Fotó: Boda L. Gergely
Az idei Vásárhelyi Forgatag támogatói között van a marosvásárhelyi és a Maros megyei önkormányzat is – mondta el lapunknak Portik Vilmos szervező, aki szerint a román közösséget nem sikerült úgy megszólítani, amennyire szerették volna. A rendezvények között ugyanakkor szép számban akad olyan, amelyre a magyar mellett a román közönségre is számítanak.
2017. augusztus 17., 17:432017. augusztus 17., 17:43
– Mekkora költségvetésből gazdálkodnak az idén?
– Az idei költségvetésünk egészen bizonyosan meghaladja a százezer eurónyi összeget, a tavaly megközelítettük, most biztosan túl fogjuk lépni. Amikor a tavasszal a városi tanács szavazott arról, hogy a költségvetésben támogatja a Vásárhelyi Forgatagot, akkor mi az idei évben bátorkodtunk azzal az összeggel tervezni. Korábban is volt erre példa, de akkor nem jutottunk hozzá ezekhez a forrásokhoz. Az idei évben terveztünk ezekkel az összegekkel, így alapvetően úgy állunk, hogy
a Nemzeti Kulturális Alapnak az ötmillió forintja, a Bethlen Gábor Alapnak a körülbelül másfél millió forintja, és egyéb intézményi támogatások is jelentős összeget tesznek ki. Ugyanakkor azt is hozzá kell tennem, hogy az egyesületnek egészen komoly működési költségei vannak, lévén, hogy egy munkatársat főállásban foglalkoztatunk, aki egész évben dolgozik, egyrészt most, amikor lezárul a Forgatag, körülbelül decemberig tart az elszámolása a különféle pályázatoknak, és februárban nyílnak meg az újabb pályázati lehetőségek, amikor megkezdődik azoknak a megírása.
– A pályázatokra az esemény lejárta után kapják meg a pénzt?
– Igen, alapvetően komoly készpénzproblémákkal küszködünk, van támogatásunk, van pénze az egyesületnek, de nem tud hozzáférni. Az önkormányzati támogatások esetében egy bizonyos előleget kap a rendezvény, és miután elszámoltuk, hogy kifizettük az összeget, azt az összeget is, amit egyébként nem kaptunk meg, az összköltségvetés még bizonyos százalékát hozzátéve, akkor jutunk a megítélt támogatás birtokába.
Fotó: Boda L. Gergely
– A tavalyi sikeres pályázatokon elnyert összegekhez mind hozzájutottak?
– Igen, a tavaly csak a megyei tanács támogatott, azt egészen pontosan határidőre el is számoltuk, meg is kaptuk, és a magyarországi, illetve a Communitas pályázatokat említve mindig minden évben pontosan el tudtunk számolni, és semmilyen problémába nem akadtunk.
– A vállalkozók támogatását említette. Zömében vásárhelyiek?
– Igen, jelentős része vásárhelyi, de van közöttük olyan is, aki Bukarestben él és cseh nemzetiségű. Egyszer itt járt Marosvásárhelyen, látta, hogy mi az, amire támogatást kérünk, és azt mondta, hogy ő ezt támogatja. Persze ebben közreműködött egy marosvásárhelyi üzlettársa is. A többiek túlnyomó többsége valóban marosvásárhelyi.
– Elhangzott az egyik sajtótájékoztatón, hogy a Forgatag feszegeti a saját határait. Ez mit is jelent pontosan?
– Mi úgy fogalmazunk, hogy saját határainkat feszegetjük, és igazából már éppen arról beszéltünk a szervező kollégákkal, hogy az idei rendezvény miután lezárul, nagyon komoly ötletbörzékre fogunk leülni, akár olyanra is, hogy elmegyünk egy hétvégi műhelymunkára, megpróbáljuk újrapozicionálni a rendezvényt, hogy milyen irányba mozdítsuk el. Idáig azt döntöttük el, úgy szeretjük magunkat meghatározni, hogy
Nem kifejezetten a koncerteknek a gyarapításában gondolkodunk, hanem a színházi produkcióknak az erősítésében mindenképpen, de a családi programokra is szeretnénk még nagyobb hangsúlyt fektetni. Nem tudjuk egyelőre megfogalmazni, hogy milyen irányba megyünk el, de azt látjuk, hogy most már meg kell határozni, hogy mi adja az arcélét a marosvásárhelyi Forgatagnak, mitől lesz ez igazán vásárhelyi.
Fotó: Boda L. Gergely
– Mennyire sikerült a román közösséget megszólítani?
– Nem annyira, mint amennyire szeretnénk. Az biztos, hogy évről évre érezzük, hogy vannak román látogatói a Forgatagnak, de ez sajnos még messze nem tart nagyságrendileg ott, mint a Kolozsvári Magyar Napok esetében. De ez azzal is magyarázható, hogy itt még elég mélyek azok az árkok, azok az etnikai választófalak, amelyek alkalomadtán, de legfőképp a választások során szoktak megmutatkozni.
– Melyek azok a programok, amelyekre több románt várnának, vagy egyáltalán, hogy románok is legyenek a közönség soraiban?
– Alapvetően azokra a programokra, amelyeket nekik vagy a vegyes családokban élők számára szervezünk. Így a Szféra Kortárs Művészeti Műhelyben biztosan sokan lesznek a román ajkú emberek, vagy arányaiban többen, mint ahogy az a Forgatagon megszokott, a Borudvar biztosan jó helyszín, hogy a magyar és román emberek beszélgessenek, és a színházi produkciók, amelyek kétnyelvűek, vagy feliratozottak. Azt viszont már most tapasztaltam, hogy román emberek ismerik a Magna Cum Laude zenekart, úgy hogy a nagy koncertekre is szerintem lesznek, akik ki fognak látogatni.
Egyelőre nem bukkantak fel a Kis-Küküllőben a nagyobb, elpusztult halak, de a hatóságok kifeszítettek egy hálót, amivel összegyűjtenék a haltetemeket.
Nagybátyjától indult el, de nem ért el haza azt a nyolc éves, nyárádgálfalvi kisfiú, akit szülei a rendőrséggel kerestetnek.
Az elmúlt 24 órában 2803 esetben volt szükség rendőri intézkedésre, ebből 2441 alkalommal a 112-es segélyhívószámra érkezett lakossági bejelentés nyomán – derül ki a az Országos Rendőr-főkapitányság szombati közleményéből.
Az időjárási körülményektől függetlenül megtartja a Csillag az égen koncertjét szombat este a Bagossy Brothers Company – tájékoztat az együttes. A helyszín közelében ugyanakkor kevesebb parkolóhellyel lehet számolni a korábban beígértnél.
Továbbra is kritikus a helyzet a parajdi bányakatasztrófa miatt sóval szennyezett Kis-Küküllő vízgyűjtő területén, az illetékes hatóságok sürgősségi intézkedéseket hoznak a lakosság védelme és vízellátása érdekében.
Igényelhetővé vált az úgynevezett „de minimis” (csekély összegű) kártérítés azon Parajdon bejegyzett, vagy ott munkapontot működtető vendéglátóipari és idegenforgalmi vállalkozások számára.
Mivel a Bagossy Brothers Company: Csillag az égen koncertjének szolgál helyszínéül a csíksomlyói nyereg, ezért újból „medvementesítik” a helyszínt, ahogy a csíksomlyói búcsú előtt is tették.
Ha egy magyar diák idén azt mondja, hogy jól sikerült a román érettségije, az azt jelenti, hogy elég jól beszéli a többség nyelvét. Az idei tételek pont erről szóltak: mennyire értik és tudják használni a román nyelvet a magyar diákok.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány, miután péntek délután kiugrott egy lupényi iskola második emeleti ablakából.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés végleges.
szóljon hozzá!