Aggályait fejezte ki az RMDSZ
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az elmúlt egy évben folytatott tevékenységéről beszélt az RMDSZ székelyudvarhelyi önkormányzati frakciója, amely a javaslataik elutasítása mellett az általuk nem támogatott adóemelés és az utána elmaradó megvalósítások miatt is bírálta a városvezetést.
2021. november 11., 15:402021. november 11., 15:40
2021. november 11., 16:592021. november 11., 16:59
„A hattagú RMDSZ-frakció igyekezett konstruktív ellenzékként működni az elmúlt egy évben” – szögezte le a sajtótájékoztatón Dávid Endre önkormányzati képviselő, majd hozzátette, mégis voltak olyan helyzetek, amikor hangot kellett adjanak aggályaiknak.
Berde Zoltán frakcióvezető sorolta fel az utóbbi egy évben tett fontos javaslataikat. Ezek között szerepel a – legtöbb embert érintő – lakónegyedek általános felújítása, egy turisztikai stratégia megtervezése, pénz elkülönítése a költségvetésből egy ipari park létrehozásához, illetve napelemes lámpatestek felszereléséhez az olyan városrészeken, ahol költséges lenne a közvilágítás hálózatbeli bővítése. Javasolták azt is, hogy
direkt támogatást nyújtsanak a Szejke Sportklubnak – így segítve elő a Székelyudvarhelyen nagy hagyományú kézilabdázást –, emeljék meg a jó tanulmányi eredményeket elérőknek biztosított pénzdíjat,
valamint ne költsenek pénzt a Budapesttől kapott, leromlott állapotban lévő buszokra, inkább fordítsák azt a pénzt az Ugron Gábor utca korszerűsítésére.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Kifogásolták ugyanakkor, hogy a többségi frakció megszüntette az anyagi gondokkal küszködő Urbana Rt. által használt hitelvonalat, hiszen így veszélybe került a távfűtés biztosítása. Persze javaslataik közül nagyon kevés talált értő fülekre, és végül azok többsége sem valósult meg. Berde hangsúlyozta,
Darabont Gergő önkormányzati képviselő rámutatott, az ügyvédfogadásokkal kapcsolatos tervezetekkel sem értettek egyet, hiszen ezek sok esetben akadályozzák a beruházásokat. Példaként a szejkefürdői ivó- és szennyvízhálózat beüzemelését emelte ki.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A másik gond az, hogy
A kimutatások szerint 2017-től 2020 novemberéig 76 ezer lejt költött a város ügyvédekre, az elmúlt egy évben pedig 84 ezer lejt.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Jakab Zoltán önkormányzati képviselő egyebek mellett azt rótta fel a városvezetésnek, hogy nincs hosszútávú oktatási stratégia, továbbá nem támogatják megfelelően az iskolák személyzetét, a szülőket, a diákokat, illetve az intézményeket. Örült ugyanakkor a Lábbusz program sikerének, de szerinte még vannak jó példák, amelyeket át lehetne venni más városoktól:
Noha a járványhelyzet ellenére év elejétől adóemelés történt – amit a szövetségiek egyenesen elutasítottak –, hogy biztosítható legyen a megnyert pályázatokhoz szükséges 7,5 millió lejes önrész, az RMDSZ szomorúan tapasztalta, hogy nyáron több beruházástól is elvonta a pénzt a többségi frakció (Szabad Emberek Pártja – POL). Utóbbira elmondásuk szerint azért volt szükség, mert
Fotó: Erdély Bálint Előd
Szakács Tibor képviselő a természetes és jog személyek épület-, jármű- és területadójából származó harmadik negyedévi bevételt alapul véve elmondta, eddig mintegy 35–40 százalékos adótöbblettel számolhat az önkormányzat a tavalyi év hasonló időszakához képest. Noha korábban általánosan véve csak húszszázalékos adónövelésről beszélt a POL, ez a valóságban másképp történt, hiszen többeknek nagyobb köbcentis autóik és nagyobb területű ingatlanjaik vannak, a számításokhoz alapul vett adatoknál – vonta le a következtetést.
Benedek Árpád Csaba képviselő arról beszélt, hogy a leírtak ellenére nagyon kevés pénz lett elköltve eddig a megnyert pályázatok megvalósítására: 150 millió lejből mindössze 7,4 millió. A teljes összeget ugyanakkor 2023 végig el kell költeni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Benedek azt is kifogásolta, hogy a város nem adott le még pályázatot a fejlesztési minisztérium programjába bölcsődeépítésért, ugyanakkor a fedett úszómedence létrehozása érdekében sem sikerült előre lépni, annak ellenére, hogy máshol a községek is sikeresen pályáztak erre.
Elnököt választanak
Újságírói kérdésre Szakács Tibor arra is kitért, hogy december közepéig kell megtartaniuk az RMDSZ székelyudvarhelyi szervezetének tisztújító ülését, amit már szerveznek ugyan, de a járványhelyzet alakulásától függ minden. Örömét fejezte ki, hogy az elnöki tisztségre többen is jelentkeztek: Imre Gábor (a Szövetségi Képviselők Tanácsának tagja) és Miklós Zoltán múzeumigazgató.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
szóljon hozzá!