
Az eseménysorozat központi helyszíne a csíkszeredai Mikó-vár lesz
Fotó: Veres Nándor
Első alkalommal szervezik meg Csíkszeredában a Transylvanian Design Week (TDW) nevű eseménysorozatot, amelynek megnyitójára szombaton kerül sor. A programsorozat központi művészeti kiállítása mellett számos iparművészettel kapcsolatos eseményre is ellátogathatnak az érdeklődők, ahol lehetőség nyílik az alkotók és közönség találkozására. A TDW központi eseménye, a Csíki Székely Múzeumban látogatható tárlat mellett számos kísérőrendezvény is zajlik majd a városban.
2023. február 15., 13:182023. február 15., 13:18
A TDW tárlat Oláh Gyárfás kurátor szerint „párbeszéd régi és új, múzeum és tervezők, tervezők és tervezők, tárgyak és tárgyak között,” célja pillanatképet mutatni az erdélyi design jelenlegi helyzetéről, felmérni az erdélyi kreatív közösségek igényeit, valamint teret nyit az együtt gondolkodásra és tervezésre. A kiállításon elismert erdélyi alkotók és a szervezők által meghirdetett versenyre beérkező munkák láthatók a divattervezés, terméktervezés, grafikai tervezés és motion design (számítógépes animációs műfaj) kategóriáiban.
Február 18-tól, azaz szombattól látogatható kiállítás egészen március 10-ig várja az érdeklődőket a Csíki Székely Múzeum nyitvatartási idejében (keddtől vasárnapig naponta 9 és 17 óra között), a bemutató idején a munkák megvásárolhatók lesznek.
A központi tárlat mellett több kísérőrendezvényt is szerveznek Csíkszeredában, hogy a közönség megismerhesse az iparművészet különböző ágazatait, valamint találkozási lehetőséget is teremtenek az alkotók és a látgatók közt: A Csíki Moziban a Publicritic tervezőgrafikai kiállítást mutatják be a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem Művészeti Tanszéke, a Szent László Napok és a Non-common Design Stúdió társszervezésében.
Szintén a Csíki Moziban vetítik helyi alkotók erélyi designhoz kapcsolódó reklámfilmjeit és projektbemutatóit február 22-én, szerdán 17 órától. A Smart Hungary elnevezésű kiállítás részeként pedig olyan magyar fejlesztésű innovációs termékeket is megszemlélheti a nagyérdemű, amelyek például a környezetünk, mezőgazdaság, szabadidő és egészség témája köré épülnek.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium utazókiállítását egyébként a romániai közönség tavaly májusban a bukaresti Romanian Design Week eseményen már megtekinthette, a Csíki Székely Múzeumban pedig a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központ Bukarest és Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa szervezésében mutatják be.
A TDW programjában gyerekfoglalkozások, tematikus beszélgetések és tárlatvezetések is helyet kapnak.
Az esemény főszervezője a Csíki Székely Múzeum és Csíkszereda Városháza, főtámogatója az OTP Bank Románia.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
szóljon hozzá!