
Mindent felülírt a koronavírus-járvány. A temetések menete is igencsak megváltozott
Fotó: Gecse Noémi
A koronavírus-járvány megállíthatatlanak tűnő terjedésének szomorú hozadéka a halálesetek számán is megmutatkozik. Az egyik székelyföldi temetkezési vállalkozásnál nem titkolják: lassan napi szinten kerül sor olyan személyek temetésére, akiknek halála összefüggésbe hozható az új típusú koronavírussal.
2020. október 25., 22:202020. október 25., 22:20
A járvány megjelenését követő hetekben – még tavasszal – nyolc főben korlátozták a temetéseken való részvételt, a halál okától függetlenül. Ez a sírásó, a pap, a kántor és a legközelebbi hozzátartozók létszámában ki is merült, így a rokonok és barátok már róhatta le végső kegyeletüket a helyszínen. „A jelenlegi szabályozás értelmében a koporsó mellett csak a közvetlen hozzátartozók lehetnek jelen, de
– vázolta a pillanatnyilag érvényben levő temetkezési előírásokat Bodó Csilla, a csíkszeredai Utolsó út temetkezési vállalkozás tulajdonosa.
Az illetékes megkeresésünkre úgy fogalmazott, gyökeresen átíródtak az évszázados temetkezési hagyományok a világjárvány közepette. „Amennyiben valaki a járvánnyal összefüggésbe hozható körülmények között halálozik el, az események esetében felgyorsulnak. A szokásos ravatali és csendes imádkozói tiszteletadás elmarad, hiszen a kórházból egyenesen a temetőbe, a sírhelyre szabad szállítani az elhunytat” – jelezte. Mint kitért, a kórházak mindig felhívják a figyelmet, hogy a halál beálltát követő huszonnégy órán belül a halottat el kell szállítania a temetkezési vállalkozásnak. Ennek értelmében ők Székelyudvarhelyről és Marosvásárhelyről is haza kell szállítsák a csíki elhunytakat, de időközben a sírhelyet is ki kell ásni, hiszen a halott érkezésekor az már készen kell álljon.
– mondta, hozzátéve, a koporsó közvetlen közelében is csak a temetkezési vállalkozás munkatársai lehetnek jelen. „Falusi közegben a hantolás után következik az egyházi szertartás, ez korábban fordítva volt. Ellenben városban általában csak a rövid – negyed órás – búcsúztatóra kerül sor most” – számolt be a tapasztalatokról. Hozzáfűzte, előfordul, hogy a hozzátartozók közül valaki házi karanténban van a temetés időpontján. Ilyenkor kérést kell letenni a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatósághoz (DSP), akik engedélyezik a jelenlétet.
A tulajdonos kitért arra is, a fertőtlenítőszerek és az védőöltözetek miatt jelentősen megnőttek a kiadásaik. „Előírás, hogy a koporsót nemcsak kívül, hanem belülről is le kell fertőtlenítsük, még üres állapotban. Ugyanakkor az alkalmazottak orvosi ruhát (úgynevezett PP overált) is viselnek a szertartás alatt” – mondta. Az előírások szerint a koporsó közelében levők is hasonló, de egyhasználatos overált kellene hordjanak, erre ők mindig felhívják a figyelmet, de, mint jelezte, nem ők kell betartassák a szabályt.
Az azonban bevallotta,
„Az elmúlt időszakban több, a vírus miatt elhalálozott személy temetését bonyolítottuk le. És sajnos ezek az esetek csak sokasodnak” – számolt be szomorúan. Végül megemlítette, egyházi körökben úgy hírlik, hogy a következő időszakban újból visszavezethetik a korlátozott létszámot a temetési szertartásokon.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
3 hozzászólás