A sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház kardiológiaosztályán. A megelőzésre hívják fel a figyelmet
Fotó: Bíró Blanka
Noha az egészségügyi minisztérium adatai szerint Romániában az elhalálozások 60 százalékát a szív- és érrendszeri megbetegedések okozzák, nehezen megy a megelőzésben létfontosságú életmódváltás. A sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház kardiológus szakorvosai egy szerdai sajtótájékoztatón a megelőzés, az életmódváltás és a rutinvizsgálatok fontosságára hívták fel a figyelmet.
2019. december 18., 17:072019. december 18., 17:07
„Gyalogoljanak napi tízezer lépést, figyeljenek a szervezet jeleire, légszomj, mellkasi fájdalom, lábdagadás esetén forduljanak orvoshoz!” – fogalmazta meg Nagy Tímea rezidens kardiológus. A megelőzés egyszerűnek tűnik,
– hívta fel a figyelmet Demjén Zoltán. A rezidens szakorvos rámutatott, ha valaki harminc éve rendszeresen szalonnát fogyaszt, nehéz meggyőzni, hogy mondjon le róla, hasonló a helyzet a cigarettával, az ülő életmóddal. Ha több kockázati tényező egyszerre jelentkezik, nagyobb a valószínűsége a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának, a szív- és agyi infarktusnak.
„Romániában nagyobb a szív- és érrendszeri betegségek okozta elhalálozási arány, mint Nyugat-Európában, ahol csökken a dohányzók száma, Romániában viszont növekszik a fiatalok és a nők körében is” – mutatott rá Demjén Zoltán. Felidézte,
Nem történik semmi, ha egy napi étkezés kimarad, állati eredetű zsírokban szegény, teljes kiőrlésű gabonákban, zöldségben, gyümölcsben, halban gazdag étrendet kell választani.
A sepsiszentgyörgyi orvosok arra is kitértek, a kórházban megfelelően összeállított diéta alapján kapnak ételt a betegek,
Heti öt alkalommal 30 perc intenzív mozgást javasolnak, de már az is előrelépés, ha valaki a felvonó helyett a lépcsőt választja.
Fotó: Bíró Blanka
Az orvosok a szívinfarktus tipikus tüneteit ismertették: a nagy területen jelentkező, karba, nyakba, állba sugárzó, nem enyhülő mellkasi fájdalom légszomjjal társul. Ilyenkor azonnal kell hívni a mentőt, hiszen ha saját gépkocsival indul el a beteg, és közben rosszul lesz, csökken a túlélés esélye. Viszont az egy pontban jelentkező szúró fájdalom általában nem szíveredetű, ilyenkor a háziorvoshoz kell fordulni – részletezte Baki-Jákó László kardiológus. Rámutatott, a sürgősségen jelentkező betegek több mint fele nem valós sürgősség, ez pedig leterheli a rendszert.
Cristina Puiac osztályvezető főorvos arról számolt be, hogy naponta egy orvos átlag huszonöt beteget vizsgál meg, 65 százalékuk sürgősségi eset. Havonta 25–30 betegbeutalás van az osztályra, az ambulancián az öt orvos havonta 600 beteget lát el.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!