Érdemes kritikusan szörfözni az interneten. Csak azt szabad elhinni, amit megbízható forrásból olvasunk
Fotó: 123RF
Áltudományos, pánikkeltő hírek, aggasztó összeesküvés-elméletek és kattintásvadász cikkek terjednek még a koronavírusnál is gyorsabban a közösségi oldalakon. Napjaink egyik valódi problémájává vált a fake news, azaz álhír-jelenség, amely noha csak néhány éve került bele a köztudatba, a politikai, gazdasági következményeik ma már „kézzel foghatók”.
2020. május 10., 09:072020. május 10., 09:07
Az álhír (fake news) kifejezést napjainkban többféle félrevezető, megtévesztő tartalom megnevezésére használjuk. A ma ismert legfontosabb „formái”: kamuhírek, hangulatkeltés, elfogult hírek, áltudományos hírek, összeesküvés-elméletek, kattintásvadász cikkek, téves tájékoztatások; de még az iskolai tanulmányainkból derengő lírai műfaj, a valóság komikus-ironikus ábrázolására törekedő szatíra is ide sorolandó. Tulajdonképpen szinte bármely tartalom kapcsán felmerülhet az, hogy amit olvasunk, annak köze sincs a valósághoz. Szakember segítségével jártuk körbe a témát.
Baracsi Katalin internetjogász szerint már az elején fontos megjegyezni, hogy nem minden álhír célja a károkozás, félrevezetés, megtévesztés. „A szatíra például irodalmi műfaj is, amit a helyén kell kezelni” – fogalmazott.
A köztudatban az elmúlt néhány évben került a fake news a figyelem középpontjába. Az eleinte csak viccesnek, szórakoztató kikapcsolódásnak induló hírek egyre erőteljesebb politikai töltetett kaptak, a megtévesztés a pánikkeltés szintjére emelkedett, amely komoly károk okozására képes. „A ránk zúduló információtömegben ma már egyre nehezebb meggyőződni a tartalom valódiságáról. Kifinomult módszerek, hitelesnek tűnő források, szakemberek, manipulált képek és felvételek egész sorát vonultatja fel az álhírgyártás. A politikai, gazdasági konfliktusok mellett az emberek társas kapcsolataiba is beszivárogtak az álhírek” – sorolta.
„Az internetet megelőzően az újságírók voltak az információs kapuőrök, akik megszűrték számunkra a tartalmakat, és bizonyosak lehettünk benne, hogy valódi tartalmakhoz jutottunk hozzá. Az internet korában, tehát manapság már mindenki lehet tartalomgyártó, és az embernek magának kell elvégeznie a szűrést, amit sokan megspórolnak” – magyarázta az internetjogász.
Az álhíreknek ugyanakkor a politikai, gazdasági következményei ma már „kézzel foghatók”. „Gondoljunk csak egy választási kampányra, ahol az egyik fél a másikat fakenewsokkal és deep fake (manipulált felvételekkel) járatja le, lehetetleníti el.
Az »információ hatalom« állítás jelenünkben még inkább megerősödött és egy olyan fegyverré alakítható, amivel a világ történései kívánság szerint a kedvünkre alakíthatók. Soha nem késő kézbe venni ezt a folyamatot, hogy újra az ember kezében legyen a döntés joga. Nem fognak varázsütésre eltűnni az álhírek, de a tudatos fellépés hozzájárul a csökkenésükhöz” – hívta fel a figyelmet a szakember.
Elmondta, azzal, hogy csak bizonyos tartalmakat olvasunk, bizonyos nézetekkel azonosulunk, elvesszük magunktól annak a lehetőséget, hogy a maga teljes egészében tudjunk értékelni egy hírt, egy tartalmat.
Romániában egyébként a büntető törvénykönyv 404. cikkelye értekezik erről. „Amikor az álhír személyiségi jogok megsértésével, gyűlöletkeltő tartalmakkal párosul, akkor azok további büntető és polgári jogi jogkövetkezményeket vonhatnak maguk maguk után. A pénzbírság mellett börtönbüntetés alapja is lehet egy álhír” – fogalmazott Baracsi Katalin.
Fontos megjegyezni, hogy a hiteles forrásból való tájékozódás képességének elsajátításában óriási szerepe van az iskoláknak. „Az iskola a különböző tantárgyak ismereteink elsajátítása mellett olyan képességekkel is fel kell vértezze a gyerekeket, amelyeket a jövő munkahelyein is jól tudnak kamatoztatni. Az álhírek felismeréséhez szükséges »szuperképesség« a kritikus gondolkodás. A kritikus gondolkodásmód az UNESCO (az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete) megfogalmazásában egy olyan folyamatként írható le, amely magában foglalja a kérdésfelvetést, a releváns információk összegyűjtését és kreatív rendszerezését, az új információknak a már elsajátított ismeretekkel összefüggésben történő elemzését, az előzetes elképzelések és feltevések újbóli átgondolását, a logikus érvelést, valamint a hiteles és megbízható következtetések levonását. E készség elsajátítása kiemelten fontos abban, hogy megtaníthassuk a fiataloknak az internethasználathoz kapcsolódó veszélyeket, továbbá azt, hogy ha ilyen veszélyekkel kerülnek szembe, mit érdemes tenniük és hová fordulhatnak segítségért” – magyarázta az internetjogász.
Zárásként kitért arra is, hogy a jelenlegi a koronavírus-járványhelyzet óta tovább nőtt az álhírek száma, amelyek kifejezetten a koronavírussal kapcsolatos érzelmi manipulációra hatnak.
Áltudományos hírek tömegével találkozunk a neten. A mostani álhírek szinte kivétel nélkül erre a vágyteljesítésre játszanak. Ugyanakkor megfigyelhetőek az egymás lejáratását célzó hírek, legyen szó termékekről, gazdasági versenytársakról vagy politikai döntésekről. Így tehát kiemelt fontosságú, hogy a már így is erőteljes jelenléttel bíró szűrőbuborék-hatás esetén az egyén választása, kritikai érzéke erősödjön meg” – hangsúlyozta.
A bántalmazást nem szabad félvállról venni. Amennyiben környezetünkben valaki érintett, bele kell avatkoznunk, mivel a bántalmazás nem magánügy. Beszéljünk az érintettel, a családjával, nyújtsunk annyi segítséget, amennyit tudunk vállalni.
Idén is szervez Mikulás-váró ünnepséget a marosvásárhelyi állatkert, amelyre kicsiket és nagyokat egyaránt hívnak december elsején. Az esemény során az állatkert lakóit is megajándékozza a Mikulás.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata és a Kónya Ádám Művelődési Ház különleges újdonsággal készül a téli ünnepekre: első alkalommal állítanak körhintát a város főterén.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása a napokban látott napvilágot. Főmunkatársa, Sepsiszéki Nagy Balázs tíz csíkszéki faluban mutatja be az olvasóközönségnek.
A családon belüli erőszakra, mint társadalmi szintű problémára november 26-án 18 órától a Csíki Moziban ingyenesen vetített Velünk véget ér című filmmel, és az azt követő panelbeszélgetéssel próbálják felhívni a közvélemény figyelmét.
Viccesnek indult, de komolyra fordult két fiatal számára a szombat este, miután a helyi rendőrök tetten érték, amikor a marosvásárhelyi főtéren felállított karácsonyfára vizeltek.
Változó lesz az időjárás a következő két hétben is, a nappali hőmérsékletek csúcsértéke 3-4 és 10-11 Celsius-fok között ingadozik majd – derült ki az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzéséből.
Holtan találtak szombat este a Sepsi Rekreatív Rt.-hez tartozó sugásfürdői mofettában egy 53 éves férfit, aki valószínűsíthetően előre eltervelt módon öngyilkosságot követett el.
Egy 13 éves fiú és lány sérült meg hétfőn délben, amikor a marosvásárhelyi Tudor Vladimirescu Általános Iskola egyik osztálytermének plafonja rájuk zuhant.
2 hozzászólás