Tavaly a kórházban hagyott újszülöttekből csak hármat sikerült visszahelyezni családjához. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Tavaly tizenhat Kovászna megyei újszülöttet hagytak a szüleik a kórházban, az elmúlt 18 évben ez a legalacsonyabb adat a csecsemőelhagyásokra vonatkozóan – derül ki a Kovászna Megyei Szociális Gondozási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság jelentéséből.
2023. január 28., 16:022023. január 28., 16:02
Folyamatosan csökken Háromszéken az elhagyott kisbabák száma: 2005-ben 123 ilyen gyermek sorsát kellett rendeznie a gyermekjogvédelmi igazgatóságnak, 2006-tól kezdődően már 50 alatt volt az esetek száma, tavaly 16-ra esett vissza, ami kettővel kevesebb, mint az előző évben. E folyamatban nagy jelentősége van az esetmegoldásban közreműködő intézmények képviselői közötti állandó párbeszédnek, azaz a kórház, a szociális igazgatóság, rendőrség, a helyi önkormányzatok szociális munkásai közötti egyeztetésnek, illetve a gyermekvédelem nem kívánt terhességek megelőzését és az elhagyott gyermekek családjukba való visszailleszkedését célzó tevékenységeinek.
A megye leginkább érintett területei Sepsiszentgyörgy környéke hat esettel, Kézdivásárhely térsége szintén hat esettel és Erdővidék négy esettel. Három gyereket sikerült visszahelyezni családjához, 11-nek nevelőszülőt találtak, kettőt pedig a baróti fogyatékos gyerekek elhelyezési központjában gondoznak.
Az adatok alapján megállapítható, hogy változó a biológiai családjukba visszailleszkedett gyerekek száma.
Az intézmény főigazgatója, Vass Maria nyilatkozataiban többször is rámutatott annak fontosságára, hogy Kovászna megye szintjén együttműködési szerződést kötöttek a kórházban elhagyott gyermekekért felelős intézmények, ugyanakkor negyedévente munkamegbeszéléseket tartanak a problémák megvitatására, a beavatkozás módszereinek kidolgozására.
A gyermekvédelmi igazgatóság a nem kívánt terhességek megelőzését célzó programmal vesz részt az elhagyások megelőzésében. Ezt a SERA Alapítvány kezdeményezte, amely 2009 óta támogatja munkájában a gyermekjogvédelmet, vagyis abban, hogy a fogamzásgátlásra vonatkozó információkat és eszközöket az érintettekhez eljuttatják, ha szükséges, a nőket orvosi vizsgálatokra is elkísérik a szociális munkások. Ez rendkívül fontos, hiszen mobil csapatuknak köszönhetően a megye legelszigeteltebb közösségeiben is hatékonyan el tudják látni feladatukat – nyilatkozta korábban az igazgatónő.
A ragályos megbetegedések között nagyjából az első helyen áll a száj- és körömfájás, amely egész térségekben, vagy akár országokban is csődbe viheti az állattenyésztési szektort. Mennyire veszélyezteti a ragály megjelenése Székelyföldet?
Számos jogosítványt és forgalmi engedélyt függesztettek fel, ugyanakkor jelentős összegű bírságot is kiszabtak a Maros megyei rendőrök a hétvégén.
A következő két hét első felében alacsony hőmérsékleti értékekre, április 12-től húsvétig azonban erőteljes felmelegedésre, 21-22 fokos nappali maximumokra van kilátás.
A felszereltségük és képzett személyzetük is megvan arra, hogy rövidesen sztrókközponttá fejlődhessen a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban nemrég akkreditált sztrókegység. Várhatóan már idén elvégezhetik a vérrögök katéteres eltávolítását is.
Nagy mennyiségű szeméttől szabadult meg illegálisan egy személy Csíkszereda közelében, azonban a helyi rendőrök azonosították és jelentős összegre bírságolták.
Újabb fontos lépést tesznek a Szentegyháza „délői” részén lévő, műemlékként nyilvántartott egykori vashámor épületmaradványainak megújítása felé, és ehhez most a lakosságra is számítanak – olvasható a szentegyházi önkormányzat felhívásában.
Ezek nem április hőmérsékletek, inkább tél végiek – állapította meg röviden a hétfő, illetve az előttünk álló három-négy nap várható hőmérsékleti értékeiről Florinela Georgescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzési igazgatója.
Az RMDSZ Csíki Területi Szervezete az Eurotrans Alapítvánnyal együttműködve kiszállást szervez Csíkrákos, Madéfalva és Csíkmadaras községekbe, ahol ingyenes lesz a honosítás, az anyasági és életkezdési támogatás ügyintézése.
A tavalyi negyedik negyedévben 8568 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3424 lej az egy főre jutó bevétel; a kiadások háztartásonként 7277 lejt, személyenként 2908 lejt tettek ki.
Kamionnal ütközött egy kisbusz hétfőn reggel a Kolozs megyei Kackó község területén; a balesetben három ember meghalt, öten megsérültek.
szóljon hozzá!