Hirdetés
Hirdetés

Szombaton lezárul a sóbánya fordulatokkal teli újranyitásának története

A bánya a szokásos program szerint nyit ki szombaton, reggel 8-tól délután 4-ig tart nyitva •  Fotó: Barabás Ákos

A bánya a szokásos program szerint nyit ki szombaton, reggel 8-tól délután 4-ig tart nyitva

Fotó: Barabás Ákos

Újabb fordulat történt a parajdi sóbánya újranyitásának július 23-a óta szövődő rapszodikus történetében: noha az írásos szakértői vélemény még nem készült el, a bánya vezetősége megoldást talált arra, hogy ne kelljen kivárni a negyven napos határidőt a dokumentum megérkezéséig, és már szombaton megnyithassák a látogatók előtt a közel két hónapja bezárt turisztikai és kezelőbázist.

Széchely István

2022. szeptember 16., 15:332022. szeptember 16., 15:33

Pénteken délelőtt honlapján és Facebook-oldalán adta hírül a parajdi sóbánya vezetősége, hogy

szombaton, szeptember 17-én újra megnyitják a föld alatti turisztikai és kezelőbázist.

korábban írtuk

Szombattól ismét látogatható a parajdi sóbánya
Szombattól ismét látogatható a parajdi sóbánya

Szombattól újra fogadja a látogatókat a közel két hónapja a talajvíz szivárgása miatt bezárt parajdi sóbánya.

Ennek a lehetősége az utóbbi két hónapban már többször is felmerült, ám sosem volt teljesen biztos, számos tényezőtől függött, és végül minden alkalommal el kellett halasztani az újranyitást. Legutóbb e hónap elején maradt el, amikor a bánya vezérigazgatója már 95 százalékosra tette annak a valószínűségét, hogy szeptember első hétvégéjén megnyithatnak, ám kiderült, hogy

a sikeres biztonsági tesztek ellenére a hivatalos szakértői véleményezés megérkezéséig a bányavállalat fővárosi vezetősége nem hagyja jóvá a nyitást.

korábban írtuk

Kiürítették a parajdi sóbányát iszapszivárgás miatt
Kiürítették a parajdi sóbányát iszapszivárgás miatt

Iszapszivárgás miatt kiürítették szombaton a parajdi sóbányát – írja az Agerpres hírügynökség.

A hivatalos szakvélemény negyven napon belül készül el, így a bánya várható újranyitása októberre tolódott. Végül azonban mégsem kell addig várni, noha a dokumentum még nem készült el.

Idézet
Összehívtam egy nagyobb szakértői csoportot, és ők kijelentették, hogy megnyithatunk. Itt volt a munkálatok tervezője, a kivitelező, a Salrom (az országos bányavállalat, szerk. megj.) képviselete Bukarestből, a mi technikai személyzetünk és a munkavédelmi szervek képviselői is

– válaszolta Seprődi Zoltán, a parajdi sóbánya vezérigazgatója azzal kapcsolatos érdeklődésünkre, hogy miként nyithatnak meg a vártnál korábban. Elmondta ugyanakkor, hogy

a szerdai megbeszélésen jelen volt a szakértői véleményezés elkészítésével megbízott bukaresti szakértő is, aki szintén biztonságosnak ítélte a bánya megnyitását.

korábban írtuk

Minden perc késő újranyitni a sóbányát
Minden perc késő újranyitni a sóbányát

Elképzelhető, hogy nem tudják újra megnyitni a látogatók előtt a parajdi sóbánya kezelőbázisát hétfőn, ugyanis a vártnál nagyobb gondot okoz a bányába beszivárgó talajvíz megállítása. A vendéglátásból élők megérzik a főszezonban bekövetkezett kiesést.

A szakvélemény egyébként még nem készült el, ugyanis a munkálatokkal kapcsolatos minden adatot fel kell dolgozzon a szakember, ám mivel a megbeszélésen részt vevő illetékesek azon a véleményen voltak, hogy kinyithatják a kezelőbázist, a bányavállalat fővárosi vezetősége is jóváhagyta ezt – tudtuk meg Seprődi Zoltántól.

Idézet
Igen, szombaton nyitunk

– jelentette ki a bánya vezérigazgatója, ezúttal nem feltételes módban. Seprődi Zoltán ugyanakkor érdeklődésünkre azt is elmondta, hogy

a föld alatti turisztikai és kezelőbázisra vezető útvonalon szivárgó talajvizet felfogták, elvezették, a helyszínt ellenőrzés alatt tartják, és ez a jövőben is így marad, van rá személyzetük, nem jelent ez gondot.

korábban írtuk

Marad a bizonytalanság a biztos veszteséggel
Marad a bizonytalanság a biztos veszteséggel

Valamikor a közeljövőben nyithat újra a parajdi sóbánya – ennél pontosabbat egyelőre nem tudnak mondani. A majdnem három hete elrendelt bezárás napi 100 ezer lejes bevételkiesést eredményez a bányának. És akkor ott vannak a szállásadók, vendéglátók...

A bánya a szokásos program szerint nyit ki szombaton, reggel 8-tól délután 4-ig tart nyitva. Nem tudják még, hogy milyen lesz a látogatottság, de várhatóan nem fognak özönleni az emberek, hiszen

az idegenforgalom szempontjából ez már holtszezon Parajdon, arra számítanak, hogy a következő iskolai vakáció idején nő meg újra a látogatók száma

– mondta kérdésünkre a bánya vezérigazgatója.

korábban írtuk

Ahol a vízhiánynak örülnének: továbbra is a szivárgás jelenti a legnagyobb gondot a sóbányában
Ahol a vízhiánynak örülnének: továbbra is a szivárgás jelenti a legnagyobb gondot a sóbányában

Megerősítették a parajdi sóbányába vezető lejárat falait, a betonozási munkálat a végéhez közeledik, a talajvíz beszivárgását azonban még nem tudták és várhatóan nem is fogják tudni teljesen megszüntetni. 

Mint arról beszámoltunk, a parajdi sóbányába, a bejáratától mintegy négyszáz méterre július 23-án tört be a talajvíz, a bent lévő turistákat kimenekítették és a bányát lezárták. Kezdetben úgy vélték, néhány napon belül újra kinyithatnak, ám

a szivárgás megfékezése a vártnál nehezebbnek bizonyult, így azóta zárva van a föld alatti kezelőbázis.

A sóréteget kimosva a látogatói szintre vezető út alá is beszivárgott a talajvíz, ezért a szivárgás megfékezése után sóval megrakodott munkagépekkel és az autóbuszokkal teherbírás-teszteket végeztek az érintett útvonalon.

korábban írtuk

Küszöbön a parajdi sóbánya újranyitása
Küszöbön a parajdi sóbánya újranyitása

A parajdi sóbányába vezető út teherbírásának a tesztjét kell már csak elvégezzék a nyitás előtt, amennyiben az sikeres lesz, újból kinyithat a talajvíz beszivárgása miatt több mint egy hónapja bezárt földalatti turisztikai és kezelőbázis.

Hirdetés

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 15., szerda

Ketten is jogosítvány nélkül vezettek, egyikük ivott is

Két jogosítvány nélküli sofőrt is kiszűrtek a közúti forgalomból kedden a Hargita megyei rendőrök, egyikük ráadásul jelentős mennyiségű alkoholt is fogyasztott vezetés előtt.

Ketten is jogosítvány nélkül vezettek, egyikük ivott is
Hirdetés
2026. július 15., szerda

Tűzesetekhez, áradáshoz és közúti balesethez is riasztották a tűzoltókat az elmúlt napokban

Az elmúlt hat napban összesen 55 sürgősségi beavatkozást hajtottak végre a Hargita megyei hivatásos tűzoltók. Tűzesetekhez, közlekedési balesetekhez és árvízi károk elhárításához is vonultak az egységek.

Tűzesetekhez, áradáshoz és közúti balesethez is riasztották a tűzoltókat az elmúlt napokban
2026. július 15., szerda

Bolojan: 4,5 milliárd euró vissza nem térítendő uniós forráshoz juthat Románia

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy a helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó törvények elfogadása létfontosságú Románia számára.

Bolojan: 4,5 milliárd euró vissza nem térítendő uniós forráshoz juthat Románia
2026. július 15., szerda

Jócskán elmarad az ajánlott szinttől a gyermekek átoltottsága Romániában

2025-ben is az ajánlott szint alatt maradt a gyermekek átoltottsága Romániában, az UNICEF és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán közzétett jelentése szerint.

Jócskán elmarad az ajánlott szinttől a gyermekek átoltottsága Romániában
Hirdetés
2026. július 15., szerda

„Elnézést, hogy nem szóltunk előre” – ironikus üzenet házkutatás idején

Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi minisztert ironizáló üzenetet tett közzé szerdán a Facebookon a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT).

„Elnézést, hogy nem szóltunk előre” – ironikus üzenet házkutatás idején
2026. július 15., szerda

Országos leállás: nem működik a telekkönyvi rendszer

Súlyos informatikai hiba miatt kedd óta nem működnek az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (ANCPI) informatikai rendszerei. Emiatt az e-Terra telekkönyvi alkalmazás sem érhető el, és várhatóan a hét végéig nem is lesz használható.

Országos leállás: nem működik a telekkönyvi rendszer
Hirdetés
2026. július 15., szerda

Csaknem hetvenéves melegrekord dőlt meg Csíkszeredában

1957-ből származik a korábbi csíkszeredai melegrekord, ezt írta felül az elmúlt hónap harmincadik napja. Marosvásárhelyen pedig olyan meleg volt, mint az Osztrák–Magyar Monarchia idején.

Csaknem hetvenéves melegrekord dőlt meg Csíkszeredában
2026. július 15., szerda

Perzselő hőség, heves zivatarok – kettészakad az ország időjárása

Kánikulára vonatkozó figyelmeztetést, valamint viharriasztásokat is kiadott szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföldön légköri instabilitásra és jelentős mennyiségű csapadékra kell számítani a következő napokban.

Perzselő hőség, heves zivatarok – kettészakad az ország időjárása
2026. július 15., szerda

Csökken a nettó átlagbér, a reálkereseti index is alacsonyabb

Áprilishoz képest májusban 159 lejjel (2,7 százalékkal) 5684 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9483 lej volt, 257 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.

Csökken a nettó átlagbér, a reálkereseti index is alacsonyabb
Hirdetés