Nagyszabású konferenciát szervez a Székelyföldi Vállalkozók és Egyesületek Szövetsége (SZVESZ) május 19-én és 20-án, a rendezvényen régiónk fontosabb gazdasági kihívásait vitatják meg. Az eseményről Lukács Lászlót, a szövetség ügyvezetőjét kérdeztük.
2011. május 13., 16:302011. május 13., 16:30
2011. május 13., 16:462011. május 13., 16:46
– Milyen igény szülte a konferencia megszervezését?
– A szövetség vezetősége már korábban megfogalmazta azt a szándékot, hogy egy következő fórumunk előadásai az Európai Unió gazdasági hatásainak témája köré csoportosuljanak. A közlemúltban lezajlott egyik egyeztetés során a Magyar Köztársaság Csíkszeredai Főkonzulátusa, személyesen dr. Zsigmond Barna Pál főkonzul karolta fel kezdeményezésünket, hiszen július 30-ig Magyarország tölti be az EU-elnökséget, ezért különösen fontos számukra az, hogy az Európai Unió, illetve intézményei és támogatási rendszere hogyan jelentkeznek Székelyföld gazdasági életében. A konferencia időszerűségét ugyanakkor az a tény is aláhúzza, hogy ebben az időszakban kristályosodik ki az erdélyi magyar vállalkozókat is érintő új magyarországi támogatási rendszer, és most mondhatni az első pillanatban, első kézből kaphatnak tájékoztatást ez irányban.
– Az esemény szervesen illeszkedik a szövetség küldetéséhez…
– Ez így van. A 2009 júliusában megalapított Székelyföldi Vállalkozók és Egyesületek Szövetségének két alapvető célkitűzése, hogy a mintegy 550 egyéni, illetve egyesületi tagja számára egyeztetési és találkozási keretet biztosítson, illetve tevékenysége révén erősítse a székelyföldi, illetve a más régiókban tevékenykedő üzletemberek közötti kapcsolatokat. Az elmúlt időszakban „Régiók találkozása” mottóval három konferenciát szerveztünk – Csíkszeredában, Bálványosfürdőn és Székelyudvarhelyen –, illetve a tavaly nyári tusványosi szabadegyetemen a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarával közösen vállalkozói sátrat működtetünk. Eddigi rendezvényeinken egy-egy specifikus témára fókuszáltunk (generációváltás a családi vállalkozások esetében, pályázati és finanszírozási lehetőségek, munkaerőpiac és munkavállalás, cégértékesítés és tőkebevonás).
A jövő hétvégén a csíksomlyói Salvator Hotelben sorra kerülő konferencián elsősorban az Európai Unió gazdasági hatásaira fókuszálunk, külön hangsúlyt fektetve a magyar-magyar gazdasági kapcsolatokra. A délelőtti előadásokat – amelyeket a magyarországi és romániai kormányzati és gazdasági élet neves képviselői fognak megtartani – követően három olyan területen szervezünk szekcióüléseket, melyeken további perspektívákat magukban hordozó előrelépések történtek az elmúlt időszakban: élelmiszeripar, Székely termék, Góbé termék; turizmus; erdőgazdálkodás, vadgazdálkodás és faipar. A rendezvény előadói között több más rangos meghívott mellett szerepelni fognak Borboly Csaba és Tamás Sándor, Hargita és Kovászna megyei önkormányzati elnökök, Szatmáry Kristóf, a magyarországi Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdasági államtitkára, Ulicsák Szilárd, a Bethlen Gábor Alap vezérigazgatója, Szakáli István Lóránd, a Kárpát-medencei gazdasági térségért felelős főosztály vezetője, Tánczos Barna, a romániai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, illetve a Magyar, valamint a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara vezetői.
– Hány vállalkozó részvételére számítanak?
– Az eddigi pozitív visszajelzésekre alapozva, arra számítunk, hogy a konferencián több mint 100 üzletember fog részt venni. Mindazon érdeklődő vállalkozók számára, akikhez nem jutott el a meghívónk, vagy akik további információkat szeretnének igényelni a rendezvényről, a 0266-210590-es telefonszámon vagy a project@mediaromania.ro e-mail címen állnak rendelkezésre a kollegáim.
Kultúrotthonokon, iskolákon, a községházán és más középületeken helyezhetnek el napelemeket az elkövetkező időszakban Galambfalva községben. Az 1,1 millió lej értékű projekt célja az energiaszámlák csökkentése.
Elkezdődött a régi iskolával egybeépített kultúrotthon felújítása a Bögöz községhez tartozó Székelymagyaroson. A terv az, hogy ismét a közösség találkozóhelyévé váljanak az ingatlanok.
Három utcarész egyirányúsításáról döntött a székelyudvarhelyi önkormányzat áprilisi soros ülésén; az a cél, hogy több parkolóhelyet alakítsanak ki. Mindemellett egy újabb 20 millió lejes hitelkeretet is jóváhagytak a tanácsosok.
Egy éve csődbe ment a homoródszentmártoni napköziotthont építő cég, azóta pedig teljesen leálltak a munkálatok a helyszínen. Sikerült ugyan új kivitelezőt találni, ám most anyagi gondokkal küzd a projektért felelős pályázó, a tanügyminisztérium.
Áramszünet lesz Székelyudvarhely számos utcájában kedden és szerdán javítási munkálatok miatt – közölte Facebook-oldalán a székelyudvarhelyi városháza.
A villamosenergia-hálózat karbantartási munkálatai miatt áramszünet várható április 28-án, hétfőn 9 és 16 óra között Szentegyháza falurész több utcájában – tájékoztat közösségi oldalán a város polgármesteri hivatala.
Gyengébb virágzást hozott idén a Farcád és Sükő környéki cseresznyefák számára az áprilisi fagy.
Lezárta a polgármester hivatal a székelykeresztúri Erzsébet-kutat, miután lakossági bejelentés érkezett arról, hogy fonálférgekkel fertőzött a forrásvíz. Az egészségügyi szakhatóság munkatársai pénteken mintát vettek a vízből.
Kívül már lefestették, jelenleg pedig a belső részen dolgozik a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház felújításával megbízott kivitelező. Még bőven van munka, de néhány hónap múlva le kell záruljon a beruházás.
Miután hosszas jogi küzdelem után visszaszerezte a strandot a szentegyházi önkormányzat, el is kezdte annak kisebb fokú rendbetételét. Terveik szerint még idén nyáron újra megnyitják azt a látogatók előtt.
szóljon hozzá!