
Meleg szoba, tiszta ágy, konyha és fürdőszoba várja a Székelyföldről érkezőket
Fotó: Haáz Vince
Több mint ötven alkalommal vették igénybe eddig Marosvásárhelyen a Telefonos Szeretetszolgálat által 2018 tavaszától működtetett menedékszobát. Többnyire Székelyföldről, orvosi kivizsgálásra érkezők jelentkeztek be, akiknek nem volt lehetőségük aznap hazamenni, és korlátozott anyagi lehetőségeik miatt szállodába sem mehettek.
2019. január 08., 14:202019. január 08., 14:20
Annyira jól működik, hogy még szabályzatot sem kellett írni a menedékszoba használói számára – mondta el lapunknak Sajó Norbert. A Telefonos Szeretetszolgálat vezetője, a menedékszoba ötletgazdája a kölcsönösségre is felhívta a figyelmet. „Amikor valaki kijelentkezik, kitölt egy formanyomtatványt, amelyben megjelöli, mennyire volt megelégedve, illetve azt is, hogy esetleg mivel tudná viszonozni a mi vendéglátásunkat, mit tudna felajánlani. Voltak, akik adományt, ugyanakkor sokan, akik szálláslehetőséget ajánlottak a saját településükön, a saját otthonukban.”
valamennyien, akik megfordultak a menedékszobában, becsületes, lelkiismeretes emberek voltak.
A menedékszoba egyszerre négy személynek nyújt szálláslehetőséget. Jól felszerelt konyhával és fürdőszobával rendelkezik, mosógéppel, hűtőszekrénnyel, főzési lehetőséggel.
Ha egy személy bejelentkezett egy adott napra, akkor másokat már nem fogadnak. Kivéve, ha az ott tartózkodóval egyeztetnek, hogy amennyiben nem zavarja, egy ugyanolyan nemű személyt még elszállásolhassanak. De erre eddig egy alkalommal volt példa.
Van egy visszatérő vendég, aki rendszeres fogászati kezelésre jár, ő már 21 napot töltött a menedékszobában, mások ötöt, illetve hármat, egy hetet, a legtöbben viszont csak egyet. Megtörtént, hogy telefonáltak a kórházból, hogy a távoli településről orvosi kivizsgálásra érkezett férfit másnapra visszahívták, és nem tudta volna megoldani a szállást, ezért félóra múlva már meleg szobával, frissen vetett ággyal várták. Volt arra is példa, hogy szemészeti beavatkozás után nem tudott volna hazautazni a beteg, egy éjszakát a szálláson töltött. Noha nem erre a célra hozták létre, egy alkalommal egy orvosira felvételiző székelyföldi diáklányt is befogadtak, aki nehéz anyagi körülményei miatt nem mehetett szállodába.
Az, hogy térítésmentesen tudnak elszállásolni személyeket, azért lehetséges, mert a Telefonos Szeretetszolgálatnak vannak állandó támogatói.
– hangsúlyozta Sajó Norbert.
Sajó Norbert még nem csalódott azokban, akik megfordultak a menedékszobában
Fotó: Haáz Vince
Jelentkezett egy üzletember, hogy hosszabb távon szeretne segítséget nyújtani a Kolozsváron tervezett menedékszoba létrehozásában és működtetésében. Azt is vállalta, hogy meggyőz még négy, hozzá hasonló vállalkozót, hogy 2019-ben és 2020-ban fejenként 3000 euróval járuljanak hozzá e nemes cél megvalósításához. Rajtuk kívül még hat ilyen nagyvonalú üzletemberre volna szükség, és akkor megvásárolhatnák azt a kórház melletti ingatlant, ahol a Telefonos Szeretetszolgálat kolozsvári irodája és a menedékszoba is működhetne. Ott az orvosi kezelésre és ellenőrzésre, vizsgálatra érkezők mellett az egyetemi felvételire jelentkező diákokat is vendégül látnák.
A menedékszoba vonalán körvonalazódik egy hasonló budapesti terv is. Mindez azt jelentené, hogy Marosvásárhelyen főleg a székelyföldieket látnák vendégül, Kolozsváron a székelyföldieket és a partiumiakat, Budapesten pedig az erdélyieket.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!