
Az idegrendszeri tünetektől a légzőszervi, keringési problémákig számos szövődményt okozhat a koronavírus
Fotó: Veres Nándor
Alvászavar, hangulatromlás, koncentrációs gondok, fáradékonyság, máj-, vese- és hasnyálmirigyproblémák, szűnni nem akaró köhögés – számtalan aggasztó tünet keseríti meg a koronavíruson átesettek egy részének a mindennapjait. A tünetek gyakran hónapokig fennállnak, de van olyan korábbi beteg is, akinél már több mint egy éve nem múlnak. A poszt-Coviddal kapcsolatban felmerülő kérdések jó részére még nem tud választ adni az orvostudomány.
2022. április 23., 21:422022. április 23., 21:42
Pontos, sőt hozzávetőleges számok sincsenek még arról, hogy a koronavíruson átesett betegek mekkora hányadánál maradnak vissza különböző tünetek, de az általunk megkérdezett orvosok beszámolói alapján biztos, hogy
Ennek az okai különböző idegrendszeri tünetek, de konkrét szervi problémák is lehetnek.
„Vannak hosszú távú szövődmények, amelyek bizonyos embereket jobban sújtanak, de ez kiszámíthatatlan. Ahogy a fertőzés bizonyos kategóriáknál súlyosabb tünetekhez vezet és bizonyos emberek sérülékenyebbek a Covid-fertőzés előtt, tehát könnyebben elkapták, ugyanúgy az utólagos következmények – a long-Covid vagy mindenféle poszt-Covid szindróma – is különböző mértékben sújtják a korábbi betegeket.
Vannak olyanok, akik arra panaszkodnak, hogy még mindig nem érzik a szagokat úgy, mint azelőtt, vagy megváltozott a szaglásuk, ízlelésük, tehát bizonyos szagokat és ízeket másmilyennek éreznek, mint előtte. Ezek a legfeltűnőbb tünetek, de talán a legkevésbé veszélyesek” – sorolta a koronavírus-fertőzés után előforduló kóros állapotok egy részét Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője.
Az aggasztóbb szövődmények között a légzőszervi, keringési problémákat említette meg. Ezeknek az együttes következménye az állandó fáradékonyság – ez is gyakori tünet –, amikor a korábbi beteg alapállapotban jól van, de ha fel kell sietnie egy lépcsőn vagy elindul egy emelkedőn, akkor pillanatok alatt kifullad, tehát nem bírja a terhelést. Ez a munkaképesség-, illetve általános hangulatromlással is járhat. Tar Gyöngyi szerint nagyon gyakran visszamaradhatnak a koronavírus-fertőzés után ilyen jellegű hangulatbetegségek, pszichiátriai problémák.
A koronavírus a tüdő mellett más belső szerveket is megtámadhat, ez is vezethet szövődményekhez. A vírusok közt sok olyan van, amely a hasnyálmirigyet is érinti – a koronavírus is ilyen –, ami utólag olyan sorvadásos jelenségeket okozhat, amely az inzulintermelés vagy az inzulinérzékenység csökkenéséhez vezet. Ez a vércukorszint emelkedéséhez, de akár cukorbetegséghez is vezethet. Az azonban még kutatásokat igényel, hogy a kezelés során alkalmazott gyógyszerek mellékhatása hozzájárul-e ehhez. Ehhez nagyszámú nemzetközi esetvizsgálatokra van szükség, amelyekben párhuzamosan vizsgálják azokat, akik kaptak bizonyos típusú kezeléseket, illetve azokat, akik nem. Ezekre a vizsgálatokra szükség lesz, hogy bizton megállapítható legyen, hogy a kóros állapotot a vírus, a kezelés okozza, vagy esetleg egy már meglévő állapotot erősített fel a vírusfertőzés által a szervezetre gyakorolt sokk – magyarázta Tar Gyöngyi. Kérdésünkre elmondta,
„Sajnos nem csak a légzőszerveket érintheti ez a vírusfertőzés, hanem a vesét, májat, de még az agyat is. Tapasztalható a kognitív képességek romlása a fertőzésen átesettek egy részénél, emlékezetzavarok vagy a szellemi képességek romlása. Főként az idősebbeknél észlelhető az ilyen hirtelen hanyatlás. A medicina ezen a területen még a megfigyelési szakaszban van, lévén, hogy alig több mint két éve ütötte fel a fejét ez a vírus.
Ha a máj begyullad, a szervezet méregtelenítő funkciója gyengül, ebből kifolyólag fáradékony, étvágytalan lesz a páciens. De előfordul hasnyálmirigy-gyulladás is, és bizony fertőzés utáni diabétesz kialakulásával is találkoztunk” – ismertette tapasztalatait Soós-Szabó Klára háziorvos.
A háziorvosok szövetségének megyei vezetője az utóbb említett szövődménnyel kapcsolatban elmondta, ha a hasnyálmirigy elveszíti azokat a sejtjeit, amelyek biztosítják a vércukorszint szabályozását, az már gyakorlatilag cukorbetegség, ilyenkor a vércukorszint szabályozását már csak mesterségesen lehet biztosítani, szájon át szedhető gyógyszerrel vagy inzulinnal. Ez nem csak az időseket érintheti: amint arról Soós-Szabó Klára beszámolt, gyerekeknél is előfordult ilyen Covid utáni diabétesz.
Teljesen kiszámíthatatlan, hogy kinél marad vissza valamilyen kóros állapot a fertőzés után. „Minden szervezet más, ez függ a szervezet általános állapotától, attól is, hogy milyen állapotban van az immunrendszer a fertőzés bekövetkeztekor, tehát kiszámíthatatlan.” Ráadásul a szövődmények kialakulása azzal sem függ egyértelműen össze, hogy az adott betegnél súlyos lefolyású volt-e a fertőzés vagy sem. „Van olyan, aki átvészelte, nem került kórházba, de utána hónapokig nincs jól, fáradékony, gyenge és a teljesítőképessége is csökken” – magyarázta. Becslést erről még nem készített, de
„Mindenesetre lényegesen nagyobb hányadukat érinti, mint amit más virózisok után tapasztalunk” – fogalmazott. A szövődmények akár hónapokig fennállhatnak, de olyan betege is van, aki a járvány első hónapjaiban fertőződött meg, de azóta – több mint egy éve – sem nyerte vissza a korábbi egészségi állapotát.
Soós-Szabó Klára ugyanakkor azt is kiemelte, hogy az oltottak körében lényegesen alacsonyabb a poszt-Covid szindrómák előfordulási aránya, még az idős, krónikus beteg – például asztmás, cukorbeteg – páciensei körében is.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
szóljon hozzá!