
Több faluból havonta szállítják el a szelektív hulladékot. Ditróban hétfőn tehetik ki a pillepalackokat. Képünk illusztráció
Augusztus 13-án reggel tehetik ki a ditróiak a külön gyűjtött pillepalackokat portáik elé. Ekkor kezdődik ugyanis a szelektíven gyűjtött, újrahasznosítható hulladék elszállítása a gyergyóditrói házaktól. Gyergyóalfalvi magánvállalkozáshoz kerül a különválogatott hulladék.
2018. augusztus 02., 15:442018. augusztus 02., 15:44
Alfaluban, Csomafalván tavaly ősz óta, Remetén tavasztól rendszeresen begyűjti a külön zsákokba rakott újrahasznosítható hulladékot egy gyergyóalfalvi magánvállalkozás. Hétfőtől a ditróiak által zsákolt pillepalackok is odakerülnek.
Gyergyóditróban hétfőn kezdődik a pillepalackok elszállítása a kapuk elől. Korábban iskolák tanulói szervezetten gyűjtötték a műanyagflakonokat, még versenyt is nyertek, ám hétfőtől más formában szabadulhatnak meg az ilyen típusú hulladéktól a háztartások.
– mondta Fazakas Szilárd, a község alpolgármestere. Hozzátette: akinek még szüksége van ilyen zsákra, igényelhet a polgármesteri hivatalnál. Kedden elektromos hulladékgyűjtés volt, tervezik, hogy majd rendre más újrahasznosítható anyagot is elszállítanak a lakóktól.
A helyi polgármesteri hivatal feladata szóróanyagok, reklámok által hirdetni az akciót, illetve zsákokat beszerezni, amit aztán a gyergyóalfalvi Gál D. Mihály egyéni vállalkozása eljuttat a házakhoz. Azt is elmondta Fazakas Szilárd, a fiatalok biztosan szelektíven gyűjtik majd a szemetet, mert a tél folyamán is előadást hallhattak a témában, az iskola keretén belül is gyűjtöttek, többször is.
– tudtuk meg az alpolgármestertől.
Gál Erika, a gyergyóalfalvi magánvállalkozás munkatársa elmondta, a Salubriserv cég alvállalkozójaként láttak hozzá e tevékenységhez, átveszik, válogatják, préselik, és különböző újrahasznosító cégekhez továbbítják a hulladékot.
Településenként 1200–1700 kg-ot nyom alkalmanként a rakomány. Ha üveget is gyűjtenek, akkor 5–6000 kg is összegyűl.
A lakók gyűjthetnek sörösdobozt, kartont, pillepalackot. Amint elmondta, Remetén a csomagolóanyagként használt fóliával is próbálkoztak, de olyan anyagok is kerültek bele, amit nem tudtak továbbküldeni, például kávéstasak, chipszes zacskó. Ami nem egyféle anyagból készült, azt nem lehet újrahasznosítani – tette hozzá. Arról is informált, Bukarestbe továbbítják az üveget, a flakonok Buzăuba viszik, a kartont brókereknek adják el. Egyszerre 8 tonnát továbbítanak.
Ha az Alfaluból Szárhegy felé vezető út mentén lévő telephelyre vinné valaki az újrahasznosítható hulladékot, megteheti, a pillepalack kilogrammjáért 60 banit adnak, a sörös dobozok kilójáért 2 lejt, az ócskavas ára 50–60 bani között mozog. Az ócskavasat, ha van igény rá, háztól is elszállítják, amennyiben több, mint 500 kg-ot nyom az összegyűjtött mennyiség.
Segíteni is lehet a palackokkal
Beteg gyerek jobbulásához járulhat hozzá az, aki a külön gyűjtött, újrahasznosítható hulladékot Páll Sándornak adományozza. Alfaluban, a Szentmiklós felé vezető út mentén konténer van egy porta előtt, felirat hirdeti, mi dobható bele. Tavaly adtuk hírül, hogy Páll Sándor joghurtkészítésbe kezdett, miután halmozottan sérült gyermekének műtétekre is szüksége van. Az új joghurtos flakonok árába az eladó beszámítja az újrahasznosítható hulladékot, ezért aki úgy látja jónak, ott is megszabadulhat a flakonoktól, üvegektől oly módon, hogy miközben óvja környezetét, segít embertársán is.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
szóljon hozzá!