Kevés újdonságról – „bombahírről” – tudtak beszámolni a Hargita megyei, leginkább csíki sípályák üzemeltetői, amikor az idei szezon előkészületeiről, illetve a lehetséges befektetésekről érdeklődtünk. A legtöbben kisebb felújításokat végeznek, hírnek talán csak a Madarasi Hargitán épülő snowpark számít. Egy dolog azonban továbbra is világos: Hargita megye továbbra sem nevezhető síparadicsomnak.
2011. november 17., 12:372011. november 17., 12:37
2011. november 17., 17:482011. november 17., 17:48
Sípálya szezon előtt. Tartós lehűlésre várva
Tusnádfürdő, Hargitafürdő, Homoródfürdő, Borszék és a Madarasi Hargita sípályáinak működtetőit arról kérdeztük, hogy hol tartanak az idei szezon előkészületeiben, esetleg terveznek-e valamilyen beruházást pályájukon.
Madarasi Hargita: snowpark
„Hargita megye első snowparkját építjük meg idén” – ezzel az abszolút újdonságnak számító hírrel kezdte Sipos Zoltán, a Madarasi Hargitán lévő sípályákat üzemeltető Bagolykő Kft. ügyvezető igazgatója, aki azt vallja, hogy kisebb-nagyobb beruházásokra igenis pénzt kell szánni, mert „a válság egyszer csak véget ér, és nem mindegy, hogy mennyire leszünk felkészülve egy majdani esetleges turistahullámra”.
A most készülő snowparkban, magyarul hóparkban, kezdők és haladók számára egyaránt lesznek ugratók, sőt egy kilencven fokos ugratót is kialakítottak. „A földmunkákon túl vagyunk, már csak hó kell a pályára. Mivel a Hargitán már napok óta mínusz öt Celsius-foknál alacsonyabb a nappali hőmérséklet, ezért próbaként a hét elején nekikezdtek a hógyártásnak. „A következő hétre is folyamatosan hideget és páramentes levegőt jósolnak, ami kedvez a hókészítésnek, ezért döntöttünk úgy, hogy nekilátunk a hóágyúzásnak. Úgy tervezzük, hogy ezen a télen öt pályát fogunk működtetni, ezek össze vannak kötve egymással. A szezont valamikor jövő hónap közepén indítanánk” – magyarázta Sipos.
Tusnádfürdő: jót tett a sípálya
Tusnádfürdőn túl vannak a hótaposó és a hóágyúk „revízióján” – műszaki ellenőrzésén –, most zajlik a pálya előkészítése. „Vásároltunk két víztartályt, hogy még jobban ki tudjuk használni a három hóágyunkat. A nappali hőmérséklet még túl enyhe ahhoz, hogy a sípálya megfagyjon, ezért egyelőre még várunk a hóágyúk beüzemelésével. Legjobb esetben két hét múlva kezdenénk el a hókészítést” – vázolta az előkészületi terveket Kalamár Andor, a tusnádfürdői sípályát működtető Tusnádfürdői Turisztikai Egyesület vezetője.
Két esztendeje működik a városka sípályája, ez az idő elegendő volt arra – mondta Kalamár –, hogy a beruházás számláit kiegyenlítsék, ám az egyesület tagjai (helyi szálloda- és panziótulajdonosok) által befizetett önrész csak ezután térülhet meg. „Voltak technikai gondjaink, sőt az alkalmazottak betanítása is időbe telt, most viszont azt kell mondanom, ez a létesítmény jót tett a tusnádfürdői turizmusnak. Az elmúlt télen egyre több olyan vendég érkezett hozzánk, akik a sípályának köszönhetően legalább egy vendégéjszakát eltöltöttek az egyik helyi panzióban vagy hotelben. Ez már siker” – érvelt Kalamár Andor.
Homoródfürdő: nincs újdonság
„Az az újdonság, hogy nincs újdonság” – foglalta össze tömören Benedek Lukács, a homoródfürdői sípálya tulajdonosa, aki azért idén is elvégzett egy kisebb beruházást. „Vásároltam egy új felvonókötelet, mert a régi kezdett szétbomlani. Más beruházásra idén nem költünk. Korai még a hókészítés, pedig az időjárási viszonyok itt Homoródfürdőn megfelelőek. Azt azért el kell mondanom, hogy az utóbbi időben megfigyeltem, az emberek inkább összespórolnak annyi pénzt, hogy elmehessenek egy hétre egy igazi síparadicsomba, mondjuk Ausztriába. Jól is teszik, mivel az itthoni szolgáltatás még nagyon kezdetleges” – árulta el véleményét Benedek.
Hargitafürdő: „kispályás”
A valamikor síparadicsomnak tervezett Hargitafürdőn idén úgy néz ki, egyetlen sípálya fog teljes kapacitással működni, a mindössze 370 méter hosszú Csipike-pálya. „A felszerelést kipróbáltuk, újdonságról viszont nem tudok beszámolni. Akkor lehetne fejleszteni, ha mindegyik pályát be lehetne üzemelni, de sajnos, a többi pálya kihasználatlanul áll” – nyugtázta Both Csaba, a Csipike-sípálya üzemeltetője.
Mellesleg Hargitafürdőn három pálya – a Miklós, a Csipike és a Kossuth – a csicsói közbirtokosság tulajdonában van. Ezek közül a Csipikére még hat évig szól a bérleti szerződés. A Miklós-pályát a Csíki Sportegylet ebben az idényben is síversenyek szervezésére és síoktatásra szeretné használni.
Csíkszereda: semmi
A Csíkszereda közelében lévő zsögödi és somlyói sípályák évek óta kihasználatlanul állnak. A zsögödi pályán utoljára öt éve lehetett sízni. Azt a pályát fél évtizeden át üzemeltette György László vállalkozó, aki fél évvel ezelőtt úgy nyilatkozott lapunknak, hogy anyagilag túl nagy ráfordítást igényelne az elavult felvonórendszer cseréje. És persze a pálya területe időközben visszakerült a tulajdonosokhoz, akik nem döntötték el, hogy szeretnének-e sípályát a saját területükön.
Borszék: újabb fejlesztések
Hargita megye legjobban kiépített és árban is megfelelő sípályáját tavaly nyitották meg Borszéken. A turisztikai minisztérium 7,4 millió lejes támogatásával és a borszéki önkormányzat 250 ezer lejes önrészével három pályát építettek ki. Ezeket Csíkszeredából is nagyon sokan látogatták.
„Az első szezonban megközelítőleg 18 ezer látogatónk volt, azt kell mondanom, hogy elsőre minden nagyon jól sikerült. Azóta már fejlesztettünk is: a nyáron begyepesítettük a pályákat, idéntől pedig már a két kisebb pályát is tudjuk hóágyúzni” – újságolta megkeresésünkre Mik József, Borszék polgármestere. Borszéken december közepén kezdenék el a szezont.
Egy személy elhunyt, egy nő és egy kisgyermek pedig megsérült, miután egy jármű az A1-es autópálya leállósávján nekiütközött egy kamionnak.
Hatalmas mennyiségű építési törmelék keletkezik Sepsiszentgyörgyön a volt Bodok hotel bontása, illetve a volt tyúkfarm felszámolása nyomán a hulladéknak egy külön lerakótelepet létesített a város az egykori szeméttelep szomszédságában.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat. A tervezetről a szenátus szavaz döntő házként.
Friss, zöld hajtásokat legelő medvét vettek videóra a Radnai-havasokban. Noha elsőre meglepőnek tűnhet a nagyvad eme szokása, szakemberek szerint valóban szokásról van szó, ami a tél után rendszeresen előfordul.
Hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban – közölte hétfőn a Radnai-havasok Nemzeti Park Igazgatósága.
Vízzel telt fel hétfőn Csíkszereda polgármesteri hivatalának pincéje, az onnan kiszivattyúzott víz a hivatal előtt, az úttestre folyik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20-23 Celsius-fokig emelkednek majd.
Akár 25 ezer lejes támogatást is elnyerhetnek azok a diákok, akik robotikában vagy programozásban országos vagy nemzetközi szinten jól teljesítenek. Pályázni október elsejéig lehet, a nyerteseket havonta hirdetik ki.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Egy hároméves kiskorú és egy 33 éves nő vesztette életét hétfőn Mezőcsánban, miután leestek egy szekérről és elütötte őket egy teherautó – tájékoztatja a Kolozs Megyei Rendőr-felügyelőség (IPJ) az Agerprest.
szóljon hozzá!