
A megérkezett szállítmány egy része
Fotó: Lőrincz Csaba
Székelyudvarhely is rendelkezik már koronavírustesztek elvégzéséhez szükséges laborműszerrel, jövő héttől kezdődhetnek el a helyi tesztelések. A városi kórház több lélegeztetőgépet is kapott magánvállalkozók adományaiból, illetve védőfelszerelések is érkeztek az egészségügyi intézménybe, amely rendelkezik minden szükséges anyagi forrással, amelyek a rendkívüli helyzet miatt előállt költségek fedezésére kellenek. A járványmegelőzési intézkedések tekintetében pedig lépéselőnyben van a település más városokhoz képest – hangzott el a városháza csütörtöki, online sajtótájékoztatóján.
2020. április 02., 15:292020. április 02., 15:29
2020. április 02., 15:332020. április 02., 15:33
Székelyudvarhely lépéselőnyben van, ugyanis a városvezetés már az országos intézkedések előtt egy héttel korlátozásokat vezetett be a szórakozóhelyek nyitva tartására vonatkozóan, ugyanakkor a kínai és észak-olaszországi eseményekből okulva Gálfi Árpád polgármester válságkezelő munkacsoportot hozott létre, amely négy fontos területen – egészségügy, városgazdálkodás, kommunikáció, a polgármesteri hivatal működése és koordinációja – tevékenykedett az elmúlt időszakban – hangzott el csütörtökön a koronavírus-járvány megelőzése érdekében tett lépésekről szóló online városházi sajtótájékoztatón.
„Tegnap (szerdán – szerk. megj.) már át is adtunk a kórháznak három új lélegeztetőgépet, a tesztelőgép is Székelyudvarhelyre érkezett, és
Ez is egy nagy előrelépés” – számolt be az egészségügyi téren tett lépésekről Gálfi Árpád, kitérve a válságkezelő munkacsoport további tevékenységi területeinek a fontosságára is.
Jakab Attila városmenedzser, a válságkezelő munkacsoport vezetője elmondta, már a kezdetekben tudatosult, hogy a határozott megelőző intézkedések a leghatékonyabb eszközök a járvány megfékezésére, ezért elsőként a szórakozóhelyek nyitva tartásának korlátozására, a lakosság tájékoztatására fektettek hangsúlyt, továbbá a városi kórház ellátására a szükséges eszközökkel, illetve védőfelszereléssel.
leterheltek a hagyományos beszerzési csatornák. A kórház által hivatalosan megrendelt lélegeztetőgépek májusban érkeznek meg, a helyi magánszféra összefogásának köszönhetően viszont már megérkezett négy lélegeztetőgép a városi kórházba az elmúlt napokban, ugyanakkor a támogatók vérgáz-analizátort is vásároltak, betegfigyelő monitorokat, védőruházatokat, kesztyűket, és csütörtökön is érkezik egy mikrobusznyi szállítmány a kórházba – számolt be a beszerzésekről Jakab Attila.
A kórház ugyanakkor egy mobil röntgengépet is rendelt, ami ugyancsak fontos diagnosztikai eszköz a tüdőgyulladást okozó vírusfertőzés felderítése esetében. Megjegyezte, a kórháznak és a magánszférának is vannak rendelkezésre álló forrásai a további beszerzésekre, keresik a beszállítókat, és azoktól rendelnek, amelyek a leggyorsabban és legbiztonságosabban teljesíteni tudják a megrendeléseket.
A koronavírusteszt elvégzésére képes laborműszerrel kapcsolatban elmondta, 4–5 óránként 45 teszt elvégzésére képes, és tudomásuk szerint ez a nagy megbízhatóságú eredményt hozó laborkészülék, nem pedig gyorsteszt-berendezés. A tervek szerint
A városgazdálkodási területen az utak, közterek, játszóterek, piacok, köztéri elemek, padok, autóbusz-állomások, lépcsőházak folyamatos fertőtlenítését kellett megszervezze a válságkezelő munkacsoport, továbbá a karanténok működtetését, és kiemelten fontos feladatként kezelik a folyamatos közműellátás ellenőrzését is a krízis ideje alatt.
Kommunikációs téren a valós idejű és hiteles tájékoztatást, a lakosság felkészítését az új helyzetre, ezáltal a pánikhelyzet megelőzését tartja a legfontosabb feladatának a munkacsoport.
Ide tartozik a helyi és országos intézkedések valós időben történő kiközlése, a #maradjotthon kampány, információs és figyelemfelkeltő plakátok kihelyezése az üzletekben, piacokon, valamint a polgármesteri hivatal Facebook- és weboldalának folyamatos frissítése hiteles információkkal és minden, a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos intézkedésről, továbbá Alfréd, a virtuális közhivatalnok is, a Városházi Hírlap, valamint a sajtó tájékoztatása.
A válságkezelő munkacsoport negyedik tevékenységi feladata a városháza „home office” üzemmódba való átszervezése volt úgy, hogy a lakosság továbbra is hozzáférjen a halaszthatatlan ügyintézési lehetőségekhez, és a 65 évnél idősebb, ellátást igénylő nyugdíjasok se maradjanak segítség nélkül. Utóbbit helybéli civil önkéntesek segítségével biztosítja a városháza.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
4 hozzászólás