
Mindent felülírt a koronavírus-járvány. A temetések menete is igencsak megváltozott
Fotó: Gecse Noémi
A koronavírus-járvány megállíthatatlanak tűnő terjedésének szomorú hozadéka a halálesetek számán is megmutatkozik. Az egyik székelyföldi temetkezési vállalkozásnál nem titkolják: lassan napi szinten kerül sor olyan személyek temetésére, akiknek halála összefüggésbe hozható az új típusú koronavírussal.
2020. október 25., 22:202020. október 25., 22:20
A járvány megjelenését követő hetekben – még tavasszal – nyolc főben korlátozták a temetéseken való részvételt, a halál okától függetlenül. Ez a sírásó, a pap, a kántor és a legközelebbi hozzátartozók létszámában ki is merült, így a rokonok és barátok már róhatta le végső kegyeletüket a helyszínen. „A jelenlegi szabályozás értelmében a koporsó mellett csak a közvetlen hozzátartozók lehetnek jelen, de
– vázolta a pillanatnyilag érvényben levő temetkezési előírásokat Bodó Csilla, a csíkszeredai Utolsó út temetkezési vállalkozás tulajdonosa.
Az illetékes megkeresésünkre úgy fogalmazott, gyökeresen átíródtak az évszázados temetkezési hagyományok a világjárvány közepette. „Amennyiben valaki a járvánnyal összefüggésbe hozható körülmények között halálozik el, az események esetében felgyorsulnak. A szokásos ravatali és csendes imádkozói tiszteletadás elmarad, hiszen a kórházból egyenesen a temetőbe, a sírhelyre szabad szállítani az elhunytat” – jelezte. Mint kitért, a kórházak mindig felhívják a figyelmet, hogy a halál beálltát követő huszonnégy órán belül a halottat el kell szállítania a temetkezési vállalkozásnak. Ennek értelmében ők Székelyudvarhelyről és Marosvásárhelyről is haza kell szállítsák a csíki elhunytakat, de időközben a sírhelyet is ki kell ásni, hiszen a halott érkezésekor az már készen kell álljon.
– mondta, hozzátéve, a koporsó közvetlen közelében is csak a temetkezési vállalkozás munkatársai lehetnek jelen. „Falusi közegben a hantolás után következik az egyházi szertartás, ez korábban fordítva volt. Ellenben városban általában csak a rövid – negyed órás – búcsúztatóra kerül sor most” – számolt be a tapasztalatokról. Hozzáfűzte, előfordul, hogy a hozzátartozók közül valaki házi karanténban van a temetés időpontján. Ilyenkor kérést kell letenni a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatósághoz (DSP), akik engedélyezik a jelenlétet.
A tulajdonos kitért arra is, a fertőtlenítőszerek és az védőöltözetek miatt jelentősen megnőttek a kiadásaik. „Előírás, hogy a koporsót nemcsak kívül, hanem belülről is le kell fertőtlenítsük, még üres állapotban. Ugyanakkor az alkalmazottak orvosi ruhát (úgynevezett PP overált) is viselnek a szertartás alatt” – mondta. Az előírások szerint a koporsó közelében levők is hasonló, de egyhasználatos overált kellene hordjanak, erre ők mindig felhívják a figyelmet, de, mint jelezte, nem ők kell betartassák a szabályt.
Az azonban bevallotta,
„Az elmúlt időszakban több, a vírus miatt elhalálozott személy temetését bonyolítottuk le. És sajnos ezek az esetek csak sokasodnak” – számolt be szomorúan. Végül megemlítette, egyházi körökben úgy hírlik, hogy a következő időszakban újból visszavezethetik a korlátozott létszámot a temetési szertartásokon.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
3 hozzászólás