Fotó: Rotary klub/Facebook
Számos szakmai kitüntetése mellé a székelyudvarhelyi Rotary klub Közjó szolgálatáért díját is megkapta a közösség elismeréseként Elekes Gyula székelyudvarhelyi tűzzománcművész. Az elismerés megerősíti a díjazottat, hogy a sokéves munkájára fordított energia nem volt hiábavaló, és elmondása szerint külön jól esik, hogy azt egy hozzá közel álló közösségtől kapta.
2022. május 31., 19:242022. május 31., 19:24
2022. május 31., 19:412022. május 31., 19:41
A székelyudvarhelyi Rotary klub fő célja az elitoktatás támogatása, emellett azonban a közösségért alázattal tevő személyek elismerését is kiemelt figyelemmel kezelik. Ezért hozták létre a Közjó szolgálatáért Rotary-díjat, melynek díjazottja idén Elekes Gyula székelyudvarhelyi tűzzománcművész volt, aki az idei Rotary-bálon vehette át az elismeréssel járó díját.
Mint a művésszel való beszélgetésünk során kiderült, a Rotary klub tagjai Székelyudvarhely tárgyi és szellemi értékeinek itthon és külföldön való népszerűsítéséért, valamint a tűzzománcozáshoz kapcsolódó tevékenységéért ítélték oda neki a díjat.
Elekes Gyula alkotásai, a korona-, valamint a Szent István és kora installációk, az Udvarhelyi Híres Emberek interaktív kiállítás számos helyen látható volt már belföldön, illetve Magyarországon is, ezáltal népszerűsítve az általános kultúra mellett a várost is, ahol az alkotások születettek. Idénre is több vándorkiállítás van betervezve a különböző műveiből, amellyel a város hírnevét öregbíti.
Mint mesélte, idén 20 éves a székelyudvarhelyi tűzzománc-alkotóműhely – ez Románia és Erdély egyetlen folytonosan működő alkotóműhelye, ahol felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt tartanak foglalkozásokat, sőt Erasmus-programos diákoknak is tartanak művészeti képzést, ugyanakkor mesterkurzusokat és alkotótáborokat is rendszeresen szerveznek.
A művész úgy érzi, partnereivel – Művelődési Ház, Udvarhely Kultúrájáért Egyesület – együttműködésben mostanra sikerült egy nem formális képzést létrehoznia, úgy is mondhatjuk, hogy egy tűzzománcozó iskolát, ahol sok gyerek és felnőtt megfordul. „Öröm látni, hogy alkotótáborainkba érkeznek magyar kötődésű személyek a világ számos pontjáról – például Argentína, Equador, Németország, valamint Franciaország – ez megerősít abban, hogy a ráfordított energia nem volt hiábavaló” – részletezte.
Elekes Gyula azt is kiemelte, hogy a Rotary klubtól kapott elismerés új erőt és lendületet adott tervei megvalósításához és munkája folytatásához. „Krúdy Gyulának van egy nagyon szép mondata, hogy a testvér által okozott seb jobban fáj. Ez fordítva is igaz, a testvér által nyújtott elismerés, vagy biztatás az igazi, azt még többre értékeli az ember. A testvért az itteni atyámfiaira értem, akiknek úgy néz ki, hogy fontos ez a munka, sajátjuknak érzik, ez pedig fokozott energiát ad az elvégzendő munka folyamán. Mindig vannak buktatók és kudarcok bizonyos folyamatokban, ezeket pedig könnyebb átvészelni, ha van egy kis biztatás, mint ez a díj is” – mondta.
Mint mesélte, számos szakmai díjat tudhat már magáénak, amelyek nagyjából a tűzzománcozáshoz kötődnek, de a közösségért tett munkájáért az elmúlt közel 21 évben most tüntették ki negyedszer.
– jelentette ki. Hozzátette ugyanakkor, külön élmény volt számára a Rotary-bálon, hogy az ott jelenlévő emberek együtt örültek vele, és ezt az arcokról le lehetett olvasni, amikor átvette a díjat.
Elekes Gyula Székelyudvarhelyen született 1960-ban, a marosvásárhelyi Művészeti Líceum grafika szakán végzett. Andragógiából, művelődésmenedzsmentből diplomázott. 1980-tól zománcozik. Művein szülőföldjének, a Székelyföld népművészetének (festett kazettás mennyezetek, székelykapuk) motívumvilágát, hitvilágát, misztikáját, ősképeit és annak szimbolikus tartalmait dolgozza fel, értelmezi újra. Munkái magasfokú iparművészeti igényességet tükröznek, a különféle zománctechnikák alkalmazása gyakran társul a szabadon maradt vörösréz recipiens aranyozásával vagy polírozásával, illetve egyes alkotásokon applikációkkal. Számos egyéni kiállítása volt szerte Európában, művei megtalálhatók több magán- és hivatalos gyűjteményben, múzeumokban, itthon és a nagyvilágban egyaránt.
A Tarló zenekar koncertezik március végén a marosvásárhelyi táncházban – olvasható az Erdélyi Hagyományok Háza által szerkesztőségünknek küldött közleményben.
A szokásosnál kissé lassabban halad az idei mezőgazdasági támogatási kérelmek iktatása, de az összterületet tekintve így is az átlag fölött van Hargita megye. A kezdeti nehézségek dacára Maros és Kovászna megyében is jól halad az igénylési folyamat.
Meggyőződését fejezte ki kedden a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu miniszterelnök, hogy Románia vízummentességi programba való felvételének felülvizsgálata szigorúan technikai jellegű intézkedés.
Továbbra is a tíz legforgalmasabb romániai repülőtér között szerepel a Brassó-Vidombák Nemzetközi Repülőtér – derül ki a Romániai Repülőterek Szövetségének legfrissebb kimutatásából.
Kovászna megye a krumpli egyik hazája, azonban a mezőgazdaságot rendkívül érzékenyen érinti az utóbbi időben egyre gyakoribbá váló aszály. Kézdivásárhelyre és annak környékére leginkább a szárazság, a kánikula és az árvíz jelenthet veszélyt.
A Román Rendőrség az elmúlt két évben 279 bűnszervezetet számolt fel – jelentette ki az intézmény létrehozásának 203-ik évfordulóján szervezett keddi ünnepségen a belügyminiszter.
Önkénteseket toboroz a Romániai Mária Út Egyesület, akik segítenek fenntartani a zarándokutat. A jelentkezők több önkéntesmunka-lehetőségből is választhatnak.
Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
Rozsdásak helyett újakra cserélték a közlekedési táblákat a 13A jelzésű országút fenyédi eltérőjénél. Mostantól mindenki számára világos lehet, hogy Fenyédtől hány kilométerre is fekszik Csíkszereda, Szentegyháza vagy éppen Gyergyószentmiklós.
Áprilistól átmenetileg felfüggeszti a Kolozsvár–Budapest járatát az Aeroexpress Regional légitársaság – közölte hétfőn a magyar légitársaság.
szóljon hozzá!