
Törvénytelen az állami egészségügyi intézmények alkalmazottainak befolyásolni az elhunyt hozzátartozóit abban, hogy milyen temetkezési szolgáltatást választanak
Fotó: Gecse Noémi
Betelt a pohár egy székelyudvarhelyi temetkezési vállalkozónál: azzal vádolják a városi kórház egyik alkalmazottját, hogy visszaél pozíciójával és kihasználja az elhunytak hozzátartózóit. Temetkezési mutyit kiált a vállalkozó, szerinte mindenki ismeri az évek óta fennálló helyzetet, ám hivatalos panasz, feljelentés eleddig még nem született.
2021. március 01., 09:062021. március 01., 09:06
2021. március 01., 15:362021. március 01., 15:36
Egy gyimesfelsőloki eset kapcsán csordult túl a pohár: az Örök Nyugalom temetkezésiházat működtető Lord-Com Impex Kft-t keresték meg az igazoltan koronavírus-fertőzött elhunyt hozzátartozói, ám a holttest kórházi kiadásának azt közölte velük az intézmény alkalmazottja, hogy a korábban megkeresett temetkezési vállalkozónak nincsen engedélye a test elszállítására, ezzel szemben saját vállalkozása szolgáltatásait ajánlotta fel.
– fakadt ki az említett szakcég munkatársa lapunknak. Mint hangsúlyozta: cégük minden, az elhunytak szállításához szükséges engedéllyel és járművel rendelkezik, a koronavírus-fertőzöttek földi maradványaiknak szállítására is speciális felszerelésük és engedélyük van. A vonatkozó jogszabályok értelmében ugyanis, amennyiben az elhunytat 30 kilométernél messzebb kell szállítani, akkor speciális hűtőjárművet kell használni. Sőt, a világjárvány kezdete óta arról is rendelkeznek, hogy a fertőzésben elhunytaknál, vagy akinél utóbb derült ki, hogy koronavírussal fertőzött, azokat milyen védőintézekedések mellett és védőfelszerelések használatával, valamint hány fokon hűtve lehet szállítani. A szállításra vonatkozó szabályozás pedig azért vált relevánssá, mert a székelyudvarhelyi a térség egyetlen Covid-háttérkórháza, tehát az igazoltan a koronavírussal összeköthető halálesetek nagy százaléka ott történik.
A szakcég egyébként a közösségi oldalon közzétett nyílt levelében azt is kijelenti, hogy az említett kórházi alkalmazott temetkezési vállalkozása illegálisan működik, illetve a fent említett szabályokat sem tartja be.
– írja a vállalkozás a nyílt levélben. Az ügy kapcsán egyébként megkerestünk más helyi temetkezési vállalkozókat is, álláspontjuk egybecseng: a visszaélés valóban évek óta tart, eddig azonban mindenki hallgatott a helyzetről, ám – amennyiben a mostani eset nyomán feljelentés születik – az érintett cégvezetők hajlandók kiállni a Lord-Com Impex Kft. mellett. A beszélgetésekből továbbá az is kiderült: helyi szinten nincsen rivalizálás a vállalkozások között, egy fennálló egyezség alapján, temetők szerint osztják meg egymást közt a klienseket, a díjszabásuk is hasonló.
Az ügyben megkerestük a városi kórház kórboncnoki osztályának érintett munkatársát is, aki azonban nem kívánt nyilatkozni az ellene felhozott állítások kapcsán. Borka Balás Attila, az intézmény ideiglenes menedzsere felvetésünkre kifejtette: nincsen tudomása arról, hogy a kórház érintett alkalmazottjának temetkezési vállalkozása lenne, mint ahogyan arról sem, hogy összeférhetetlenség állna fenn az esetben. „A rendőrség munkáját nem végezhetjük el, ilyen jellegű feljelentés vagy panasz ugyanis nem érkezett a kórház vezetőségéhez” – hangsúlyozta a menedzser.
Utánanéztünk: az érintett kórházi alkalmazottnak 2004-től 2010 ápriliséig volt egy, a Bethlen Gábor utca 49. szám alá bejegyzett egyéni vállalkozása, ennek felszámolása után 2018 januárjától hoztak létre azonos nevű egyéni vállalkozást, ezúttal egy II. Rákóczi Ferenc utcai székhellyel. Azonban
Végezetül pedig, az összeférhetetlenség kérdéséről a 2014/102-es törvény 23. cikkelye rendelkezik, amely elsősorban kimondja, hogy az állami egészségügyi intézmények területén és ingatlanjaiban tilos a temetkezési vállalkozást működtetni, illetve, hogy szigorúan tilos az egészségügyi alkalmazottaknak bármilyen módon befolyásolni a hozzátartozók abbeli döntését, hogy melyik temetkezési vállalkozás szolgáltatásait választják.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
3 hozzászólás