Fotó: Suciu Cristian
December 6-a, Szent Miklós, Gyergyószentmiklós város védőszentjének ünnepe; a tiszteletére felszentelt római katolikus templomban minden évben ezen a napon rendezik a búcsút. Az ünnepi szentmisén Bartos Károly gyergyócsomafalvi plébános hirdetett igét.
2022. december 06., 15:532022. december 06., 15:53
A Szent Miklós római katolikus templom búcsúünnepségén Bartos Károly gyergyócsomafalvi plébános a szentmise főcelebránsaként Szent Miklós püspök életét vázolva kiemelte, hogy ő az, akire úgy tekintünk
„Méltán követhetjük ennek a közösségnek a védőszentjét, Szent Miklós püspököt. Csak azért beállni a sorba, mert sokan vannak vagy éppen kevesen, nem igazi öntudatra vall. Mi nem a sokak közössége, hanem a szentek utódai vagyunk, és kell tudnunk, hogy miért és hol követünk valakit. Ha nem ismerünk valakit, miért követjük? Csak azért, mert mások is azt az utat járják? Észszerűen el kell gondolkozzunk, hogy ismerjük-e Szent Miklóst?” – tette fel a kérdéseket a főcelebráns, aki igyekezett rávilágítani arra, hogy mi mindent tanulhatunk a püspöktől.
Fotó: Suciu Cristian
A szónok nem titkolta, napjainkban mind kevesebben mernek bármiért is felelősséget vállalni. Ebben is példa mindannyiunk számára Szent Miklós püspök. „Merte vállalni a nehéz időkben, hogy kiáll embertársaiért, vállalja a küldetést, és nekünk is azt üzeni, van-e, akit küldjek? Most már újabban odajutottunk, hogy bizonyos tisztségéket már nem is akarnak vállalni.
– emelte ki a szónok.
Fotó: Suciu Cristian
Bartos Károly, a Szent István templom korábbi plébánosa felhívta a figyelmet arra is, hogy nem csak a nagyvilágban, hanem szűkebb környezetünkben is hajlamosak az emberek harcolni egymás ellen.
A szentmise végén Dávid György főesperes-plébános is köszöntötte a jelenlévőket, és hálát adott a búcsús ünnepségért, a hívek, az egyházi és világi elöljárók támogatásáért, a testvértelepülésekről érkezett papok és elöljárók közreműködéséért a szertartáson.
A szentmisét követően körmenetet tartottak, a hagyománytól eltérően lovas szekéren vitték körbe Gyergyószentmiklós főterén Szent Miklós püspök szobrát, és a városért, a lakosságáért imádkoztak.
Fotó: Suciu Cristian
A hagyománytól eltérően ezúttal lovas szekéren vitték körbe Gyergyószentmiklós főterén Szent Miklós püspök szobrát
Fotó: Suciu Cristian
Fotó: Suciu Cristian
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!