Hirdetés
Hirdetés

Székelyek a Kilimandzsárón: az akarat és a kitartás visz fel a hegyre

Kilimandzsáró Nemzeti Park bejárata •  Fotó: Forrás: Székelyek a magasban

Kilimandzsáró Nemzeti Park bejárata

Fotó: Forrás: Székelyek a magasban

Nem feltétlenül a fizikai felkészültség, hanem a pszichikai jelenlét visz fel leginkább a hegyre – állítják a Székelyek a magasban elnevezésű expedíció marosvásárhelyi tagjai, akik nemrég tértek haza Afrika legmagasabb csúcsának a meghódításáról. Az 5985 méteres Kilimandzsáró azonban nem fogott ki senkin: a tizenöt tagú csapatból mindenki felért a csúcsra, s persze mindenki le is tudott jönni.

Szász Cs. Emese

2019. március 13., 19:152019. március 13., 19:15

A tizenöt fős marosvásárhelyi társaság február 24-én indult el a kelet-afrikai Tanzániába, hogy meghódítsa a csaknem hatezer méteres Kilimandzsárót, egy hetes intenzív túra után mindenki sikeresen el is érte a célt – számoltak be a Székelyek a magasban expedíció résztvevői.

Melegben és hidegben is hagyták maguk mögött a kilométereket •  Fotó: Forrás: Székelyek a magasban Galéria

Melegben és hidegben is hagyták maguk mögött a kilométereket

Fotó: Forrás: Székelyek a magasban

Családok a hegyen

A csoport vezetője, Kovács Zoltán Róbert hegyimentő, aki az egyetlen volt a csapatból, aki tíz évvel ezelőtt egyszer már volt Afrika tetején. Akkor meg is ígérte a fiának, hogy egyszer őt is magával viszi, ennek pedig most jött el az ideje, s az apa-fiú páros nagyon gyorsan kapott maga mellé még tizenhárom másik kalandvágyót. „A csapatunkból volt, akinek már volt tapasztalata magas hegyen, mások még hegyen sem igazán voltak. Nagyon különleges volt a csapat összetétele is, ugyanis tizenegy személy szülő-gyerek viszonyban van egymással.

Idézet
Összesen öt család volt fenn a hegyen, és ezen kívül négy kalandvágyó fiatalember, aki most nem hozta el a gyerekét, de majd el fogja

– mesélt a csapatról Kovács Róbert.

A teherhordó kötelező segítség a Kilimandzsárón •  Fotó: Forrás: Székelyek a magasban Galéria

A teherhordó kötelező segítség a Kilimandzsárón

Fotó: Forrás: Székelyek a magasban

Hozzátette: a hétnapos expedíció nem volt könnyű, annak ellenére, hogy úgy mentek fel, hogy „pikkpakk fenn lesznek” a hegyen: voltak nehézségek, mindenki küszködött a magashegyi betegséggel,

előjött hasfájás, fejfájás, hányinger, ennek ellenére senki nem volt, aki azt mondta volna, hogy feladja és visszafordul, utolsó napig együtt mozgott a csapat, egyszerre ért fel a csúcsra, és egyszerre is jött le.

Székelyek a magasban. A csapat 4673 méteren, amikor még egy nap volt a csúcsig •  Fotó: Forrás: Székelyek a magasban Galéria

Székelyek a magasban. A csapat 4673 méteren, amikor még egy nap volt a csúcsig

Fotó: Forrás: Székelyek a magasban

Mintegy félszáz tanzániai kísérő

A Kilimandzsárón a fel és lejövetelre összesen hét napja volt a csapatnak, tanzániai törvény, hogy a túrázókat több helyi ember is kíséri, a tizenöt fős csapatot például kötelezően 47 helyi ember kísérte, ebben benne volt teherhordó, szakács, vízszűrő, idegenvezető, mind szakértő a hegyen. Kovács Róbert elmondta, igazából nem volt mindegyikükre szükség, de Tanzániában ebből élnek meg nagyon sokan.

Hirdetés

A csapat amúgy mindennap fél hétkor kelt, naponta legkevesebb hat kilométert mentek, de volt, amikor 25 kilométert is. Volt olyan nap, hogy több ezer méter szintkülönbséget küzdöttek le,

utolsó nap például 4600 méterről indulva felmentek az 5895 méter magasan levő csúcsra, majd még aznap le is ereszkedtek 3000 méterig.

Az időjárás viszontagságait is bírni kellett, hiszen meneteltek 30 Celsius-fokos melegben, de mínusz 10 Celsius-fokban is, így a hegyi öltözet minden formáját magukkal kellett vigyék.

Székelyek a magasban. A csapat 4673 méteren, amikor még egy nap volt a csúcsig •  Fotó: Forrás: Székelyek a magasban Galéria

Székelyek a magasban. A csapat 4673 méteren, amikor még egy nap volt a csúcsig

Fotó: Forrás: Székelyek a magasban

A csúcstámadás nehézségei

A legnehezebbnek az utolsó nap bizonyult, a csúcstámadás, amikor éjfélkor indultak el, reggel fél hétre értek a csúcsra, s itt bizony egyöntetűen állítják, jól jött a helyi idegenvezető segítsége, aki nem csak tudta, mikor kell két korty kólát adni a túrázóknak, de azt is, hogy mikor mivel lehet és kell biztatni őket, hogy kitartsanak.

Idézet
Volt segítség, az igaz, de az, hogy felértél, csak a saját fizikai erőnlétednek és a pszichikai kitartásodnak köszönhetted

– mutatott rá Kovács Róbert.

Megfáradt expedíciózók •  Fotó: Forrás: Székelyek a magasban Galéria

Megfáradt expedíciózók

Fotó: Forrás: Székelyek a magasban

A csapat legfiatalabb tagjának számító György-Fazakas Tímea 17 éves volt. Kérdésünkre elmondta, hogy volt már hegyen egyszer-kétszer, de ez azért nagy kihívás volt. „Úgy mentem neki, hogy megcsinálom, mert meg akarom, meg tudom csinálni. Meg tudom, mert valaki egyszer azt mondta, hogy nem fogom tudni megcsinálni” – mondta fiatal lány. Hozzá hasonlóan hatalmas kihívásnak érezte a túrát a 18 éves Ács Eszter is.

Idézet
Úgy indultam, hogy a pszichológián múlik, mert a lábaimban biztos voltam, hogy felvisznek. Ami a csúcsra felsegített, az tényleg csak az akarat

– fogalmazott a lány, akiről kiderült, hogy az utolsó másfél hónapban bakancsban, súlyzókkal teli hátizsákkal állt fel a futópadra, hogy készüljön a túrára.

A csapatot a siker megerősítette, úgy gondolják, nem ez volt az utolsó hegy, az utolsó expedíció, amelyre közösen mentek el.

Sátorozni a magasban •  Fotó: Forrás: Székelyek a magasban Galéria

Sátorozni a magasban

Fotó: Forrás: Székelyek a magasban

Amikor tényleg hegyet kellett mászni •  Fotó: Forrás: Székelyek a magasban Galéria

Amikor tényleg hegyet kellett mászni

Fotó: Forrás: Székelyek a magasban

A kitartás visz fel a hegyre •  Fotó: Forrás: Székelyek a magasban Galéria

A kitartás visz fel a hegyre

Fotó: Forrás: Székelyek a magasban

Afrika tetején Kovács Róbert Zoltán és fia, Ákos •  Fotó: Facebook/Salvamont Mures Galéria

Afrika tetején Kovács Róbert Zoltán és fia, Ákos

Fotó: Facebook/Salvamont Mures

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

2026. június 22., hétfő

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval

Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.

Eddig ismert formájában megszűnt létezni a Jávárdi-vízesés – videóval
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.

Nem tudják beiktatni a Veștea-kormányt, ha igaz, amit az AUR elnöke állít – frissítve
2026. június 22., hétfő

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében

Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.

Több mint ezren maradtak áram nélkül Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben

Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.

Fiatalkorú is megsérült a csíkszentléleki balesetben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Még csak ezután következik az igazi kánikula

Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Még csak ezután következik az igazi kánikula
2026. június 22., hétfő

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését

Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.

Magyar Péter: kezdeményezzük Sulyok Tamás megbízatásának megszüntetését
2026. június 22., hétfő

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért

A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.

Bírósághoz fordulhat Gyergyószentmiklós a Monturist közgyűlés összehívásáért
Hirdetés