Kilimandzsáró Nemzeti Park bejárata
Fotó: Forrás: Székelyek a magasban
Nem feltétlenül a fizikai felkészültség, hanem a pszichikai jelenlét visz fel leginkább a hegyre – állítják a Székelyek a magasban elnevezésű expedíció marosvásárhelyi tagjai, akik nemrég tértek haza Afrika legmagasabb csúcsának a meghódításáról. Az 5985 méteres Kilimandzsáró azonban nem fogott ki senkin: a tizenöt tagú csapatból mindenki felért a csúcsra, s persze mindenki le is tudott jönni.
2019. március 13., 19:152019. március 13., 19:15
A tizenöt fős marosvásárhelyi társaság február 24-én indult el a kelet-afrikai Tanzániába, hogy meghódítsa a csaknem hatezer méteres Kilimandzsárót, egy hetes intenzív túra után mindenki sikeresen el is érte a célt – számoltak be a Székelyek a magasban expedíció résztvevői.
Melegben és hidegben is hagyták maguk mögött a kilométereket
Fotó: Forrás: Székelyek a magasban
A csoport vezetője, Kovács Zoltán Róbert hegyimentő, aki az egyetlen volt a csapatból, aki tíz évvel ezelőtt egyszer már volt Afrika tetején. Akkor meg is ígérte a fiának, hogy egyszer őt is magával viszi, ennek pedig most jött el az ideje, s az apa-fiú páros nagyon gyorsan kapott maga mellé még tizenhárom másik kalandvágyót. „A csapatunkból volt, akinek már volt tapasztalata magas hegyen, mások még hegyen sem igazán voltak. Nagyon különleges volt a csapat összetétele is, ugyanis tizenegy személy szülő-gyerek viszonyban van egymással.
– mesélt a csapatról Kovács Róbert.
A teherhordó kötelező segítség a Kilimandzsárón
Fotó: Forrás: Székelyek a magasban
Hozzátette: a hétnapos expedíció nem volt könnyű, annak ellenére, hogy úgy mentek fel, hogy „pikkpakk fenn lesznek” a hegyen: voltak nehézségek, mindenki küszködött a magashegyi betegséggel,
Székelyek a magasban. A csapat 4673 méteren, amikor még egy nap volt a csúcsig
Fotó: Forrás: Székelyek a magasban
A Kilimandzsárón a fel és lejövetelre összesen hét napja volt a csapatnak, tanzániai törvény, hogy a túrázókat több helyi ember is kíséri, a tizenöt fős csapatot például kötelezően 47 helyi ember kísérte, ebben benne volt teherhordó, szakács, vízszűrő, idegenvezető, mind szakértő a hegyen. Kovács Róbert elmondta, igazából nem volt mindegyikükre szükség, de Tanzániában ebből élnek meg nagyon sokan.
A csapat amúgy mindennap fél hétkor kelt, naponta legkevesebb hat kilométert mentek, de volt, amikor 25 kilométert is. Volt olyan nap, hogy több ezer méter szintkülönbséget küzdöttek le,
Az időjárás viszontagságait is bírni kellett, hiszen meneteltek 30 Celsius-fokos melegben, de mínusz 10 Celsius-fokban is, így a hegyi öltözet minden formáját magukkal kellett vigyék.
Székelyek a magasban. A csapat 4673 méteren, amikor még egy nap volt a csúcsig
Fotó: Forrás: Székelyek a magasban
A legnehezebbnek az utolsó nap bizonyult, a csúcstámadás, amikor éjfélkor indultak el, reggel fél hétre értek a csúcsra, s itt bizony egyöntetűen állítják, jól jött a helyi idegenvezető segítsége, aki nem csak tudta, mikor kell két korty kólát adni a túrázóknak, de azt is, hogy mikor mivel lehet és kell biztatni őket, hogy kitartsanak.
– mutatott rá Kovács Róbert.
Megfáradt expedíciózók
Fotó: Forrás: Székelyek a magasban
A csapat legfiatalabb tagjának számító György-Fazakas Tímea 17 éves volt. Kérdésünkre elmondta, hogy volt már hegyen egyszer-kétszer, de ez azért nagy kihívás volt. „Úgy mentem neki, hogy megcsinálom, mert meg akarom, meg tudom csinálni. Meg tudom, mert valaki egyszer azt mondta, hogy nem fogom tudni megcsinálni” – mondta fiatal lány. Hozzá hasonlóan hatalmas kihívásnak érezte a túrát a 18 éves Ács Eszter is.
– fogalmazott a lány, akiről kiderült, hogy az utolsó másfél hónapban bakancsban, súlyzókkal teli hátizsákkal állt fel a futópadra, hogy készüljön a túrára.
A csapatot a siker megerősítette, úgy gondolják, nem ez volt az utolsó hegy, az utolsó expedíció, amelyre közösen mentek el.
Sátorozni a magasban
Fotó: Forrás: Székelyek a magasban
Amikor tényleg hegyet kellett mászni
Fotó: Forrás: Székelyek a magasban
A kitartás visz fel a hegyre
Fotó: Forrás: Székelyek a magasban
Afrika tetején Kovács Róbert Zoltán és fia, Ákos
Fotó: Facebook/Salvamont Mures
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
Még az időjárás is kegyes a délelőtti szavazókhoz: felhőkkel „megszakított” napsütéses időt jósolnak egészen délig, így aki nem szeretne esőben menni szavazni, annak mindenképp érdemes délelőtt letudnia állampolgári kötelességét.
Összesen 76 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés az éjszaka folyamán, ezeknek több mint a fele a kampánycsend megsértésére vonatkozott – számolt be vasárnap reggeli sajtótájékoztatóján a belügyminisztérium szóvivője.
Eljutottunk az elnökválasztás mindent eldöntő második fordulójához. Óránként frissülő, élő hírfolyamban követjük a részvételi adatokat.
Sorsdöntőnek ígérkezik az újra kiírt romániai elnökválasztás második fordulója. Ezúttal is 19 ezer szavazóhelyiségbe várják a választópolgárokat. A diaszpórában szombaton több mint 700 ezren szavaztak.
szóljon hozzá!