Antal Nándor szerint minél több magyar rendőrre lenne szükség Hargita megyében
Fotó: Gecse Noémi
Huszonhat éves, de már két-két csillag díszíti a csíkszeredai Antal Nándor egyenruhájának vállszalagját, aki a rendőrakadémia elvégzése után két évig Vaslui megyében szolgált. Tavaly aztán teljesült a fiatal rendőr álma: hazatérhetett, és Hargita megyében állt munkába. Most arra buzdítja a székelyföldi fiatalokat, merjék ezt a pályát választani, hiszen nagy szükség van a magyar rendőrökre.
2017. november 25., 21:272017. november 25., 21:27
Antal Nándor 1991-ben született Csíkszeredában, szülei második gyermekeként. Tanulmányait a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola diákjaként kezdte el, majd a Márton Áron Főgimnázium matematika-informatika szakán tanult tovább. Minapi találkozónk alkalmával a fiatal rendőr elmondta,
Fotó: Gecse Noémi
Tizenkettedik osztályban több ok miatt is úgy döntött, hogy a rendőri pályát választja. „Elsősorban édesapám befolyásolta a döntésemet, hiszen börtönőr volt, így már kiskoromban láthattam, milyen felelősségteljes munkát végezni, és egyenruhát viselni. A másik ok az volt, hogy
Aztán arra is gondoltam, egy más megyéből származóval ellentétben
– elevenítette fel az előzményeket Antal Nándor, aki egyébként abban az évben érettségizett, amikor bevezették, hogy a rendőrakadémián néhány helyet a magyar nemzetiségű fiataloknak tartanak fenn. Bár mára már csökkent a helyek száma, a bevezetés első évében (2010-2011-es akadémiai év)
Ezek egyikét pályázta meg Antal Nándor, bekerülni azonban nem volt egyszerű, hiszen jelentős túljelentkezés volt a meghirdetett helyekre.
Fotó: Gecse Noémi
– emlékezett vissza Antal.
Fotó: Gecse Noémi
Bukarestben is az orvosi vizsga volt az első lépés, majd a sportvizsga következett, amelyen sokan elbuktak: elmondása szerint mintegy százan próbálkoztak, de az elméleti vizsgára már csak körülbelül 30-an maradtak. Végül a 15 meghirdetett helyből tízet sikerült elfoglalniuk. Az Alexandru Ioan Cuza Rendőrakadémia olyan, mint egy kisebb város: egy bekerített részen (ahová csak igazolvánnyal lehet belépni) megtalálható minden, ami a mindennapi élethez szükséges. Van orvosi rendelő, templom, kisebb tömbházak, ahol a diákok laknak, étkezde, sportpálya, uszoda, teniszpálya, kosárlabdapálya, műgyepes és füves futballpályák, továbbá egy kisebb bolt is található az udvaron. Minden héten egy meghatározott hétköznapon és a hétvégéken hagyhatták el az akadémiát. Az elsőévesek kedden, a másodévesek szerdán, a harmadévesek pedig csütörtökön 15 órától 21:30-ig mehettek ki a városba, a hétvégéken pedig haza is lehetett utazni.
Antal Nándor a képzés elején szinte minden hétvégén hazautazott Csíkszeredába, a vége fele pedig havonta egyszer vagy kétszer. A hároméves képzés során minden félévben volt egy hónap gyakorlatuk, ezenkívül pedig tanórákra jártak, és minden félév végén volt egy vizsgaszessziójuk is.
Fotó: Gecse Noémi
A román nyelvtudással kapcsolatosan elmondta, az érettségi után nagyon jól értett, de kevésbé beszélt jól románul, hiszen nem igazán volt alkalma gyakorolni a nyelvet. Ez természetesen kisebb nehézséget okozott számára a képzés elején, de elmondása szerint „gyorsan belejött”, amihez nagyban hozzájárult az is, hogy tudatosan vegyesen osztják szét a hallgatókat a szobákban.
Annak örültem, hogy nagyon jól fogadtak, nem adódtak gondjaim egyszer sem abból, hogy magyar vagyok. Mondhatom, hogy a tanárokban kedvezően csalódtam, hiszen megjegyezték a nevünket, és órák után többször is ott maradtak velünk, megkérdezték, hogy mit nem értettünk, és segítettek.
– emelte ki Antal. Az akadémia első évében egyébként általános képzésen vesznek részt a hallgatók, majd ezt követően szakosodhatnak, azaz a tanulmányi átlagjuk szerint választhatnak, hogy melyik rendőrségi szakterületen szeretnék elmélyíteni a tudásukat.
Fotó: Gecse Noémi
A rangsor szerint választhatnak, hogy az elérhető helyek közül hová szeretnének kerülni. A csíkszeredai rendőrnek a képzés elvégzése után Vaslui megyére esett a választása, ugyanis a választható helyszínek közül ez volt a legközelebb az otthonához. Emellett arról is dönthetett, hogy a szervezett bűnözés elleni igazgatóságon vagy a bűnügyi osztályon szeretne elhelyezkedni, és végül az utóbbit választotta. 2013 decemberétől 2015 végéig először a városi rendőrség, majd a Vaslui Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályán dolgozott.
A Vaslui megyei pályafutására élettapasztalatként tekint a csíkszeredai rendőr, elmondása szerint rengeteget tanult. Persze
Ennek ellenére elsődleges célja mindig is az volt, hogy hazakerüljön, és Hargita megyében lehessen rendőr, ezért pedig meg is tett minden tőle telhetőt. Végül sikerült elérnie a célját, és 2016. január elsejétől áthelyezték a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályára, majd idén – összesen négy éves szakmai tapasztalat után – előléptették hadnaggyá (inspector).
Fotó: Gecse Noémi
„Sokan úgy gondolják Hargita megyében, hogy csak kedvezőtlen dolog miatt lehet a rendőrségre menni, édesapám is gyakran emlegette fiatalabb koromban: »nehogy meghalljam, hogy a rendőrségre kell menjetek«. Ez azonban egyáltalán nem így van. Egy ügyben nem csak gyanúsított vagy vádlott lehetsz, hanem sértett fél vagy éppen tanú is, utóbbi pedig hozzájárulhat egy nyomozás sikerességéhez.
Éppen ezért úgy gondolom, hogy minél több magyar rendőrre lenne szükség Hargita megyében, és a rengeteg szakosodási lehetőség miatt mindenki megtalálhatja azt, ami igazán közel áll hozzá. Mindenképp arra bátorítanám a székelyföldi magyar fiatalokat, hogy ne tántorítsa őket vissza, hogy románul kell elvégezni a képzést, hiszen meg lehet csinálni. Ha valakit érdekel ez a szakma, akár személyesen is szívesen segítek a felkészülésben” – mondta végezetül Antal Nándor.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!