
Törvénytelen az állami egészségügyi intézmények alkalmazottainak befolyásolni az elhunyt hozzátartozóit abban, hogy milyen temetkezési szolgáltatást választanak
Fotó: Gecse Noémi
Betelt a pohár egy székelyudvarhelyi temetkezési vállalkozónál: azzal vádolják a városi kórház egyik alkalmazottját, hogy visszaél pozíciójával és kihasználja az elhunytak hozzátartózóit. Temetkezési mutyit kiált a vállalkozó, szerinte mindenki ismeri az évek óta fennálló helyzetet, ám hivatalos panasz, feljelentés eleddig még nem született.
2021. március 01., 09:062021. március 01., 09:06
2021. március 01., 15:362021. március 01., 15:36
Egy gyimesfelsőloki eset kapcsán csordult túl a pohár: az Örök Nyugalom temetkezésiházat működtető Lord-Com Impex Kft-t keresték meg az igazoltan koronavírus-fertőzött elhunyt hozzátartozói, ám a holttest kórházi kiadásának azt közölte velük az intézmény alkalmazottja, hogy a korábban megkeresett temetkezési vállalkozónak nincsen engedélye a test elszállítására, ezzel szemben saját vállalkozása szolgáltatásait ajánlotta fel.
– fakadt ki az említett szakcég munkatársa lapunknak. Mint hangsúlyozta: cégük minden, az elhunytak szállításához szükséges engedéllyel és járművel rendelkezik, a koronavírus-fertőzöttek földi maradványaiknak szállítására is speciális felszerelésük és engedélyük van. A vonatkozó jogszabályok értelmében ugyanis, amennyiben az elhunytat 30 kilométernél messzebb kell szállítani, akkor speciális hűtőjárművet kell használni. Sőt, a világjárvány kezdete óta arról is rendelkeznek, hogy a fertőzésben elhunytaknál, vagy akinél utóbb derült ki, hogy koronavírussal fertőzött, azokat milyen védőintézekedések mellett és védőfelszerelések használatával, valamint hány fokon hűtve lehet szállítani. A szállításra vonatkozó szabályozás pedig azért vált relevánssá, mert a székelyudvarhelyi a térség egyetlen Covid-háttérkórháza, tehát az igazoltan a koronavírussal összeköthető halálesetek nagy százaléka ott történik.
A szakcég egyébként a közösségi oldalon közzétett nyílt levelében azt is kijelenti, hogy az említett kórházi alkalmazott temetkezési vállalkozása illegálisan működik, illetve a fent említett szabályokat sem tartja be.
– írja a vállalkozás a nyílt levélben. Az ügy kapcsán egyébként megkerestünk más helyi temetkezési vállalkozókat is, álláspontjuk egybecseng: a visszaélés valóban évek óta tart, eddig azonban mindenki hallgatott a helyzetről, ám – amennyiben a mostani eset nyomán feljelentés születik – az érintett cégvezetők hajlandók kiállni a Lord-Com Impex Kft. mellett. A beszélgetésekből továbbá az is kiderült: helyi szinten nincsen rivalizálás a vállalkozások között, egy fennálló egyezség alapján, temetők szerint osztják meg egymást közt a klienseket, a díjszabásuk is hasonló.
Az ügyben megkerestük a városi kórház kórboncnoki osztályának érintett munkatársát is, aki azonban nem kívánt nyilatkozni az ellene felhozott állítások kapcsán. Borka Balás Attila, az intézmény ideiglenes menedzsere felvetésünkre kifejtette: nincsen tudomása arról, hogy a kórház érintett alkalmazottjának temetkezési vállalkozása lenne, mint ahogyan arról sem, hogy összeférhetetlenség állna fenn az esetben. „A rendőrség munkáját nem végezhetjük el, ilyen jellegű feljelentés vagy panasz ugyanis nem érkezett a kórház vezetőségéhez” – hangsúlyozta a menedzser.
Utánanéztünk: az érintett kórházi alkalmazottnak 2004-től 2010 ápriliséig volt egy, a Bethlen Gábor utca 49. szám alá bejegyzett egyéni vállalkozása, ennek felszámolása után 2018 januárjától hoztak létre azonos nevű egyéni vállalkozást, ezúttal egy II. Rákóczi Ferenc utcai székhellyel. Azonban
Végezetül pedig, az összeférhetetlenség kérdéséről a 2014/102-es törvény 23. cikkelye rendelkezik, amely elsősorban kimondja, hogy az állami egészségügyi intézmények területén és ingatlanjaiban tilos a temetkezési vállalkozást működtetni, illetve, hogy szigorúan tilos az egészségügyi alkalmazottaknak bármilyen módon befolyásolni a hozzátartozók abbeli döntését, hogy melyik temetkezési vállalkozás szolgáltatásait választják.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
3 hozzászólás