Korcsolyázni tanulnak a csíkszéki vidéki gyermekek a Molnár Lajos Műjégpályán. Pozitívan fogadott kezdeményezés
Fotó: Pinti Attila
Több mint ezer csíkszéki vidéki gyermek kapcsolódott be a 2017–2018-as tanévben zajló térségszintű úszás- és korcsolyaoktatási programba, amelynek tesztidőszakát tavaly ilyenkor indították el. Nem véletlen a programok nagy sikere, hiszen azok révén olyan gyermekeknek is van lehetőségük elsajátítani a két sportágat, akiknek szülei nem engedhetnék meg a magánórák kifizetését.
2018. április 03., 09:192018. április 03., 09:19
Egy éve indult el Csíkszéken a vidéki kisiskolások úszás- és korcsolyaoktatási programja a csíkszeredai iskolákban működő minta kiterjesztésével. Az országos szinten is egyedinek számító kezdeményezés elmúlt egy esztendejéről kérdeztük a programfelelőst, illetve ötletgazdát, a tapasztalatokról pedig iskolaigazgatók beszéltek.
A tavaly márciusban kísérleti jelleggel indult korcsolya- és úszásprogram tapasztalatait látva, illetve a pozitív visszajelzések okán tavaly ősszel, a tanév kezdetétől elindították a két oktatási programot Csíkszéken – így egy teljes tanév áll a kisiskolás gyermekek rendelkezésére, hogy elsajátíthassák a két sportág valamelyikének alapjait. A két oktatási programért felelős Bőjte József kérdésünkre elmondta, hogy
Gyimesfelsőlok és Gyimesközéplok azért maradt ki, mert a várostól való nagy távolság miatt nem tudták megoldani az oktatási program órarendbe való beépítését. A nagy távolság, időigényes utazás Balánbánya és Kászon esetében is okozott nehézségeket, de ott sikerült megoldást találniuk rá.
Mint megtudtuk, az iskolai programba épített úszásoktatásban közel 600 harmadik és negyedik osztályos csíkszéki gyermek vesz részt, akik a csíkszeredai uszodában zajló oktatást nagyon szeretik. A kezdeményezők nagyon sok pozitív visszajelzést kaptak ezzel kapcsolatban, amelynek egyik oka lehet az is, hogy ha a szülők a programon kívül vinnék gyermekeiket úszni tanulni, legalább ötszörös árat kellene fizetniük azért, amit az oktatási program révén sajátítanak el a gyermekek – avatott be a programfelelős. Majd azt is kifejtette, hogy
A költségekkel kapcsolatban az illetékes ismertette, hogy a szülőknek a felszerelés mellett alkalmanként hat lejt kell adniuk az uszodahasználatért, a további költséget ugyanis az önkormányzatok vállalták fel. Kistérségi szinten fizetik ugyanis az úszásoktatókat, míg a szállítást iskolabuszokkal, esetenként az önkormányzatok által bérelt nagyobb autóbuszokkal oldják meg.
Fotó: Pinti Attila
A korcsolyaprogrammal kapcsolatban elhangzott, hogy az nem az iskolai programba beépítve zajlik, hanem azt követően vesznek részt a gyermekek az oktatáson – korcsolyázni tehát naponta délután egy és öt óra között tanulnak. Mivel Felcsíkon korábban is zajlott korcsolyaoktatás, így a tavaly indított, a Molnár Lajos Műjégpályán zajló programba elsősorban az alcsíki és oldalcsíki községek előkészítő, első és második osztályos tanulói kapcsolódtak be – közel ötszázan. Bőjte József arra is rámutatott, hogy a gyermekek jól haladnak a korcsolyatanulással, ugyanis már nagyon kevés csoport van, ahol szükséges a biztonsági keret használata. Sőt
Ebben az esetben is a felszerelést kell a szülőknek biztosítaniuk, amellett pedig alkalmanként három lejt, hiszen az edzőket a Székelyföldi Jégkorong Akadémia biztosítja, a szállítást pedig az önkormányzatok oldják meg az úszásoktatáshoz hasonló módon – részletezte az illetékes. Megjegyezte ugyanakkor, nem csak azok vehetnek részt a programban, akiknek van saját korcsolyájuk, hiszen a jégkorong akadémia vásárolt 30 pár korcsolyát, amelyeket azok a gyermekek használhatnak, akiknek szülei nem tudták megvenni azt, de szeretnék, ha gyermekük elsajátíthatná ezt a sportot. A koordinátor elmondása szerint április végéig biztosan lesz jég a sátortetős műjégpályán, ahol a gyermekek tanulhatnak, sőt ha az időjárás engedi, akkor még májusban is folytatják a programot.
Bíró Éva, a csíkmadarasi Kiss Ferenc Általános Iskola igazgatója érdeklődésünkre elmondta, településükről a harmadik osztályosok vesznek részt az úszásprogramban szinte teljes létszámmal Csíkszeredában, korcsolyázni szervezett formában pedig az előkészítő és első osztályos diákok tanulnak hétfőnként Csíkkarcfalván. A gyermekek szállítását az úszásoktatásra elsősorban a helyi iskolabusszal oldják meg az önkormányzat finanszírozása révén, de
Azt is kifejtette az intézményvezető, hogy az oktatási programokról nagyon jók a visszajelzések, szükségeseknek is tartják ezeket. A szülők értékelik, hogy gyermekeik bekapcsolódhattak a programokba, a tanulók pedig örömmel vesznek részt azokban. Az egészségük szempontjából is jó lehetőség a két mozgásforma elsajátítása, hiszen többeknek másként lehetősége sem lenne úszni, korcsolyázni tanulni – részletezte Bíró Éva.
Fotó: Pinti Attila
Szintén örömmel kapcsolódtak be a csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Iskolaközpont kisdiákjai az említett programokba, hiszen a szülők minimális hozzájárulása révén sok gyermek új mozgásformákat, sportot sajátíthat el, amire esetleg másként nem is lenne lehetősége – mutatott rá Vízi István igazgató. Iskolájukból az úszásoktatásban mintegy 20 gyermek, a korcsolyaprogramban pedig 40 tanuló vesz részt. Azt is kifejtette az intézményvezető, hogy jó visszajelzéseket kaptak az oktatási programokkal kapcsolatban, amelyek mindenképp hasznosnak azok számára, akik rendszeresen részt vesznek azokon. Esetükben az úszásoktatás az iskolai program része, míg a korcsolyaoktatás a délutáni órákban zajlik.
A két oktatási program vidéken való elindításának ötletgazdája Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor, akinek meglátása szerint az elmúlt egy esztendő legfontosabb tanulsága, hogy a korcsolya- és úszásoktatási programokra óriási igény van vidéken. Rámutatott, a programok megvalósulásáért a vidéki polgármesterek, kistérségi társulások vezetői mindent megtettek, többek között az önkormányzatok vállalták fel a programmal járó kiadások nagyobb részének finanszírozását – a korcsolyaprogramhoz a Székelyföldi Jégkorong Akadémia is hozzájárult. Ugyanakkor a politikus szeretné, ha az úszásprogram finanszírozásába a megyei önkormányzat is beszállna, illetve ha kiterjeszthetnék azt a megye további térségeire is, ahol igény és lehetőség van a megszervezésére.
Tánczos Barna azt is megjegyezte, hogy a korcsolyaprogramot már elindították azokban a régiókban, ahol a jégkorong akadémia jégpályát épített – például Sepsiszentgyörgyön is több száz gyermek kapcsolódott be a programba. Kiemelte, ezek olyan programok, amelyek egy életre szóló tudást, tapasztalatot és élményt jelentenek a gyermekek számára – s talán ez az országban is egyedinek számító oktatási programok legfontosabb része.
A szennyvízkezelés elmulasztása és természetvédelmi területek felégetése voltak idén a legsúlyosabb természet és környezet elleni törvénysértések Hargita megyében. A környezetőrség majdnem húsz ügyben bűnvádi feljelentést is tett a tettesek ellen.
Ne hajtsanak rá a frissen aszfaltozott útra a Fenyő utcában, mert az elkészült munkát tönkretehetik – ezzel a kéréssel fordult az érintett szentegyháziak felé a polgármesteri hivatal.
Az esemény előtt két héttel a szervezők bejelentették, hogy elmarad az idei TEDx rendezvény. Az előadássorozat lemondásának okairól érdeklődtünk.
Idén is megajándékozza Kovászna megye rászorulóit a Salvatore Egyesület. A tombolaárusítás már megkezdődött, a befolyt összegből állítanak össze alapélelmiszer csomagokat. Tomboláról lévén szó, az is nyer, aki támogat.
Lesodorták az úttestről és emiatt felborult egy gépjármű egy kedd délutáni balesetben Réty közelében. Az ütközés során ketten sérültek meg. A balesetet szabálytalan előzés miatt következett be.
Először mutatkozott be a Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi sajtműhelyének egy terméke a World Cheese Awards szakmai világversenyen, a kézműves érlelt sajtjuk pedig rögtön aranyérmes minősítést kapott.
November 28-án kerül moziforgalmazásba Mazzag Izabella Baukó Attiláról, művésznevén Azahriahról készült dokumentumfilmje, amit a Filmtett Distribution a magyarországi mozipremierrel egyidőben a romániai, ezen belül az erdélyi mozikba is elhoz.
Parkolóhelyeket számolnak fel, buszsávot alakítanak ki és teljesen felújítják Marosvásárhelyen a köznyelven Hosszú utcának hívott útszakaszt. Átalakítják a főteret is.
A Sepsi Metropoliszövezet számára harminc elektromos autóbusz beszerzésére pályázik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. A járművek tizenkét faluból hozzák-viszik az ingázókat, de a városi közlekedésbe is bekapcsolódnak.
szóljon hozzá!