A névtelen sokaságban erő van és képes megállítani a rendőrségi visszaélések sorát, ha azokat nyilvánosságra hozzák – üzeni Simon Attila vállalkozó
Fotó: Bodor Tünde
Ittas kollégájuk vétségét igyekezett eltussolni a rendőrség, az egyszerű állampolgárra viszont kisebb vétségekért is aránytalanul nagy büntetést rónak ki – vélekedik Simon Attila. A háromszéki vállalkozó szombaton a sepsiszentgyörgyi főtéren két koncert között számolt be esetéről a sepsiszentgyörgyi rendőrséggel és a helyi igazságszolgáltatással.
2024. szeptember 29., 16:452024. szeptember 29., 16:45
2024. szeptember 29., 19:352024. szeptember 29., 19:35
Sokakat vonzott szombaton délután Sepsiszentgyörgy főterére a jó idő, valamint a DJ Project zenei társulat és Jolly zenész fellépése, ugyanakkor a jelenlévők érdeklődéssel hallgatták Simon Attila (Muci) történetét is. A vállalkozó ugyanis az általa szervezett két koncert szünetében nyilvánosan tálalt ki arról – nevesítve a szereplőket, néha maró gúnnyal –, hogyan próbálta meg a városi rendőrség és a bíróság eltussolni az egyik rendőri alkalmazott vétségét, aki ittasan ült a kormány mögé.
A most már Magyarországon élő vállalkozó elmondása alapján az eset két évvel ezelőtt történt: Simon Attilának akkor egy rendőr bevonta a jogosítványát, mert Sepsiszentgyörgy központjában előzés közben motorkerékpárjával ráhajtott a folytonos vonalra. Simon elmondása szerint az illető sepsiszentgyörgyi rendőrnek, V. L.-nek korábban volt egy konfliktusa vele, vélhetően ezért pécézte ki magának a forgalomban, és fiatal kollégáját utasította, állítsa meg, kizárólag őt, noha mások is előztek a folytonos vonal átlépésével. Ez látható is az egyik közeli jelzőlámpára felszerelt kamera által rögzített videofelvételen, amit Simon – a mondandóját bizonyító többi felvétellel együtt – be is játszott a színpadi kivetítőn.
A vállalkozó nem érezte jogosnak, hogy olyan rendőr bünteti meg őt, akiről szerinte „köztudott, hogy maga is sűrűn vét a szabályok ellen”, noha ezúttal a törvény betűje szerint járt el. Az eset után egyszer Simont is riasztották ismerősei, hogy most ő maga is meggyőződhet arról, V. L. egy bárban iszik (ez nem munkaidőben történt, a bár kamerája rögzítette a történteket), utána várhatóan autóba ül, így tetten érheti. Így is történt.
A helyszínre siető Simon autójával szembement az illetővel az utcán, a bár közelében,
A vonatkozó jogszabályok értelmében ha „balesetet” jelentenek, akkor azon személyi sérüléssel járó eseményt ért a rendőrség, jelen esetben viszont csak éppen összekoccant a két autó lökhárítója, és annak sem volt maradandó nyoma – magyarázta a színpadon. Azt még rögzítette az autójának a kamerája, hogy amikor a megállított rendőr látta és hallotta, hogy Simon a 112-t hívta, hátramenetbe kapcsolt és elhagyta a helyszínt. Közben majdnem elgázolta a vállalkozó barátját, aki tanúja volt az esetnek, mert kissé hátrább állt az utcában.
Sokan hallgatták érdeklődve, sőt rögzítésre is érdemesnek találták a rendőrséggel való konfliktust
Fotó: Bodor Tünde
A helyszínelő rendőrök meggyőzték V. L.-t, jöjjön vissza az esethez, mert másképp a baleset helyszínének elhagyásáért bűnvádi eljárást kell indítani ellene. A telefonbeszélgetés idejére az illető rendőr kikapcsolta a testkamerát, holott az törvénytelen – állította szombaton Simon.
V. L. visszajött, a kollégái megszondáztatták és leheletében 0,05 mg/l légalkoholszintet mutatott a műszer. Drogtesztet nem végeztek rajta, Simon külön kérésére sem.
Az érintett rendőr jogosítványát egy napra sem vették el, és a mai napig ugyanabban a munkakörben dolgozik – állította Simon Attila, akit barátjával együtt később azzal gyanúsították, hogy barátjával együtt ökölcsapásokkal és rúgásokkal próbálták a rendőr autóját megállítani, és a vállalkozót az eset után 30 napra előzetes letartóztatásba helyezték hatóság elleni erőszak miatt.
Szombat délutáni koncertekbe ágyazott lakossági fórum Sepsiszentgyörgy főterén
Fotó: Bodor Tünde
Simon barátját, aki valóban rácsapott az autóra (ami nem szolgálati jármű volt), egy korábbi esetével összefüggésben újra elítélték, és az összevont 2 év és 6 hónapos börtönbüntetésből 6 hónapot letöltött.
Úgy vélekedett, kevesen tudták volna végigvinni ezt a küzdelmet, mert rengeteg pénzbe és energiába került.
Fotó: Tuchiluș Alex
Simon Attila végezetül igen kemény szavakkal emlegette fel azt a bírósági ítéletet is, amely szerint egy három évvel korábbi, részegen (vérében 1,89 ezrelékes légalkoholszinttel) halálos balesetet okozó rendőrt először felfüggesztett, majd – vélhetően a lakossági petíció hatására – letöltendő börtönbüntetésre ítéltek.
A vállalkozó beszédét megtapsolták, a színpadról lejövő vállalkozónak többen kézfogások közepette gratuláltak azért, mert a nyilvánosság elé merte tárni az esetet. Ő viszont a maga során
Az üzenet, amelyet elméletileg a sok névtelennek el kellett juttatnia a hatóságokhoz, az, hogy a sokaságnak, az emberek összefogásának eredményeként nem sumákolhatnak többet a hatóságok – húzta alá, aki végezetül bejelentette, egy internetes oldalon lehetőséget ad majd az állampolgároknak, hogy közzétegyék a hasonló tapasztalataikat, sőt személyesen is kész segíteni a hatósági visszaélésekkel szemben. A kétnyelvű oldal neve Avertizorul de integritate Covasna/Kovászna megyei integritásjelző lesz.
A sepsiszentgyörgyi főtéren zajlott eseményekkel kapcsolatban megszólaltattuk Dinu Gabrielát, a Kovászna megyei rendőrség szóvivőjét, aki a következőket közölte a Székelyhonnal.
„A szombat délután bemutatott, 2022-ben történt események egy olyan bűnvádi eljárás tárgyát képezték, amelyben a bíróság már végleges döntést hozott. Intézményünknek nem tartozik a hatáskörébe ezekről véleményt formálni. Megemlítjük, hogy a hatóság elleni erőszak bűncselekménye tárgyában a megyei bíróság ügyészi hivatalának egyik ügyésze járt el, oly módon, ahogy azt a Büntetőtörvénykönyv megszabja.
Azzal kapcsolatban, hogy a sepsiszentgyörgyi rendőrség egyik alkalmazottja »részegen vezetett«, közöljük, hogy az eset bekövetkeztekor megállapítottak alapján az illető a 2002/195-ös sürgősségi kormányrendelet szellemében
Ezen az úton is nyomatékosítjuk, hogy a Kovászna megyei rendőrség alkalmazottai kötelezettségeiknek eleget tesznek, és arra törekednek, hogy minden törvénysértő egyén megkapja a méltó büntetését.”
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
1 hozzászólás