
Mindent felülírt a koronavírus-járvány. A temetések menete is igencsak megváltozott
Fotó: Gecse Noémi
A koronavírus-járvány megállíthatatlanak tűnő terjedésének szomorú hozadéka a halálesetek számán is megmutatkozik. Az egyik székelyföldi temetkezési vállalkozásnál nem titkolják: lassan napi szinten kerül sor olyan személyek temetésére, akiknek halála összefüggésbe hozható az új típusú koronavírussal.
2020. október 25., 22:202020. október 25., 22:20
A járvány megjelenését követő hetekben – még tavasszal – nyolc főben korlátozták a temetéseken való részvételt, a halál okától függetlenül. Ez a sírásó, a pap, a kántor és a legközelebbi hozzátartozók létszámában ki is merült, így a rokonok és barátok már róhatta le végső kegyeletüket a helyszínen. „A jelenlegi szabályozás értelmében a koporsó mellett csak a közvetlen hozzátartozók lehetnek jelen, de
– vázolta a pillanatnyilag érvényben levő temetkezési előírásokat Bodó Csilla, a csíkszeredai Utolsó út temetkezési vállalkozás tulajdonosa.
Az illetékes megkeresésünkre úgy fogalmazott, gyökeresen átíródtak az évszázados temetkezési hagyományok a világjárvány közepette. „Amennyiben valaki a járvánnyal összefüggésbe hozható körülmények között halálozik el, az események esetében felgyorsulnak. A szokásos ravatali és csendes imádkozói tiszteletadás elmarad, hiszen a kórházból egyenesen a temetőbe, a sírhelyre szabad szállítani az elhunytat” – jelezte. Mint kitért, a kórházak mindig felhívják a figyelmet, hogy a halál beálltát követő huszonnégy órán belül a halottat el kell szállítania a temetkezési vállalkozásnak. Ennek értelmében ők Székelyudvarhelyről és Marosvásárhelyről is haza kell szállítsák a csíki elhunytakat, de időközben a sírhelyet is ki kell ásni, hiszen a halott érkezésekor az már készen kell álljon.
– mondta, hozzátéve, a koporsó közvetlen közelében is csak a temetkezési vállalkozás munkatársai lehetnek jelen. „Falusi közegben a hantolás után következik az egyházi szertartás, ez korábban fordítva volt. Ellenben városban általában csak a rövid – negyed órás – búcsúztatóra kerül sor most” – számolt be a tapasztalatokról. Hozzáfűzte, előfordul, hogy a hozzátartozók közül valaki házi karanténban van a temetés időpontján. Ilyenkor kérést kell letenni a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatósághoz (DSP), akik engedélyezik a jelenlétet.
A tulajdonos kitért arra is, a fertőtlenítőszerek és az védőöltözetek miatt jelentősen megnőttek a kiadásaik. „Előírás, hogy a koporsót nemcsak kívül, hanem belülről is le kell fertőtlenítsük, még üres állapotban. Ugyanakkor az alkalmazottak orvosi ruhát (úgynevezett PP overált) is viselnek a szertartás alatt” – mondta. Az előírások szerint a koporsó közelében levők is hasonló, de egyhasználatos overált kellene hordjanak, erre ők mindig felhívják a figyelmet, de, mint jelezte, nem ők kell betartassák a szabályt.
Az azonban bevallotta,
„Az elmúlt időszakban több, a vírus miatt elhalálozott személy temetését bonyolítottuk le. És sajnos ezek az esetek csak sokasodnak” – számolt be szomorúan. Végül megemlítette, egyházi körökben úgy hírlik, hogy a következő időszakban újból visszavezethetik a korlátozott létszámot a temetési szertartásokon.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
3 hozzászólás