
Fotó: Sztáncsuj Sándor/Facebook
Többéves szünet után újra lehetősége adódott a Székely Nemzeti Múzeum munkatársainak, hogy a málnásfürdői Füvenyes-tetőn több mint 100 évvel ezelőtt megkezdett régészeti feltárásokat folytassák. A múzeum szakemberei maguk is több évig kutatták a területet és többezer éves építmények nyomaira, valamint tárgyakra bukkantak. Idén már az ásatás első napján sikerélményük volt, a leletek ugyanakkor a leckét is feladták a kutatóknak.
2024. szeptember 08., 11:352024. szeptember 08., 11:35
„Idén a rézkori település külső, úgynevezett B-zónájában végzünk ásatásokat” – közölte az ásatást vezető Sztáncsuj Sándor régész, aki éppen a feltárást megkezdő László Ferenc múzeumigazgató unokájánál, László Attila régészprofesszornál doktorált és az erősdi kultúra országszerte elismert szakértőjének számít. Ha teheti, maga László Attila is helyszíni látogatást tesz minden alkalommal, amikor ásatások folynak a Füvenyes-tetőn, mostanra is beígérte látogatását.
– mondta a Székelyhonnak Vargha Mihály igazgató. A múzeum munkatárasai mellett három régészet szakos egyetemi hallgató is gyakorlatozik a szeptember 20-ig tartó feltárásoknál.
Többszáz évig lakott helyszínt kell nagy óvatossággal feltárni
Fotó: Sztáncsuj Sándor/Facebook
A 2014-ben végzett magnetométeres felmérés, valamint a 2017-ig folytatott ásatások alapján azt már lehet tudni, hogy a Füvenyes-tetői telepnek a most kutatott részét egy kettős körárokrendszer vette körbe. Az ezekben végzett kutatások eredménye alapján
Ebben „nem mindennapos tevékenységek zajlottak”, de az épület formájának és rendeltetésének meghatározásához még további kutatások szükségesek. Feltételezni lehet – az ott talált, nem mindennapi leletnek számító obszidián eszközök alapján –, hogy ott egy kézműves műhely, esetleg kultikus jellegű hely lehetett.
„Ahogy haladunk előre, feltételezhetően tisztul majd a kép” – fogalmazott a munkálatot vezető régész.
szerkezete, formája inkább a közép-európai neolitikus és rézkori körárokrendszerekkel mutat hasonlóságot – tette közzé meglátásait egy bejegyzésben Sztáncsuj a közösségi médiában.
Az ásatás helyszíne Málnásfürdő fölött
Fotó: Sztáncsuj Sándor/Facebook
A belső épület romjai között előkerült leletek is hasonlóan kiemelkedőek a délkelet-erdélyi festett kerámiás kultúra környezetében.
Mivel az obszidián a neolitikum és rézkor idején rendkívül ritka és értékes nyersanyagnak számított, Málnáshoz legközelebb pedig a tőle légvonalban 500 km-re levő Tokaj-Eperjes-hegységben fordul elő, Sztáncsuj szerint
A most kutatott településrészt nem lakták hosszú ideig, mint a több évszázadig lakott másik részt, itt nincs több megtelepedési szint, viszonylag közel van az őstalaj a felszínhez képest.
Sajnálatos módon, a 70-es években még szántott területen az egykori házak romjait szétszórták, most csak az őstalaj felületén beásott cölöpök gödreit lehet azonosítani. Értékes leletek így is előkerülnek, tehát bőven maradt még feltárnivaló a következő évekre is.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
szóljon hozzá!