
Mindent felülírt a koronavírus-járvány. A temetések menete is igencsak megváltozott
Fotó: Gecse Noémi
A koronavírus-járvány megállíthatatlanak tűnő terjedésének szomorú hozadéka a halálesetek számán is megmutatkozik. Az egyik székelyföldi temetkezési vállalkozásnál nem titkolják: lassan napi szinten kerül sor olyan személyek temetésére, akiknek halála összefüggésbe hozható az új típusú koronavírussal.
2020. október 25., 22:202020. október 25., 22:20
A járvány megjelenését követő hetekben – még tavasszal – nyolc főben korlátozták a temetéseken való részvételt, a halál okától függetlenül. Ez a sírásó, a pap, a kántor és a legközelebbi hozzátartozók létszámában ki is merült, így a rokonok és barátok már róhatta le végső kegyeletüket a helyszínen. „A jelenlegi szabályozás értelmében a koporsó mellett csak a közvetlen hozzátartozók lehetnek jelen, de
– vázolta a pillanatnyilag érvényben levő temetkezési előírásokat Bodó Csilla, a csíkszeredai Utolsó út temetkezési vállalkozás tulajdonosa.
Az illetékes megkeresésünkre úgy fogalmazott, gyökeresen átíródtak az évszázados temetkezési hagyományok a világjárvány közepette. „Amennyiben valaki a járvánnyal összefüggésbe hozható körülmények között halálozik el, az események esetében felgyorsulnak. A szokásos ravatali és csendes imádkozói tiszteletadás elmarad, hiszen a kórházból egyenesen a temetőbe, a sírhelyre szabad szállítani az elhunytat” – jelezte. Mint kitért, a kórházak mindig felhívják a figyelmet, hogy a halál beálltát követő huszonnégy órán belül a halottat el kell szállítania a temetkezési vállalkozásnak. Ennek értelmében ők Székelyudvarhelyről és Marosvásárhelyről is haza kell szállítsák a csíki elhunytakat, de időközben a sírhelyet is ki kell ásni, hiszen a halott érkezésekor az már készen kell álljon.
– mondta, hozzátéve, a koporsó közvetlen közelében is csak a temetkezési vállalkozás munkatársai lehetnek jelen. „Falusi közegben a hantolás után következik az egyházi szertartás, ez korábban fordítva volt. Ellenben városban általában csak a rövid – negyed órás – búcsúztatóra kerül sor most” – számolt be a tapasztalatokról. Hozzáfűzte, előfordul, hogy a hozzátartozók közül valaki házi karanténban van a temetés időpontján. Ilyenkor kérést kell letenni a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatósághoz (DSP), akik engedélyezik a jelenlétet.
A tulajdonos kitért arra is, a fertőtlenítőszerek és az védőöltözetek miatt jelentősen megnőttek a kiadásaik. „Előírás, hogy a koporsót nemcsak kívül, hanem belülről is le kell fertőtlenítsük, még üres állapotban. Ugyanakkor az alkalmazottak orvosi ruhát (úgynevezett PP overált) is viselnek a szertartás alatt” – mondta. Az előírások szerint a koporsó közelében levők is hasonló, de egyhasználatos overált kellene hordjanak, erre ők mindig felhívják a figyelmet, de, mint jelezte, nem ők kell betartassák a szabályt.
Az azonban bevallotta,
„Az elmúlt időszakban több, a vírus miatt elhalálozott személy temetését bonyolítottuk le. És sajnos ezek az esetek csak sokasodnak” – számolt be szomorúan. Végül megemlítette, egyházi körökben úgy hírlik, hogy a következő időszakban újból visszavezethetik a korlátozott létszámot a temetési szertartásokon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
3 hozzászólás