
Közel háromszázezer hektárnyi területre igényelték már a székelyföldi gazdák az egységes mezőgazdasági támogatásokat
Fotó: Veres Nándor
A három székelyföldi megyében már több mint negyvenezer gazda igényelte az egységes mezőgazdasági támogatásokat, összesen közel háromszázezer hektárnyi területre. Az igénylők száma Hargita megyében a legmagasabb, az összterületet tekintve pedig Maros megye áll az élen. Kevesebb mint két hét van még hátra a kérelmezési időszak végéig.
2022. május 03., 22:022022. május 03., 22:02
2022. május 04., 11:342022. május 04., 11:34
A várakozásoknak megfelelően halad az egységes mezőgazdasági támogatások igénylése Hargita megyében, nincs tumultus a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökségnél (APIA) az igénylési időszak vége felé közeledve – tájékoztatott Haschi András, az intézmény vezetője.
és ez úgy van beütemezve, hogy a kérelmezési periódus végére, azaz május 16-ig minden kérést be tudjanak nyújtani az ügynökséghez a gazdák – fűzte hozzá.
az APIA-nál, az érintettek közel háromnegyede már be is nyújtotta az igénylési dossziét az intézményhez. Az április 28-ikai adatok szerint 18 632 támogatási kérelmet nyújtottak be a gazdák az ügynökséghez, összesen mintegy 111 ezer hektárnyi területre, ez utóbbi a 62 százalékát teszi ki annak a mintegy 180 ezer hektárnyi összterületnek, amelyre támogatási kérelmet várnak az APIA-nál.
A mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökség összesítése szerint Maros megyében mintegy 15 ezer gazda kérelmezte az egységes mezőgazdasági támogatásokat április 28-ig. Noha Maros megyében a támogatásigénylők száma alacsonyabb, mint Hargita megyében, a kérelmezési dossziékban feltüntetett területek összessége nagyobb, megközelíti a 114 ezer hektárt.
A Kovászna megyei gazdák közül 9312-en nyújtották be a támogatási kérelmet a megyei APIA-hoz április 28-ig, összesen 61 ezer hektárnyi területre.
Országszerte zajlik már a kormány által április 21-én, sürgősségi rendelettel jóváhagyott Covid-támogatások, azaz a koronavírus-járvány okozta nehézségek átvészelésére biztosított juttatások igénylése. Erre
Haschi András elmondta, várják a vonatkozó kritériumokat teljesítő gazdák igényléseit, ezeknek az iktatása párhuzamosan zajlik az egységes mezőgazdasági támogatásokra vonatkozó kérelmek fogadásával.
A Covid-támogatást a szarvasmarha-, sertés- és baromfitartó gazdák igényelhetik, országos viszonylatban összesen közel félmilliárd lejt. Hargita megyében döntő többségükben a szarvasmarhatartó gazdák érdekeltek a támogatásigénylésben. A juttatásnak nincs előre meghatározott értéke, ez az igénylők számától függ. A támogatásokat június 30-ig kiutalja az állam a gazdáknak.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!