
Fotó: Haáz Vince
Bár sokak szerint még a tudományos-fantasztikus kategóriába tartozik, a mesterséges intelligencia bizony itt kopogtat a küszöbünkön – hangzott el a 7. Digitális Székelyföld konferencia pénteki megnyitóján. A háromnapos konferenciára éppen ezért olyan előadókat hívtak meg, akik képesek székely nyelvre fordítani a mesterséges intelligenciát.
2019. szeptember 27., 15:222019. szeptember 27., 15:22
2019. szeptember 27., 15:372019. szeptember 27., 15:37
A 7. Digitális Székelyföld Konferencia ebben az évben Marosvásárhelyre, a Sapientia egyetem koronkai kampuszára költözött. A pénteki megnyitón a házigazdának számító Dávid László, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora kettős örömét fejezte ki, egyrészt azért, mert vannak, akik a mesterséges intelligencia témájában mernek konferenciát rendezni, másrészt azért, mert éppen a Sapientia marosvásárhelyi karán teszik meg ezt.
– mondta a rektor, aki arra is büszke, hogy a Sapientia is zászlajára tűzte a mesterséges intelligenciát.
Maros Megye Tanácsa elnöke, Péter Ferenc azt hangsúlyozta, hogy azért fontos az elkezdődött konferencia, mert a korral tartani kell a lépést, s itt többek közt a tanácselnök az önkormányzatokról beszélt, amelyek a legközelebb vannak az emberekhez. „Ma még nem, de a közeljövőben látványos lesz a megyei tanács ez irányú fejlődése is. Emellett pedig remélem, hogy a konferencia résztvevői közt számos olyan önkormányzati vezető is lesz, aki majd azokból a lehetőségekből, amelyeket itt bemutatnak, tanulni tud, majd alkalmazni tudja, s ezáltal könnyebbé és egyszerűbbé válik a mindennapi ügyintézést” – fogalmazott Péter Ferenc.
Fotó: Haáz Vince
Édler András György, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke elmondta, a konferencia ötlete éppen az iparkamara keretén belül született. „2013 szeptemberében ott ültek össze az IT-szakemberek, és
Ennek része volt az is, hogy olyan konferenciát kell szervezni, amelyen a tőlünk elszármazott és az itthoni szakembereknek is egy olyan fórumot tudunk biztosítani, amelyen meg tudják beszélni a lehetőségeket” – fogalmazott Édler. Hozzátette, bár a konferencia témája sokak szerint tudományos-fantasztikus még, már az okos telefonokban is van digitális asszisztens, amellyel már egész jól el lehet beszélgetni, feladatokra kérni.
Fotó: Haáz Vince
Az IT Plus Klaszter elnöke, Bihari Béla, aki hét éve főszervezője a konferenciának, azt hangsúlyozta, hogy a rendezvény egyaránt szól diákokhoz, szakemberekhez, vállalkozókhoz, önkormányzatokhoz, miközben érthető nyelven beszél a digitalizációról.
– fejtette ki a főszervező. Hozzátette, éppen ezért hívtak többek közt olyan előadókat is, akik képesek székely nyelvre fordítani a mesterséges intelligenciát.
Fotó: Haáz Vince
A konferencia előadásai pénteken és szombaton zajlanak, olyan témák kerülnek előtérbe, mint a digitális jólét Székelyföldön, de az okos város, mesterséges intelligencia kutatások is szóba kerülnek, mint ahogy a digitális mezőgazdaság, vagy az IT-oktatás is, hogy csak néhányat említsünk a számos tematikus beszélgetésből és előadásból.
Elsőként például Szertics Gergely, a magyarországi Mesterséges Intelligencia Koalíció szakmai vezetője igyekezett bizonyítani, hogy a mesterséges intelligencia nem a jövő, hanem a jelen.
A Digitális Székelyföld Konferencia több előadása a világhálóról is követhető.

Hetedik alkalommal rendezik meg a Digitális Székelyföld Konferenciát, ezúttal Marosvásárhelyen, a Sapientia egyetemen szeptember 26–29. között. Ha nem tud a helyszínen jelen lenni, akár otthonról is követheti az előadásokat.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!