
A benzinkutak „ostromát” követő napokban sok szabálytalanságot tapasztaltak a töltőállomásokon a fogyasztóvédők. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Több üzemanyagtöltő állomás is szabálytalanul emelt árat az elmúlt időszakban Hargita megyében, de az ellenőrzött egységekben egyéb kihágásokat is tapasztaltak a fogyasztóvédők, akárcsak a szupermarketekben. A hatóság összesen több mint 230 ezer lej bírságot rótt ki a szabálytalanságok miatt.
2022. április 04., 15:522022. április 04., 15:52
Összesen 17 hiper- és szupermarketben, valamint nagyobb bolthálózatokhoz tartozó kereskedelmi egységekben végzett ellenőrzéseket a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség februárban és márciusban, továbbá 14 benzinkút tevékenységét is ellenőrizték. Utóbbiak többségében ártrükközéseket, törvénytelen drágításokat is tapasztaltak, de más szabálytalanságokat is találtak.
Csupán két benzinkútnál találtak rendben mindent, 12 egységnél viszont kihágásokat észleltek: 10 esetben szabtak ki bírságokat összesen 98 ezer lej értékben, egy üzemanyagtöltő állomás tevékenységét pedig fel is függesztették átmenetileg. Öt esetben – az enyhe szabálytalanságok miatt – írásbeli figyelmeztetést alkalmaztak az ellenőrök. A fogyasztóvédők által ellenőrzött üzemanyagtöltő állomások jó részében törvénytelen áremelésekre derült fény: magasabb volt a dokumentumokban feltüntetett árnál az üzemanyagok valós eladási ára, azaz megemelték a meglévő üzemanyagkészletek árát, és módosították a kifüggesztett árat is. Amint azt Laurențiu Moldovantól, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetőjétől megtudtuk,
Az ártrükközés ugyan súlyos kihágás, de fogyasztóvédelmi szempontból még súlyosabb az, ha lejárt szavatosságú élelmiszert találnak – mutatott rá Laurențiu Moldovan, megjegyezve, hogy ilyen kihágások is történtek. A lejárt szavatosságú élelmiszerek mellett címkézési problémák és hiányos tájékoztatás miatt is bírságoltak a fogyasztóvédők, továbbá a benzinkutakon forgalmazott gázpalackok állapotát, a tűzoltópalackok bizonylatait is ellenőrizték, valamint azt is, hogy a forgalmazott autóalkatrészeknek van-e garancialevele. A hiányosságok miatt mintegy 1200 lej értékű áru forgalmazását állították le átmenetileg, 2000 lej összértékű áruét pedig végleg. Az országban működő töltőállomásokat egyébként az elmúlt időszakban a megyei tűzoltóságok és munkafelügyelőségek is ellenőrizték.
A hiper- és szupermarketben, valamint nagyobb bolthálózatokhoz tartozó kereskedelmi egységekben végzett ellenőrzéseken a megye minden részében tapasztaltak kihágásokat a fogyasztóvédők. Ez a 17 leellenőrzött egység mindegyikét érintette. Csíkszeredai, szentegyházi, székelyudvarhelyi, balánbányai, tusnádfürdői, gyergyószentmiklósi és maroshévízi szupermarketekben romlott, emberi fogyasztásra alkalmatlan gyümölcsöket és zöldségeket – szőlőt, almát, narancsot, klementint, pomelót, citromot, nektarint, céklát – vontak ki a forgalomból. A fagyasztott élelmiszerek – főként húsok – tárolásában tapasztalt szabálytalanságok miatt is bírságoltak a fogyasztóvédők, valamint az olvashatatlan, hiányos és helytelen címkézések miatt is. 14 esetben róttak ki pénzbüntetést 136 ezer lej értékben, 7 esetben pedig írásbeli figyelmeztetést, illetve 450 lej értékű áru forgalmazását átmenetileg, 2000 lej összértékű áru forgalmazását pedig végleg leállították.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
szóljon hozzá!