
A megérkezett szállítmány egy része
Fotó: Lőrincz Csaba
Székelyudvarhely is rendelkezik már koronavírustesztek elvégzéséhez szükséges laborműszerrel, jövő héttől kezdődhetnek el a helyi tesztelések. A városi kórház több lélegeztetőgépet is kapott magánvállalkozók adományaiból, illetve védőfelszerelések is érkeztek az egészségügyi intézménybe, amely rendelkezik minden szükséges anyagi forrással, amelyek a rendkívüli helyzet miatt előállt költségek fedezésére kellenek. A járványmegelőzési intézkedések tekintetében pedig lépéselőnyben van a település más városokhoz képest – hangzott el a városháza csütörtöki, online sajtótájékoztatóján.
2020. április 02., 15:292020. április 02., 15:29
2020. április 02., 15:332020. április 02., 15:33
Székelyudvarhely lépéselőnyben van, ugyanis a városvezetés már az országos intézkedések előtt egy héttel korlátozásokat vezetett be a szórakozóhelyek nyitva tartására vonatkozóan, ugyanakkor a kínai és észak-olaszországi eseményekből okulva Gálfi Árpád polgármester válságkezelő munkacsoportot hozott létre, amely négy fontos területen – egészségügy, városgazdálkodás, kommunikáció, a polgármesteri hivatal működése és koordinációja – tevékenykedett az elmúlt időszakban – hangzott el csütörtökön a koronavírus-járvány megelőzése érdekében tett lépésekről szóló online városházi sajtótájékoztatón.
„Tegnap (szerdán – szerk. megj.) már át is adtunk a kórháznak három új lélegeztetőgépet, a tesztelőgép is Székelyudvarhelyre érkezett, és
Ez is egy nagy előrelépés” – számolt be az egészségügyi téren tett lépésekről Gálfi Árpád, kitérve a válságkezelő munkacsoport további tevékenységi területeinek a fontosságára is.
Jakab Attila városmenedzser, a válságkezelő munkacsoport vezetője elmondta, már a kezdetekben tudatosult, hogy a határozott megelőző intézkedések a leghatékonyabb eszközök a járvány megfékezésére, ezért elsőként a szórakozóhelyek nyitva tartásának korlátozására, a lakosság tájékoztatására fektettek hangsúlyt, továbbá a városi kórház ellátására a szükséges eszközökkel, illetve védőfelszereléssel.
leterheltek a hagyományos beszerzési csatornák. A kórház által hivatalosan megrendelt lélegeztetőgépek májusban érkeznek meg, a helyi magánszféra összefogásának köszönhetően viszont már megérkezett négy lélegeztetőgép a városi kórházba az elmúlt napokban, ugyanakkor a támogatók vérgáz-analizátort is vásároltak, betegfigyelő monitorokat, védőruházatokat, kesztyűket, és csütörtökön is érkezik egy mikrobusznyi szállítmány a kórházba – számolt be a beszerzésekről Jakab Attila.
A kórház ugyanakkor egy mobil röntgengépet is rendelt, ami ugyancsak fontos diagnosztikai eszköz a tüdőgyulladást okozó vírusfertőzés felderítése esetében. Megjegyezte, a kórháznak és a magánszférának is vannak rendelkezésre álló forrásai a további beszerzésekre, keresik a beszállítókat, és azoktól rendelnek, amelyek a leggyorsabban és legbiztonságosabban teljesíteni tudják a megrendeléseket.
A koronavírusteszt elvégzésére képes laborműszerrel kapcsolatban elmondta, 4–5 óránként 45 teszt elvégzésére képes, és tudomásuk szerint ez a nagy megbízhatóságú eredményt hozó laborkészülék, nem pedig gyorsteszt-berendezés. A tervek szerint
A városgazdálkodási területen az utak, közterek, játszóterek, piacok, köztéri elemek, padok, autóbusz-állomások, lépcsőházak folyamatos fertőtlenítését kellett megszervezze a válságkezelő munkacsoport, továbbá a karanténok működtetését, és kiemelten fontos feladatként kezelik a folyamatos közműellátás ellenőrzését is a krízis ideje alatt.
Kommunikációs téren a valós idejű és hiteles tájékoztatást, a lakosság felkészítését az új helyzetre, ezáltal a pánikhelyzet megelőzését tartja a legfontosabb feladatának a munkacsoport.
Ide tartozik a helyi és országos intézkedések valós időben történő kiközlése, a #maradjotthon kampány, információs és figyelemfelkeltő plakátok kihelyezése az üzletekben, piacokon, valamint a polgármesteri hivatal Facebook- és weboldalának folyamatos frissítése hiteles információkkal és minden, a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos intézkedésről, továbbá Alfréd, a virtuális közhivatalnok is, a Városházi Hírlap, valamint a sajtó tájékoztatása.
A válságkezelő munkacsoport negyedik tevékenységi feladata a városháza „home office” üzemmódba való átszervezése volt úgy, hogy a lakosság továbbra is hozzáférjen a halaszthatatlan ügyintézési lehetőségekhez, és a 65 évnél idősebb, ellátást igénylő nyugdíjasok se maradjanak segítség nélkül. Utóbbit helybéli civil önkéntesek segítségével biztosítja a városháza.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
4 hozzászólás