Ötvenhárom éve, fehérvasárnap tizenöten álltak Isten szolgája, Márton Áron püspök előtt a gyulafehérvári székesegyházban, és kézfeltétele által a papság szentségében részesültek. Hat évfolyamtársuk meghalt, hárman már nem tudnak utazni, így öten vettek részt a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz-plébániatemplomban tartott hálaadó szentmisével tartott találkozón.
2020. július 01., 22:072020. július 01., 22:07
2020. július 01., 22:082020. július 01., 22:08
Ötvenhárom éve, fehérvasárnap tizenöten álltak Isten szolgája, Márton Áron püspök előtt a gyulafehérvári székesegyházban, és kézfeltétele által a papság szentségében részesültek. Hat évfolyamtársuk meghalt, hárman már nem tudnak utazni, így öten vettek részt a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz-plébániatemplomban tartott hálaadó szentmisével tartott találkozón.
2020. július 01., 22:072020. július 01., 22:07
2020. július 01., 22:082020. július 01., 22:08
Több mint fél évszázadnyi szolgálatra visszagondolva úgy érzik, nem is volt olyan nehéz a papság keresztje, pedig volt benne minden: a diktatúra évei, sokféle megpróbáltatás, lenézés – sorolta a Sarlós Boldogasszony ünnepének előestéjén tartott szentmise főcelebránsa, Fodor József nagyprépost, plébános, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye helynöke.
Egykori évfolyamtársaik közül jeles papok került ki: a néhai Reizer Pál püspök, vikáriusok és nyugdíjasként is szolgálatot vállaló lelki atyák. Így a találkozó házigazdája, Hajdó Vilmos címzetes esperes, nyugalmazott plébános, a Pastor Bonus Papok és Idősek Otthonának lakója, a Kis Szent Teréz Egyházközség gyóntatója. Ebben a közösségben legutóbb hét éve, a néhai Botár Gábor plébános idején fogadta paptestvéreit.
Sok minden változott a több mint öt évtized alatt, de minden évben megtartották évi egyszeri találkozójukat. A 2020-as székelyudvarhelyin együtt mutatta be a legszentebb áldozatot Csató Béla pápai káplán, tb. kanonok, ny. plébános, aki augusztus elsejétől Székelylengyelfalván szolgál majd, Szabó Dénes c. esperes, volt nagyenyedi, jelenleg nyugalmazott plébános és Sebestyén Domokos, szentszéki tanácsos, nyugdíjasként napjainkban Ákosfalva plébánosa.
Az ünnep szónoka Fodor József püspöki helynök visszaemlékezett szentelésükre, kiemelten Márton Áron püspökre. Vallja,
Szentelendőkként, volt tanítványaiként tiszteletet, engedelmességet ígértek neki és utódainak, majd az első közös szentmisén a kenyér és a bor mellé odatették életük áldozatát is – így indultak az Úr szolgálatára. Isten irgalma és kegyelme tartotta meg őket. Ma is tudják, Kinek a nyomába szegődtek, Kinek a nyomában járnak, és mi a céljuk. A szónok hitet tett amellett is, hogy
Papi és szerzetesi hivatásokért, boldog családokért és a keresztény egységért imádkoztak. Megemlékeztek ugyanakkor elhunyt évfolyamtársaikról, tanáraikról és szüleikről. Tamás Barna, a helyi egyházközség plébánosa a közösség nevében erőt, egészséget kért a paptestvéreknek Istentől.
A szentmisén részt vettek Hajdó atya oroszhegyi és zetelaki rokonai. Az alkalomra írt verset és Mécs László Ketten a Mesterrel című költeményét a közösségbeli és rokon kis szavalók tolmácsolták. A szentmisén közreműködött a Iubilate Deo vegyeskar, Székely István kántor vezényletével. Harsányi Lajos a Levita énekel című megzenésített versével örvendeztették meg az együtt ünneplőket – ez az ének mindig elhangzik a papszentelések alkalmával. A szentmise végén a résztvevők ároni áldással bocsátották útjukra a találkozón résztvevő paptestvéreket.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
szóljon hozzá!