
Fotó: Barabás Ákos
Az elmúlt tanévek során állandóan részt vettek az iskolai előadásokon, hazai és nemzetközi vetélkedőkön. Tehetségesek, törekvők a székelyudvarhelyi Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola ötödik osztályba induló Nyitnikék Énekegyüttes tagjai. A napokban népzenei továbbképzést kaptak jutalomképpen a Legato Egyesülettől. Zárásképpen a népdalt kedvelő és -művelő meghívottakat népdalcsokrokkal, bemutató énekléssel lepték meg.
2019. augusztus 29., 16:142019. augusztus 29., 16:14
Kezdetben Csíki Zsófia, Deák Boglárka és Tifán Anna barátnőkként szerettek együtt énekelni. Felfigyelt rájuk tanítónőjük, Nagy Enikő és a népdalbölcsős osztályközösség is jó gyakorlóhely volt számukra. Aztán szerre nyerték meg a helyi, megyei és országos népdaléneklő versenyeket. Kedvtelésük sok öröm forrása volt úgy a lánykáknak, mint kisebb és nagyobb közösségüknek. Legnagyobb idei sikert a debreceni Szent Efrém Görögkatolikus Óvoda Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola által szervezett nemzetközi népdaléneklési versenyen érték el:
• Videó: Barabás Ákos
Az előző évihez hasonlóan, idén is népzenei továbbképzéssel hálálta meg az egész éves munkájukat, odaadásukat a Legato Egyesület. Három napon át tanulhattak Bárdosi Ildikó népdalénekestől, aki népiének-tanár a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen valamint a nyíregyházi Művészeti Szakgimnáziumban. Ugyanakkor képzőjük volt Kászoniné Fejős Gabriella népzenész, református lelkipásztor, aki már a tavalyi jutalomalkalmon is foglalkozott a tehetséges kislányokkal, élménydús képzésidőt töltve együtt.
Most Bárdosi Ildikó mesélte el az érzéseit „a három tehetséges, nagyon aranyos kislányról”, akiknek a fejlődését egyengethették. A tanár kiemelte a természetességet, a vidékünk embereire jellemző őserőt és azt a kultúrát, „amit hála Istennek hoznak még”.
Jelesül a régi stílusú népdalok előadásához, hogy megőrződjön és ne egyszerűsödjön le a díszített éneklésmód. Eredeti felvételekről, hangzóanyagokon keresztül lehet a régiek előadásmódját visszatanítani, ezeket a népi díszítéstechnikákat kottából nem lehet „kiolvasni”, csak a nótafa nénik és bácsik élethű zenei előadásából meghallani. Bárdosi Ildikó azt is elmondta végül, mennyire jó volt visszatérnie iskolavárosába, Székelyudvarhelyre, ugyanis itt végezte egykor a tanítóképzőt.
Fotó: Barabás Ákos
A tanfolyam záró napján, szerdán a Legato Együttes a felnőtt udvarhelyszéki népdalkedvelőknek, -oktatóknak is szánt egy rendhagyó képzési alkalmat. Kászoniné Fejős Gabriella a Nyitnyikékkel közösen tartott a magyar népzene stílusrétegeiről előadást, amelybe végül a résztvevőket is bevonta. Bárdosi Ildikó pedig a Maros és Küküllő vidékének népdalairól beszélt, és a lelőhelyeket is ismertette az érdeklődőkkel. Estébe hajló szakmai beszélgetés és Tifán Csabának, a Legato Egyesület tagjának a köszönete zárta a háromnapos népzenei képzést.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
1 hozzászólás