
Szintkérdés. Archív
Fotó: Gábos Albin
A Bukaresti Ítélőtábla jogerős ítélete szerint a csíkszeredai utcanévtáblák mindegyikét úgy kell kifüggeszteni, hogy felül szerepeljen a román megnevezés és alatta a magyar. A döntés a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) által indított per nyomán született.
2020. június 23., 12:192020. június 23., 12:19
2020. június 23., 13:262020. június 23., 13:26
Hosszú évekbe telt, de végül elérte a Dan Tanasă blogger vezette szervezet, hogy a csíkszeredai utcanévtáblák nyelvi sorrendjének megváltoztatására kötelezzék a várost – jelenleg ugyanis a táblákon a magyar megnevezés van elöl. Annak ellenére sikerült ez az ADEC-nek, hogy ezt
A bíróság viszont mind az elsőfokú, mind pedig a másodfokú ítéletében ezt megtette, ezáltal olyan
– ahogy ezt korábban a Tanasă vezette egyesület meg is tette.

A Bukaresti Táblabíróság hétfőn kimondott jogerős ítélete értelmében ki kell cserélni a csíkszeredai utcanévtáblákat, úgy, hogy a román utcanév legyen felül. Az ítélet egy mondatos kivonatát a romániai bíróságok portálja közölte.
Az ADEC által benyújtott keresetlevél az Alkotmánynak arra a pontjára hivatkozott, amely szerint az országban a román a hivatalos nyelv, de a 2001. évi 215-ös számú helyi közigazgatási törvényre, illetve a 2011. évi 1206-os kormányhatározatra is. Az említett jogszabályokban szereplő előírások a településnevekre, forgalmi táblákra, középületek megnevezéseire vonatkoznak, az utcanévtáblákra nem.
Az egyesület már 2013-ban elindította a folyamatot, akkor Hargita megye prefektusához beadvánnyal fordultak arra kérve, hogy kötelezze a polgármesteri hivatalt a nyelvi sorrend megváltoztatására. Noha a felszólítás akkor megtörtént, a táblák maradtak, a kormányhivatal pedig nem perelt emiatt.
2015-ben ismét számonkérte a helyzetet az ADEC, akkor a prefektus a rendőrséghez fordult, a hatóságok pedig határidőt adtak a táblacserére, ami végül elmaradt.
Az egyesület 2018-ban indított pert az általa fontosnak tartott nyelvi sorrend miatt, amelyet első fokon tavaly szeptemberben nyert meg a Bukaresti Törvényszéken, mivel a tárgyalást oda helyezték át.
Következett a város által benyújtott fellebbezés, amelyet most utasított el a Bukaresti Ítélőtábla. A jogerőssé vált ítélet szerint
Kérdésünkre Ráduly Róbert Kálmán polgármester azt mondta, mint minden esetben, most is meg kell várni a bírósági végzés írásbeli közlését és indoklását, mert annak ismeretében lehet pontosan tudni, hogy mit kell tennie a városnak. Hozzátette, mint minden jogerős bírósági végzést, ezt is végre fogják hajtani, mivel jogszabályt követő polgárokként úgy viselkednek, ahogy jogállamban illik, annak ellenére, hogy Románia nem jogállamként működik.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
6 hozzászólás