
Több faluból havonta szállítják el a szelektív hulladékot. Ditróban hétfőn tehetik ki a pillepalackokat. Képünk illusztráció
Augusztus 13-án reggel tehetik ki a ditróiak a külön gyűjtött pillepalackokat portáik elé. Ekkor kezdődik ugyanis a szelektíven gyűjtött, újrahasznosítható hulladék elszállítása a gyergyóditrói házaktól. Gyergyóalfalvi magánvállalkozáshoz kerül a különválogatott hulladék.
2018. augusztus 02., 15:442018. augusztus 02., 15:44
Alfaluban, Csomafalván tavaly ősz óta, Remetén tavasztól rendszeresen begyűjti a külön zsákokba rakott újrahasznosítható hulladékot egy gyergyóalfalvi magánvállalkozás. Hétfőtől a ditróiak által zsákolt pillepalackok is odakerülnek.
Gyergyóditróban hétfőn kezdődik a pillepalackok elszállítása a kapuk elől. Korábban iskolák tanulói szervezetten gyűjtötték a műanyagflakonokat, még versenyt is nyertek, ám hétfőtől más formában szabadulhatnak meg az ilyen típusú hulladéktól a háztartások.
– mondta Fazakas Szilárd, a község alpolgármestere. Hozzátette: akinek még szüksége van ilyen zsákra, igényelhet a polgármesteri hivatalnál. Kedden elektromos hulladékgyűjtés volt, tervezik, hogy majd rendre más újrahasznosítható anyagot is elszállítanak a lakóktól.
A helyi polgármesteri hivatal feladata szóróanyagok, reklámok által hirdetni az akciót, illetve zsákokat beszerezni, amit aztán a gyergyóalfalvi Gál D. Mihály egyéni vállalkozása eljuttat a házakhoz. Azt is elmondta Fazakas Szilárd, a fiatalok biztosan szelektíven gyűjtik majd a szemetet, mert a tél folyamán is előadást hallhattak a témában, az iskola keretén belül is gyűjtöttek, többször is.
– tudtuk meg az alpolgármestertől.
Gál Erika, a gyergyóalfalvi magánvállalkozás munkatársa elmondta, a Salubriserv cég alvállalkozójaként láttak hozzá e tevékenységhez, átveszik, válogatják, préselik, és különböző újrahasznosító cégekhez továbbítják a hulladékot.
Településenként 1200–1700 kg-ot nyom alkalmanként a rakomány. Ha üveget is gyűjtenek, akkor 5–6000 kg is összegyűl.
A lakók gyűjthetnek sörösdobozt, kartont, pillepalackot. Amint elmondta, Remetén a csomagolóanyagként használt fóliával is próbálkoztak, de olyan anyagok is kerültek bele, amit nem tudtak továbbküldeni, például kávéstasak, chipszes zacskó. Ami nem egyféle anyagból készült, azt nem lehet újrahasznosítani – tette hozzá. Arról is informált, Bukarestbe továbbítják az üveget, a flakonok Buzăuba viszik, a kartont brókereknek adják el. Egyszerre 8 tonnát továbbítanak.
Ha az Alfaluból Szárhegy felé vezető út mentén lévő telephelyre vinné valaki az újrahasznosítható hulladékot, megteheti, a pillepalack kilogrammjáért 60 banit adnak, a sörös dobozok kilójáért 2 lejt, az ócskavas ára 50–60 bani között mozog. Az ócskavasat, ha van igény rá, háztól is elszállítják, amennyiben több, mint 500 kg-ot nyom az összegyűjtött mennyiség.
Segíteni is lehet a palackokkal
Beteg gyerek jobbulásához járulhat hozzá az, aki a külön gyűjtött, újrahasznosítható hulladékot Páll Sándornak adományozza. Alfaluban, a Szentmiklós felé vezető út mentén konténer van egy porta előtt, felirat hirdeti, mi dobható bele. Tavaly adtuk hírül, hogy Páll Sándor joghurtkészítésbe kezdett, miután halmozottan sérült gyermekének műtétekre is szüksége van. Az új joghurtos flakonok árába az eladó beszámítja az újrahasznosítható hulladékot, ezért aki úgy látja jónak, ott is megszabadulhat a flakonoktól, üvegektől oly módon, hogy miközben óvja környezetét, segít embertársán is.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!