begyűjteni. Éppen ezért az egyesület vezetősége úgy döntött, hogy
Ez a gombákra nem vonatkozott. Néhány eset volt, hogy egyesek nem tettek eleget az előírásnak, őket másnap nem engedték vissza gyűjtögetni. A többség azonban elfogadta a helyzetet, olyanok is voltak, akik az általuk szedett gyümölcsöket teljes egészében a vállalatoknak adták el. „Ezzel a szabállyal a helybélieket szerettük volna támogatni, mind a vállalkozókat, mind pedig a lakókat, akik így valamivel olcsóbban juthattak erdei gyümölcsökhöz” – fogalmazott Lőrincz.
Noha még nem fejeződött be az összesítés, számításaik szerint 30–35 ezer lej folyhatott be az idei szezonban az SZKE kasszájába. Ez a pénz elegendő ahhoz, hogy felméressenek egy, az egyesületi tagok tulajdonában lévő több mint 200 hektáros dűlőt, ahol tavaly széldöntések voltak, ezután pedig ott meg lehet szervezni az erdő hivatalos őrzését. „Ez egy hatalmas áttörés lesz számunkra, hiszen
– közölte az egyesület alelnöke. Ha az őrzést sikerült megszervezni, akkor elkezdődhet az erdőgazdálkodás, és ki fogják takarítani a dűlőt, amely roppant sürgető feladat, hiszen a kidőlt fák lassan korhadásnak indulnak.
Az összegyűjtött faanyagot egyesületi tagok között osztják szét. Ez tűzi-, esetleg szarufaként lesz hasznosítható. „Ebből minden tag fog kapni, függetlenül attól, hogy van-e ott területe, hiszen ez a közös gazdálkodás lényege” – hangsúlyozta Lőrincz Csaba, megjegyezve, hogy csemetéket is szeretnének ültetni az említett dűlőben.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2 hozzászólás