
Fotó: Pinti Attila
Az épület elkészült, most a felszerelést várják ahhoz, hogy akár a jövő tanévtől használatba lehessen venni a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpont melletti tangazdaságot, ahol a szakiskolások az állattartás gyakorlatát ismerhetik meg.
2024. december 17., 07:592024. december 17., 07:59
Az egykori apaállat-istállót ajánlotta fel még évekkel ezelőtt a helyi önkormányzat arra a célra, hogy egy pályázati támogatás nyomán a diákok számára tangazdasággá alakíthassák.
Bőjte Csongor Ernő csíkdánfalvi polgármester szerint legalább 15 éve használatlan volt az épület, amikor jött a lehetőség, hogy az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) egyik kiírására pályázzanak az átalakítás érdekében, és ez eredményesnek bizonyult.
A 2017-ben elnyert pályázati támogatás óta hét év telt el, az akkori határidő szerint viszonylag időben, a 2019-es év végéig be kellett volna fejezni a beruházást.
Fotó: Pinti Attila
Közben jöttek az újraütemezések, a világjárvány, a finanszírozási időszak kinyújtása, végül az 500 ezer eurós támogatáshoz jelentős helyi önrésszel hozzájárulva az épület átalakítása, korszerűsítése elkészült.
A községvezető szerint most a felszerelések beszerzését készítik elő, mivel gépesíteni kell az istállót. Fejőgép, önitató rendszer, trágyakihordó szalag és más eszközök beszerzésére van szükség, de korszerű mezőgazdasági gépjárműveket is vásárolnak – traktort, ekét, takarmánybetakarító gépeket –, nem utolsósorban az istállóba állatállományt.
a tervek szerint. Az állatok számára a szükséges helyeket is kialakították már – tudtuk meg.
Fotó: Pinti Attila
A tangazdaság révén elsősorban az állattenyésztésbe és az azzal járó mezőgazdasági munkálatokba kaphatnának betekintést a dánfalvi szakiskolás diákok,
A megfelelő oktatást segítik majd az épületben kialakított szaktantermek is, a tangazdaságnak köszönhetően pedig a mezőgazdasági gyakorlatot sem kellene külsős farmokon végezniük a diákoknak, hanem helyben, jobban átláthatóban történne mindez.
Fotó: Pinti Attila
Bőjte Csongor Ernő kitért arra is, hogy az oktatásügyi minisztériummal további egyeztetések szükségesek annak érdekében, hogy a tangazdaságban szakembert is tudjanak majd alkalmazni, mivel
A gazdasági folyamatot pedig úgy szeretnék kiteljesíteni hosszú távon, hogy termék-előállítás, hús- és tejfeldolgozás is történjen.
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
A jobboldai közösség teljes megújításáról beszélt a miniszterelnök, a Fidesz elnöke csütörtökön a Patrióta Youtube csatornáján közvetített interjúban. Orbán Viktor úgy értékelte, a kormánypártok egyértelmű vereséget szenvedtek.
Mérgező vörösbarna papsapkagombát árultak a múlt héten a sepsiszentgyörgyi központi piacon, feltehetően a kucsmagombával való hasonlósága miatt. A figyelmeztetés különösen fontos, mert jelenleg mindkét gombafaj szezonja tart.
Csütörtöki ülésén a kormány mintegy 266,7 millió lejt különített el a kormányfőtitkárság költségvetéséből a nemzeti kisebbségek szervezeteinek idei támogatására.
Csütörtöki ülésén a kormány sürgősségi rendeletet fogadott el, amely lehetővé teszi a pedagógusi álláshelyek meghirdetését és a versenyvizsgák lebonyolítását.
Románia népessége várhatóan körülbelül negyedével (24,3 százalékkal) 14,40 millióra fog csökkeni 2100. január elsejére a 2025. január elsején regisztrált 19,04 millióról – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett legfrissebb demográfiai előrejelzéséből.
Egy elszakított vezeték miatt Kézdivásárhely teljes területén szünetel az ivóvízszolgáltatás csütörtök délután. A szakemberek dolgoznak a hiba javításán, de egyelőre nem tudni, meddig tartanak a munkálatok.
A magánszemélyek 1200 lej, a jogi személyek pedig 5000 lej fölötti adótartozással kerülhetnek fel az úgynevezett „szégyenlistára” – közölte csütörtökön Ioana Dogioiu kormányszóvivő.
Csütörtökön elfogadott határozata szerint mintegy 114 ezer gyógykezelési jegyet biztosít a kormány a nyugdíjasoknak 2026-ban az Országos Nyugdíjpénztáron keresztül.
Nyolc nap után hazaengedték a kórházból a húsvéthétfőn megtámadott, közel nyolcvanéves férfit. A felsőrákosi bántalmazás nemcsak testi sérüléseket okozott: a faluban azóta sokan kiszolgáltatottságot, bizalmatlanságot és dühöt éreznek.
Vécébe dobott fehérnemű miatt dugult el a szennyvízlefolyó és okozott szennyezést Marosvásárhelyen, a Maroson a napokban.
szóljon hozzá!