Hirdetés
Hirdetés

Tizennégy tűzkárosult család lakhatása még kérdéses

Sok család lakhatása megoldódott, de vannak még olyanok az Erőss Zsolt Aréna ideiglenes lakói közül, akiknek nincs ahová menniük. Archív •  Fotó: Veres Nándor

Sok család lakhatása megoldódott, de vannak még olyanok az Erőss Zsolt Aréna ideiglenes lakói közül, akiknek nincs ahová menniük. Archív

Fotó: Veres Nándor

Belátható időn belül kiköltöznek a csíksomlyói tűzkárosult romák az Erőss Zsolt Arénából, ám 14 család számára még kérdéses, hogy hová. A csíkszeredai Tavasz utcába tervezett tranzitközpont megoldás lehet a helyzetre, amennyiben a felek elfogadják a feltételeket.

Barabás Hajnal

2022. április 27., 15:282022. április 27., 15:28

2022. április 27., 15:302022. április 27., 15:30

A Tavasz utcai romatelep közelébe is költözhetnek a somlyói tűzkárosultak, ez azonban tőlük is függ.

A Tavasz utcai cigányok képviselője szerint részükről nincs kifogás, a helyiek viszont nem mind örülnek az új szomszédoknak.

korábban írtuk

Konténerlakások bajba jutottaknak a Tavasz utcában
Konténerlakások bajba jutottaknak a Tavasz utcában

Máris vita és félreértés lett abból, hogy a csíkszeredai Tavasz utcai romatelep közelében lakhatásra alkalmas, pótkocsira szerelt konténerek jelentek meg.

Egyelőre még nem dőlt el, hogy valóban ki és mikor fognak beköltözni a tervezett konténerlakásokba, egyelőre csak annyi biztos, hogy

nem a csíkszeredai városháza, hanem egy alapítvány próbál fedelet biztosítani a rászorulóknak.

korábban írtuk

El kell hagyniuk az arénát a tűzkárosultaknak, de nem költözhetnek a tervezett krízisközpontba
El kell hagyniuk az arénát a tűzkárosultaknak, de nem költözhetnek a tervezett krízisközpontba

Tiltakozó pereket indítottak a tervezett csíkszeredai krízisközpont létrehozása ellen, ezért a bíróság leállította a létesítmény kialakításának folyamatát. A arénában lakó családok így nem költözhetnek oda, de április végéig el kell hagyniuk a csarnokot.

Mint korábban beszámoltunk róla, a csíksomlyói tűzeset károsultjainak április végéig kell kiköltözniük az Erőss Zsolt Arénából, ahová több mint egy éve kényszerült elszállásolni őket az önkormányzat.

Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere lapunknak úgy nyilatkozott, hogy a városháza az érintettek lakhatásának keresésében mindvégig partner volt.

Idézet
Két-három hét alatt 45 személynek sikerült tartósan szálláshelyet találnia. A többi 65 fő, azaz 14 család esetében tart még a hosszú távra szóló elhelyezés lehetőségeinek keresése

– mondta az alpolgármester.

Hirdetés

Az ügyben a város segítségére sietett a Keresztény Segítség Alapítvány, a csíkszeredai szervezet tranzitközpont létrehozását kezdeményezte a Tavasz utcában. „Ez arénában elhelyezett és máig ott élő családok számára is egyfajta – nem kötelező, de választható – megoldást kínál”– magyarázta az alpolgármester. Hozzátette:

az alapítvány elképzelései szerint a konténerek olyan mértékben biztosítják majd a lakhatási feltételeket, amilyen mértékben a közösségi összefogás ezt megengedi.

Az eddigi fő mozgatórúgó az önkormányzati felelősségvállalás volt, most azonban megnő a családok felelőssége. Az alapítványi program ugyanis olyan alternatíva, amely a tűzkárosultak pozitív hozzáállásával további hasznos eredményekhez vezethet, de ennek feltétele, hogy

a szállást kapók bérleményt fizetnek, továbbá a víz- és villanyfogyasztás költségeit is nekik kell törleszteniük.

„Önkormányzatként a fő feladatunk a több mint egy éve folyamatosan biztosított szociális, oktatási, egészségügyi integrált szolgáltatások folytatása, amelyeknek célja a felzárkózás elősegítése. Ezek mellett továbbra is dolgozunk azon, hogy a családok hosszú távú lakhatása szempontjából egyéni megoldásokat találjunk, és a családok önfenntartóvá váljanak” – fogalmazott.

korábban írtuk

Tűzkárosultak kiköltözése: „nem ragaszkodik mereven” az önkormányzat az április végi dátumhoz
Tűzkárosultak kiköltözése: „nem ragaszkodik mereven” az önkormányzat az április végi dátumhoz

Mivel meghiúsult a csíksomlyói tűzkárosultak Erőss Zsolt Arénából a krízisközpontba való átköltözése, ezért rövid időn belül más lakhatási megoldásokat kell keresnie a csíkszeredai városvezetésnek. A bizonytalan helyzet feszültséget szült.

Fogadják a szomszédságukba

Ráduly Ferenc, a Tavasz utcai romatelep képviselője megkeresésünkre arról számolt be, hogy kedden összegyűltek az utca lakói, mert ellenzik, hogy még több cigány család költözzön az utcába. A telep romái azonban nem nehezményezik, hogy akár Somlyó utcai cigányok is költözhetnek a szomszédságukba.

Idézet
Minket nem zavarnak, mi végezzük a dolgunkat, és ők is végzik a magukét

– jegyezte meg.

Tíz konténert helyeznének ki
Amint arról a nap folyamán írtunk, a Keresztény Segítség Alapítvány tíz konténert helyezne ki a Tavasz utcai romatelep közelében. A szervezet elnöke, Bíró Albin a lapunknak elmondta, A konténereket úgy alakítanák át, hogy kétfelé osztanák, helyet kapna benne egy kisebb mosdóhelyiség is, illetve a másik részében fáskályha, asztal és ágyak helyezhetők el. Egy 4-5 tagú család számára lennének megfelelőek ezek a félgarzonlakásnyi méretű konténerlakások, népesebb családok esetében más beosztással lehetne megoldani. Mint az alapítvány elnöke jelezte: nem lehet tudni, hogy mikor válhatnak beköltözhetővé, hiszen még az áram- és vízellátásukat, illetve a szennyvízelvezetést is meg kell oldani. Az elnök hozzátette, a beköltözés feltétele lesz, hogy legyen a családból legalább egy olyan, akinek munkahelye van, hiszen ha jelképes összeget, 10–20 eurót is, de fizetni kell a házbérért, illetve az energia- és vízfogyasztásért is.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 10., kedd

Szabadságra ment az egyik alkotmánybíró, várhatóan ismét elhalasztják a döntést a különnyugdíjakról

Tíznapos szabadságot vett ki az alkotmánybíróság egyik bírája, ezért a testület szerdán várhatóan ismét elhalasztja a döntéshozatalt a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos beadványról.

Szabadságra ment az egyik alkotmánybíró, várhatóan ismét elhalasztják a döntést a különnyugdíjakról
Hirdetés
2026. február 10., kedd

Biztonsági zónát jelöltek ki az autópályán, miután két kamion ütközött és ammónium-szulfát ömlött az útra – videóval

Mintegy háromszáz méteres biztonsági zónát jelöltek ki a hatóságok kedden délután az A1-es autópályán, miután összeütközött két kamion és ammónium-szulfát ömlött az útra.

Biztonsági zónát jelöltek ki az autópályán, miután két kamion ütközött és ammónium-szulfát ömlött az útra – videóval
2026. február 10., kedd

Ha nem sikerül pénzt spórolni, jön a települések összevonása a miniszterelnök szerint

Ilie Bolojan kormányfő kedden kijelentette, hogy a helyi közigazgatás hatékonyabbá tételére irányuló intézkedések hiányában csökkenteni kellene a községek számát.

Ha nem sikerül pénzt spórolni, jön a települések összevonása a miniszterelnök szerint
2026. február 10., kedd

Luxusautók frontális ütközése: egy üzletember életét vesztette, egy terhes nőt helikopterrel vittek kórházba

Egy 45 éves férfi életét vesztette és ketten megsérültek kedden egy közúti balesetben a 24-es országúton, Iași megyében. Két autó ütközött össze frontálisan, az egyik sérültet, egy terhes nőt helikopterrel vittek kórházba.

Luxusautók frontális ütközése: egy üzletember életét vesztette, egy terhes nőt helikopterrel vittek kórházba
Hirdetés
2026. február 10., kedd

Általános sztrájkra készülnek az egészségügyben

A Solidaritatea Sanitară szövetség általános sztrájk kirobbantását tervezi az egészségügyben a kormány gazdasági és szociális politikája miatt.

Általános sztrájkra készülnek az egészségügyben
2026. február 10., kedd

Lefilmezte, amint megroggyan a ló a vontatott teher súlyától – videóval

Több mint 13 ezer lejre büntették meg azt a Vâlcea megyei férfit, aki arra kényszerítette a lovát, hogy nagyon nagy súlyokat húzzon. A rendőrök hivatalból jártak el, miután a férfi feltöltötte a videót a netre.

Lefilmezte, amint megroggyan a ló a vontatott teher súlyától – videóval
2026. február 10., kedd

Ezekben a polgármesteri hivatalokban ma délig ne próbáljon ügyeket intézni

Kétórás figyelmeztető sztrájkot tart a községi és városi önkormányzati alkalmazottak érdekvédelmi tömörülése azokban a polgármesteri hivatalokban, ahol van képviselete a szakszervezetnek. A tiltakozás ideje alatt szünetel az ügyfélfogadás.

Ezekben a polgármesteri hivatalokban ma délig ne próbáljon ügyeket intézni
Hirdetés
2026. február 10., kedd

Jövőre érkezik a piaciérték-alapú ingatlanadó – részleteket osztott meg a kormányfő

Románia az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalta, hogy ez év végétől a piaci érték alapján fogja kiszámolni az ingatlanadót. Mire számítsunk?

Jövőre érkezik a piaciérték-alapú ingatlanadó – részleteket osztott meg a kormányfő
2026. február 10., kedd

Sztrájkkal fenyegetőznek a tanárok, a kormányfő azonban hajthatatlan

A tanárok heti 20 órás kötelező óraszáma európai viszonylatban a legalacsonyabbak között van – jelentette ki Ilie Bolojan miniszterelnök hétfő este a Digi24 televíziónak adott interjúban.

Sztrájkkal fenyegetőznek a tanárok, a kormányfő azonban hajthatatlan
Hirdetés