Lesz mivel dolgozni 2018-ban. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
2017-ben összesen 15,4 kilométernyi autópályát adtak át a forgalomnak, de tény, hogy főként az észak- és a dél-erdélyi sztrádáknál felpörgött a munkatempó, így remélhetőleg 2018 és 2019 „gyümölcsözőbb” lesz. Emellett a Marosvásárhely–Aranyosgyéres pályaszakasz teljes finanszírozását jóváhagyta a szaktárca.
2017. december 21., 22:002017. december 21., 22:00
2017. december 22., 20:392017. december 22., 20:39
A közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) 2017 folyamán 15,4 kilométernyi autópályát vett át, így a romániai gyorsforgalmi utak összhossza 748 kilométer, és további 21 kilométer majdnem elkészült, de még nem forgalombiztos. A szakhatóság tájékoztatása szerint a Brassó–Marosvásárhely–Kolozsvár–Nagyvárad nyomvonalú észak-erdélyi sztráda Nyárádtő és Marosugra közötti, majdnem 10 kilométeres szakaszán 17 százalékról 60 százalékra (a szerződést 2016 januárjában írták alá, 2017 januárjáig pedig 17 százaléknyira sikerült kivitelezni), a Marosugra és Radnót közötti szakasz munkálatainak kivitelezése – amelyre a szerződést 2016-ban írták alá – az év eleji 0 százalékról 36 százalékra haladt. A Radnót és Maroskece közötti szakasz megépítése 0-ról 20 százalékra, a Maroskece és Aranyosgyéres közötti szakasz pedig 0-ról 5 százalékra alakult – mindez olyan körülmények között, hogy az építkezési engedélyeket csak idén májusban, illetve novemberben bocsátották ki. A három utóbbi szakasz összhossza 37 kilométer.
A CNAIR továbbá kitért arra is, hogy megoldódni látszanak az elmúlt évek bürokratikus akadályai, és folytatódtak a munkálatok a korábban már eltervezett 9 bekötő-terelőút esetében is: Bákó, Brassó, Caracal, Marosvásárhely, Mihăileşti, Nagykároly, Székelyhíd, Tecuci, Zsilvásárhely.
Az 1,8 milliárd lej (395 millió euró) értékű Marosvásárhely–Aranyosgyéres teljes sztrádaszakasz esetében a szaktárca jóváhagyta, hogy a 2014–2020 közötti időszakra meghatározott infrastrukturális programból nyerjen támogatást, miszerint az összeg 75 százalékát az Európai Unió, 25 százalékát az állami költségvetésből fedezik. A projekt szerint
A következő időszakra nézve Felix Stroe közlekedési miniszter kijelentette, hogy 2018-ban majdnem 157 km autópálya készül el: a Marosvásárhely–Marosugra, a Marosugra–Aranyosgyéres szakasz és a gyalui csomópont, a Ploieşti–Bukarest sztráda 3 km-es fővárosi „vége”, valamint a Lugos–Déva és a Szászsebes–Torda sztrádaszakasz. Minderre 2,7 milliárd lejt (583 millió euró) irányoztak elő, ami 24 százalékkal több a 2017-es büdzsénél.
Marosvásárhely–Jászvásár előtt Brassó–Bákó?
A szállításügyi miniszter felvetette, hogy mivel a Marosvásárhely és Jászvásár között tervezett sztráda esetében hosszú évek óta nincs haladás, a Brassó–Ojtoz völgye–Ónfalva–Bákó–Jászvásár vonalon építenének autópályát, amely könnyebben kivitelezhető és olcsóbb is. Ezzel az elképzeléssel azonban két gond is felmerül: a moldvaiak nem Bukaresttel, hanem Erdélyen keresztül Európával szeretnék erősíteni kapcsolataikat, ráadásul az „új” terv elkerüli Székelyföldet. Az A8-as, Marosvásárhely–Jászvásár sztrádáért egyébként december 17-én újabb utcai megmozdulást szerveztek a moldvai megyeszékhelyen.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!