Éles és gyakorlati esetekben is gazdag évet zártak az önkéntes tűzoltók
Fotó: Barabás Ákos
Több tíz tűzesetnél és műszaki mentésnél nyújtott segítséget az elmúlt évben a székelykeresztúri Villám – Fulger Önkéntes Tűzoltó Egyesület. Egyebek közt a legnehezebb és legmegrázóbb bevetéseikről is meséltek lapunknak.
2020. január 16., 14:052020. január 16., 14:05
Nehéz évet zártak a Villám – Fulger Önkéntes Tűzoltó Egyesület tagjai, hiszen ötvenkét esetben oltottak tüzet és segédkeztek baleseteknél – tudtuk meg Szali Mózestől, a szervezet vezetőjétől. Mindemellett rengeteg önkéntes munkát is vállaltak, valamint rendezvények, gyakorlatok szervezésében is részt vettek.
Összesen huszonhat tűzesethez szálltak ki, amelyek közül a legveszélyesebb az volt, amikor a székelyudvarhelyi Demaco vállalatnál csaptak fel a lángok – fejtette ki lapunknak Szali Mózes. Mint mondta,
Műszaki mentést ugyancsak huszonhatot hajtottak végre. A legmegrázóbb két eset az volt, amikor Hidegkúton ráborult egy traktor valakire, aki rögtön életét vesztette, illetve egy eltűnt személy keresése, akit több nap után találtak meg holtan.
A helyszínre érve úgy tűnt, hogy az áldozatnak a gerince sérült meg, ezért az előírások szerint stabilizálták a beteget, majd egy hordágyon kellett bevinniük lakott területre, mintegy két kilométert gyalogolva a sárban és az esőben.
Szali Mózes büszkén mondta, hogy a szerencsének, az odafigyelésnek és a csapatmunkának köszönhetően egyesületük egyetlen tagja sem sérült meg a bevetések során.
– jegyezte meg. Úgy érzi, nemcsak a székelykeresztúriak, hanem a környékbeliek bizalma is megerősödött csapatuk iránt. Ez abból is látszik, hogy
Az önkéntes tűzoltó-egyesület előnye ugyanakkor, hogy hivatásos kollégáikkal ellentétben nekik nincs meghatározva, hol léphetnek akcióba. Ennek köszönhetően bárhova kimehetnek segíteni, akár a megyehatárokon túlra is, ha a helyzet úgy kívánja – persze ha reális időn belül ott tudnak lenni.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
szóljon hozzá!