Elköltözöttek és az ott lakók találkoztak Nagykedében
Fotó: Péter László
Negyven évvel ezelőtt még legalább száz házban laktak a Székelykeresztúrtól öt kilométerre található Nagykedében, amely azóta szinte elnéptelenedett. A porták többségét lebontották, az emberek elköltöztek. Ma alig több mint kéttucat ember él az egykor jobb napokat látott faluban. Múlt szombaton valami megmozdult a településen, ahol első alkalommal szervezték meg az elszármazottak, illetve az ott lakók találkozóját.
2017. augusztus 30., 13:432017. augusztus 30., 13:43
A mindössze tizennégy állandó lakost számláló Nagykedében nem falunapokat, hanem az elszármazottak és a még ott élők találkozóját szervezték meg szombaton. Takács Zoltán, a kis közösség vezetőjének becslése szerint az alkalomra kétszázötvenen gyűltek össze. Bográcsozás, gyerekprogramok, népdaléneklés és néptánc, valamint népi vetélkedők mellett
újrafestették a helyi kultúrotthont, rendbe szedték a két második világháborús emlékmű környékét, amelyeket meg is koszorúztak. A meghitt hangulatú rendezvény közös nótázással és tábortűzzel zárult.
Az 1970-es években még közel száz lakott ház állt a Székelykeresztúrhoz közeli településen, aztán szép lassan elnéptelenedett a falu, a porták nagy részét pedig lebontották. Ma néhány megmaradt betonalap árulkodik az egykori épületekről, többségük valamikori helye már csupán a régi lakók emlékeiben él – mesélte Takács Zoltán.
öt család évtizedek óta lakja, egy pedig néhány éve költözött oda. Rajtuk kívül még körülbelül ugyanennyien szabadság ideje alatt, illetve hétvégenként tartózkodnak Nagykedében. A régi református templomban nem tartanak istentiszteletet, mivel elfogytak a hívek, a helyiek a szomszédos kiskedeiekkel együtt három-négy alkalommal a két település közötti dombon álló, nemrégen felújított unitárius templomot látogatják.
2000-ben unitárius találkozót tartottak a faluban, majd tizenhét éven keresztül semmi sem történt. Idén tavasszal négy család kezdte elindítani a közösségi életet, Takács Zoltán reményei szerint hamarosan faluturizmussal sikerül életet lehelni a településbe.
Elkészült az új sportcsarnok Szentegyházán, amelyet Ambrus Pál helyi születésű birkózóbajnokról neveztek el az épület pénteki avatóünnepségén. A felszólalók a sport és az összefogás fontosságát hangsúlyozták.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
A közösség összefogása adott reményt a mindössze tízéves, Duchenne-szindrómával élő Tasnak és családjának. Az önzetlen segítőknek köszönhetően mostantól bárki követheti, segítheti őt a küzdelmében, és a kezelésében is új fejezet kezdődhet.
Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
szóljon hozzá!