
A megérkezett szállítmány egy része
Fotó: Lőrincz Csaba
Székelyudvarhely is rendelkezik már koronavírustesztek elvégzéséhez szükséges laborműszerrel, jövő héttől kezdődhetnek el a helyi tesztelések. A városi kórház több lélegeztetőgépet is kapott magánvállalkozók adományaiból, illetve védőfelszerelések is érkeztek az egészségügyi intézménybe, amely rendelkezik minden szükséges anyagi forrással, amelyek a rendkívüli helyzet miatt előállt költségek fedezésére kellenek. A járványmegelőzési intézkedések tekintetében pedig lépéselőnyben van a település más városokhoz képest – hangzott el a városháza csütörtöki, online sajtótájékoztatóján.
2020. április 02., 15:292020. április 02., 15:29
2020. április 02., 15:332020. április 02., 15:33
Székelyudvarhely lépéselőnyben van, ugyanis a városvezetés már az országos intézkedések előtt egy héttel korlátozásokat vezetett be a szórakozóhelyek nyitva tartására vonatkozóan, ugyanakkor a kínai és észak-olaszországi eseményekből okulva Gálfi Árpád polgármester válságkezelő munkacsoportot hozott létre, amely négy fontos területen – egészségügy, városgazdálkodás, kommunikáció, a polgármesteri hivatal működése és koordinációja – tevékenykedett az elmúlt időszakban – hangzott el csütörtökön a koronavírus-járvány megelőzése érdekében tett lépésekről szóló online városházi sajtótájékoztatón.
„Tegnap (szerdán – szerk. megj.) már át is adtunk a kórháznak három új lélegeztetőgépet, a tesztelőgép is Székelyudvarhelyre érkezett, és
Ez is egy nagy előrelépés” – számolt be az egészségügyi téren tett lépésekről Gálfi Árpád, kitérve a válságkezelő munkacsoport további tevékenységi területeinek a fontosságára is.
Jakab Attila városmenedzser, a válságkezelő munkacsoport vezetője elmondta, már a kezdetekben tudatosult, hogy a határozott megelőző intézkedések a leghatékonyabb eszközök a járvány megfékezésére, ezért elsőként a szórakozóhelyek nyitva tartásának korlátozására, a lakosság tájékoztatására fektettek hangsúlyt, továbbá a városi kórház ellátására a szükséges eszközökkel, illetve védőfelszereléssel.
leterheltek a hagyományos beszerzési csatornák. A kórház által hivatalosan megrendelt lélegeztetőgépek májusban érkeznek meg, a helyi magánszféra összefogásának köszönhetően viszont már megérkezett négy lélegeztetőgép a városi kórházba az elmúlt napokban, ugyanakkor a támogatók vérgáz-analizátort is vásároltak, betegfigyelő monitorokat, védőruházatokat, kesztyűket, és csütörtökön is érkezik egy mikrobusznyi szállítmány a kórházba – számolt be a beszerzésekről Jakab Attila.
A kórház ugyanakkor egy mobil röntgengépet is rendelt, ami ugyancsak fontos diagnosztikai eszköz a tüdőgyulladást okozó vírusfertőzés felderítése esetében. Megjegyezte, a kórháznak és a magánszférának is vannak rendelkezésre álló forrásai a további beszerzésekre, keresik a beszállítókat, és azoktól rendelnek, amelyek a leggyorsabban és legbiztonságosabban teljesíteni tudják a megrendeléseket.
A koronavírusteszt elvégzésére képes laborműszerrel kapcsolatban elmondta, 4–5 óránként 45 teszt elvégzésére képes, és tudomásuk szerint ez a nagy megbízhatóságú eredményt hozó laborkészülék, nem pedig gyorsteszt-berendezés. A tervek szerint
A városgazdálkodási területen az utak, közterek, játszóterek, piacok, köztéri elemek, padok, autóbusz-állomások, lépcsőházak folyamatos fertőtlenítését kellett megszervezze a válságkezelő munkacsoport, továbbá a karanténok működtetését, és kiemelten fontos feladatként kezelik a folyamatos közműellátás ellenőrzését is a krízis ideje alatt.
Kommunikációs téren a valós idejű és hiteles tájékoztatást, a lakosság felkészítését az új helyzetre, ezáltal a pánikhelyzet megelőzését tartja a legfontosabb feladatának a munkacsoport.
Ide tartozik a helyi és országos intézkedések valós időben történő kiközlése, a #maradjotthon kampány, információs és figyelemfelkeltő plakátok kihelyezése az üzletekben, piacokon, valamint a polgármesteri hivatal Facebook- és weboldalának folyamatos frissítése hiteles információkkal és minden, a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos intézkedésről, továbbá Alfréd, a virtuális közhivatalnok is, a Városházi Hírlap, valamint a sajtó tájékoztatása.
A válságkezelő munkacsoport negyedik tevékenységi feladata a városháza „home office” üzemmódba való átszervezése volt úgy, hogy a lakosság továbbra is hozzáférjen a halaszthatatlan ügyintézési lehetőségekhez, és a 65 évnél idősebb, ellátást igénylő nyugdíjasok se maradjanak segítség nélkül. Utóbbit helybéli civil önkéntesek segítségével biztosítja a városháza.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
4 hozzászólás