
A meghibásodott vezeték a robbanás után. Új anyagból készültre cserélik. Archív
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát egyik ammóniagyártó létesítményében történt július hetedikei robbanást vizsgáló belső bizottság befejezte jelentésének első szakaszát. A fő hipotézis szerint műszaki tervezési hiba történt, és az érintett területen az üzemeltetési körülmények miatt valószínűleg át kell alakítani a szintézisgáz-vezetékek anyagát. A kombinát többi egysége továbbra is gyártja a műtrágyát, és azon dolgoznak, hogy a meghibásodott létesítményt is minél hamarabb újraindíthassák.
2021. augusztus 17., 17:392021. augusztus 17., 17:39
Az Azomureș vegyipari kombinátnál július hetedikén éjjel egy óra után két perccel következett be robbanás a hármas számú ammóniatelepen. „Az egyik szintézis oszlopba vezető cső 75 százalékban hidrogént és 25 százalékban nitrogént tartalmaz.
– magyarázta Crăciun Ovidiu, az Azomureș vegyipari igazgatója a robbanást követő napon a sajtónak. Ugyancsak a robbanást követően Aurel Botezan technikai igazgató úgy fogalmazott, hogy nagyon furcsa számukra is és az ezért felelős állami felügyelet számára is, ami szerdára virradóan történt a vegyipari kombinátnál, és várják a belső és külső ellenőrzéseket az anyag minőségéről, mechanikai tulajdonságairól, szerkezetéről, amelyek elvezetnek a robbanást kiváltó okhoz.
Fotó: Haáz Vince
„Sajnos bekövetkezett az egyik legkritikusabb, a biztonsági tervek szerint legkisebb valószínűséggel rendelkező forgatókönyv” – tette hozzá a sajtótájékoztatón. „A pozitívum benne az, hogy a környezetre nézve minimálisak a hatások, és bebizonyosodott, hogy a biztonsági mozgósítás tekintetében képes a vállalat cselekedni” – fogalmazott az illetékes. Akkor a sajtótájékoztatón fotón mutatták meg az újságíróknak a gyár azon részlegét, ahol a robbanás történt. Ezen jól látszott az a vezeték, amely elhasadt, és az ennek következtében kiszivárgott szintézis gáz kigyulladt.
Augusztus 16-án tették közzé a meghibásodás okát vizsgáló belső bizottság előzetes jelentését. „Az okok azonosítása és a cselekvési terv elindítása érdekében a meghibásodást vizsgáló belső bizottság elemezte az elektronikus vezérlőrendszerek által rögzített összes rendelkezésre álló adatot, akárcsak az üzem indítási fázisai során végrehajtott műszaki manővereket.
– áll a belső bizottság jelentését összefoglaló közleményben. Mint írják, az érintett terület csőrendszerének kezdeti értékelése során – a részletes laboratóriumi vizsgálatok teljes befejezéséig – több olyan hipotézist és lehetséges tényezőt azonosítottak, amelyek további vizsgálatokat igényelnek.
A létesítmény tervezőjének, egy erre szakosodott nemzetközi cégnek a véleményét is kikérték. Ezzel párhuzamosan pedig egy romániai cég részletes metallográfiai elemzést végez.
A magát hazai piacvezető műtrágya-gyártónak nevező Azomureș vegyipari kombinát nem áll le, igyekeznek minél hamarabb teljes kapacitással működni
Fotó: Haáz Vince
A részletes előzetes jelentést elküldték az illetékes hatóságoknak, és bemutatták az Azomureș műszaki személyzetének is. „A vállalat számára továbbra is elsődleges fontosságú a munkavállalók és a helyi közösség biztonsága, és a károk kezelésének módja a vészleállítási intézkedések hatékonyságát bizonyítja.
– áll a vállalat sajtóosztálya által megfogalmazott közleményben.
Azt is megjegyzik benne, a vállalat munkatársai az Ammónia 3 részleg szakembereivel együtt dolgoznak az érintett berendezések helyreállításán és az üzem újraindításához szükséges engedélyek megszerzésén. „Ebben az időszakban továbbra is gyártunk műtrágyákat a mezőgazdaság számára, termékeinket országos forgalmazási hálózatunkon keresztül és a regionális piacon is forgalmazzuk” – zárják a jelentésről szóló közleményüket.
Fotó: Haáz Vince
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
1 hozzászólás