Furcsa helyzetet teremtett a téli gumik használatára vonatkozó 161-es törvény nem megfelelő sajtóvisszhangja, ugyanis amíg a jogszabály világosan fogalmaz, és az útviszonyoktól teszi függővé a téli gumik használatát, addig nagyon sokan úgy értelmezték, hogy november elsejétől minden körülmény között kötelező a téli abroncsok használata.
2011. október 18., 17:402011. október 18., 17:40
2011. október 18., 18:292011. október 18., 18:29
Nagyüzem a gumiszervizekben. Mindenki siet, mindenkinek sürgős
„Gumivásárlásnál a pénz beszél” – alapigazsággal indít Máté Tibor, a csíkszeredai Pangus Kft. gumikereskedés igazgatója, majd az idei esztendő tapasztalatairól dióhéjban azt mondja, hogy „teljes felfordulást hozott a gumipiacon”.
Olcsó legyen!
„Vásárlóink háromnegyede téli gumik vásárlásakor az olcsó abroncsokat keresi, csak kuncsaftjaink negyede engedheti meg magának, hogy minőségi, márkás terméket vásároljon” – osztja két táborra a vevőket a Hargita utcában található gumikereskedés vezetője. Mint mondta: „Négy darab tizenhárom colos (régi típusú Daciakon használt méret) új téli gumi ára, amelybe a felszerelés is belefoglaltatik, legkevesebb hétszáz lejbe kerül, négy darab Logan „méretű” abroncs pedig ezer lejt kóstál.”
A törvény szava
A csíkszeredai gumiszervizekben egy hete tart a nagyüzem: a sietség leginkább az idei ötös számú kormányrendeletet jóváhagyó, 2011-ben hozott 161-es törvénynek köszönhető, amely tételesen kimondja, hogy november elsejétől minden autós számára kötelező a téli gumik és a hólánc használata a hóval vagy jéggel borított utakon. „Nos, épp az a gond, hogy kevés szó esik arról, hogy csakis havas és jeges útszakaszokon kötelező a megfelelő gumi használata. Magunk ellen beszélek, de el kell mondanom, sokan tőlünk értesülnek arról, hogy száraz úton nem büntetnek a nyári abroncsok használata miatt. A törvény ugyanakkor arról is rendelkezik, hogy tengelyenként egyforma gumit kell használni” – nyújt rövid ismertetőt a vonatkozó jogszabályról Máté.
Felfordulással tarkított esztendő
Az idei évet a szakember felfordulásként jellemzi, amit azzal magyaráz, hogy a Hivatalos Közlönyben már a nyáron megjelent törvényt sokan nem megfelelően értelmeztek, ezért a nagyvárosok gumis szaküzletei nagy mennyiségű rendelést adtak le. „A főként bukaresti, konstancai, galaci és jászvásári megnövekedett keresletre a gumigyártók nem voltak felkészülve, ezért bizonyos méretű téli gumik beszállítói árai a tavalyhoz képest több mint negyven százalékkal emelkedtek. A déli román nagyvárosokban egyébként az autósok nagy része eddig nem is váltott az évszaknak megfelelő gumira, havazás alatt inkább nem használták a járműveiket.”
Tévhitek, új szokások
Aki szezononként tízezer kilométernél kevesebbet autózik, és azt a távot nem autópályán, hanem rövid szakaszokban teszi meg, tehát a nem melegszik fel a gumi, nyáron is használhat téli gumikat – mondja a szakember –, mert azok sem kopnak jobban, mint a nyáriak. „Az is fontos, hogy a viszonylag kopott téli gumik esetében a legjobb minőségűeket a jármű húzótengelyére rakassák. Jelen esetben értelemszerűen nem az összkerékhajtású gépekről van szó.”
Új szokásról is beszámoltak a csíkszeredai szervizek működtetői
Máté Tibor mellett András Antal, a csíkszeredai Hunyadi János utcai Total Gum gumiszerviz vezetője is azt tapasztalja, hogy egyre többen vannak, akik nyáron sem cserélik le a téli gumikat.
„Egy dolog biztos, sokan lesznek, akik nem fogják lecserélni autójukon a gumikat, mivel egyszerűen nincs pénzük. Olyanokkal is találkoztunk, akik eldöntötték, télen nem használják járművüket, mert nem képesek kifizetni a télen adódó plusz költségeket. Már a márkafüggőség sem figyelhető meg annyira, sokan oda jutottak, hogy örülnek, ha gyengébb minőségűre is, de legalább újakra tudják cserélni az elhasznált gumikat” – jegyezte meg András Antal, aki immár harmadik szezonja nem drágította a gumicserét, náluk most is hatvan lejbe kerül egy teljes átszerelés.
Hópelyhek, M+S, bírságok
Az új jogszabály a gumiabroncsok típusaira is kitér: a gumin szerepelnie kell az M+S jelzésnek, valamint a hópehely, illetve a hegycsúcs mintáknak. „Ez is megijesztette az embereket, mivel sokan nem tudták azt, hogy minden téli gumin szerepelnek ezek a jelek: az M betű muddle-t, azaz sarat, az S pedig havat jelent. Négy évszakos gumikat is lehet használni, azokról viszont az a személyes véleményem, hogy sem nyáron, sem télen nem megfelelőek” – mutatott rá Máté.
A törvény értelmében, aki november elseje után nyári abroncsokkal közlekedik a havas vagy jeges utakon, az 603–1340 lej közötti összeggel bírságolható, továbbá bevonhatják az autó forgalmi engedélyét is. A törvény szövegéből viszont nem derül ki, hogy mikor jár le a „téli gumiszezon”.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!