Ötvenhárom éve, fehérvasárnap tizenöten álltak Isten szolgája, Márton Áron püspök előtt a gyulafehérvári székesegyházban, és kézfeltétele által a papság szentségében részesültek. Hat évfolyamtársuk meghalt, hárman már nem tudnak utazni, így öten vettek részt a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz-plébániatemplomban tartott hálaadó szentmisével tartott találkozón.
2020. július 01., 22:072020. július 01., 22:07
2020. július 01., 22:082020. július 01., 22:08
Ötvenhárom éve, fehérvasárnap tizenöten álltak Isten szolgája, Márton Áron püspök előtt a gyulafehérvári székesegyházban, és kézfeltétele által a papság szentségében részesültek. Hat évfolyamtársuk meghalt, hárman már nem tudnak utazni, így öten vettek részt a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz-plébániatemplomban tartott hálaadó szentmisével tartott találkozón.
2020. július 01., 22:072020. július 01., 22:07
2020. július 01., 22:082020. július 01., 22:08
Több mint fél évszázadnyi szolgálatra visszagondolva úgy érzik, nem is volt olyan nehéz a papság keresztje, pedig volt benne minden: a diktatúra évei, sokféle megpróbáltatás, lenézés – sorolta a Sarlós Boldogasszony ünnepének előestéjén tartott szentmise főcelebránsa, Fodor József nagyprépost, plébános, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye helynöke.
Egykori évfolyamtársaik közül jeles papok került ki: a néhai Reizer Pál püspök, vikáriusok és nyugdíjasként is szolgálatot vállaló lelki atyák. Így a találkozó házigazdája, Hajdó Vilmos címzetes esperes, nyugalmazott plébános, a Pastor Bonus Papok és Idősek Otthonának lakója, a Kis Szent Teréz Egyházközség gyóntatója. Ebben a közösségben legutóbb hét éve, a néhai Botár Gábor plébános idején fogadta paptestvéreit.
Sok minden változott a több mint öt évtized alatt, de minden évben megtartották évi egyszeri találkozójukat. A 2020-as székelyudvarhelyin együtt mutatta be a legszentebb áldozatot Csató Béla pápai káplán, tb. kanonok, ny. plébános, aki augusztus elsejétől Székelylengyelfalván szolgál majd, Szabó Dénes c. esperes, volt nagyenyedi, jelenleg nyugalmazott plébános és Sebestyén Domokos, szentszéki tanácsos, nyugdíjasként napjainkban Ákosfalva plébánosa.
Az ünnep szónoka Fodor József püspöki helynök visszaemlékezett szentelésükre, kiemelten Márton Áron püspökre. Vallja,
Szentelendőkként, volt tanítványaiként tiszteletet, engedelmességet ígértek neki és utódainak, majd az első közös szentmisén a kenyér és a bor mellé odatették életük áldozatát is – így indultak az Úr szolgálatára. Isten irgalma és kegyelme tartotta meg őket. Ma is tudják, Kinek a nyomába szegődtek, Kinek a nyomában járnak, és mi a céljuk. A szónok hitet tett amellett is, hogy
Papi és szerzetesi hivatásokért, boldog családokért és a keresztény egységért imádkoztak. Megemlékeztek ugyanakkor elhunyt évfolyamtársaikról, tanáraikról és szüleikről. Tamás Barna, a helyi egyházközség plébánosa a közösség nevében erőt, egészséget kért a paptestvéreknek Istentől.
A szentmisén részt vettek Hajdó atya oroszhegyi és zetelaki rokonai. Az alkalomra írt verset és Mécs László Ketten a Mesterrel című költeményét a közösségbeli és rokon kis szavalók tolmácsolták. A szentmisén közreműködött a Iubilate Deo vegyeskar, Székely István kántor vezényletével. Harsányi Lajos a Levita énekel című megzenésített versével örvendeztették meg az együtt ünneplőket – ez az ének mindig elhangzik a papszentelések alkalmával. A szentmise végén a résztvevők ároni áldással bocsátották útjukra a találkozón résztvevő paptestvéreket.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
szóljon hozzá!