
Évek óta halasztják a munkálatokat, egyre jobban szorít a határidő. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Idén el kell végezni a Bogát Önkormányzati Fejlesztési Egyesülethez tartozó településeken az ivóvíz- és csatornahálózat-építés jelentős részét ahhoz, hogy a meghosszabbított határidőig minden elkészüljön, és a finanszírozási szerződésben rögzített elszámolható költségeket fedezze a pályázati támogatás.
2021. március 20., 17:132021. március 20., 17:13
Négy felcsíki község, Csíkcsicsó, Madéfalva, Csíkrákos és Csíkszentmihály településein kell kiépíteni, illetve bővíteni az ivóvíz- és csatornahálózatot abból pályázati támogatásból, amelynek már majdnem négy éve aláírták a finanszírozási szerződését, de a munka még nem kezdődött el.
A községeket tömörítő fejlesztési egyesület akkor több mint 16 millió lej értékű beruházásra nyert európai uniós támogatást az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) kiírása alapján. 2017-ben 2020 májusát jelölték meg a befejezés határidejeként, de a közbeszerzési rendszer buktatói ebben az esetben is jelentkeztek: első két alkalommal volt ajánlattevő, de formailag nem volt rendben a kiírás, illetve az ajánlat, utána pedig senki sem jelentkezett a munkálatok elvégzésére. Szentes Antal projektfelelős szerint ez valószínűleg azért történt, mert
Ezért tavaly a tervek módosítása került napirendre bizonyos költségek átcsoportosításával, hogy a végső érték ne növekedjen – több esetben is például, ahol a lakosság száma nem indokolta a tervben szereplő nagy kapacitású szivattyúk telepítését, ezeket másokkal helyettesítették, illetve kisebb víztartályt terveztek be. A módosításokat a finanszírozó is jóváhagyta, így következhetett az új közbeszerzési eljárás előkészítése és kiírása, amelyre három cégcsoport nyújtott be árajánlatot, ezek kiértékelése folyamatban van – tudtuk meg.
Mivel tavaly a szükséges tervmódosításokra való tekintettel sikerült elérni, hogy a beruházás befejezésének határidejét 2022 augusztusának végéig kitolják,
Ez nem túl sok idő, Szentes úgy számol, hogy idén a munka jelentős része el kell készüljön ahhoz, hogy jövő augusztus végéig ne csak az átadás-átvétel, hanem az elszámolás is megtörténjen. Azt remélik, hogy egyszerre több községben, több helyszínen tudnak dolgozni a megbízott cégek és megfelelően haladnak – vázolta.
Jelentős munkálatok
A négy község közül Csíkszentmihályon, illetve a hozzá tartozó Ajnádon és Lóvészen 7115 méter ivóvíz- és 6106 méter szennyvízvezetéket kell elkészíteni, tűzcsapokat, illetve három víztartályt is felszerelnek. Csíkcsicsóban és településein, Oltfaluban és Csaracsóban víz- és szennyvízhálózatot építenek és bővítenek, összesen 9650 méter vízvezeték és 7461 méter csatornahálózat készül. Madéfalván szivattyúházakat korszerűsítenek, tűzcsapokat, a szennyvíztisztítóhoz áramfejlesztőt és villámhárítót szerelnek, a két hálózatot elvezetik a helyi menedékházhoz – itt 3650 méter víz- és 3359 méter csatornavezetéket fektetnek le. Csíkrákoson tűzcsapokat és tisztítóaknákat üzemelnek be, a településeken több szivattyúállomást is építenek.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!