Hirdetés
Hirdetés

Számonkérés, büdzsémódosítás, nem szűnő viták a székelyudvarhelyi önkormányzati ülésen

•  Fotó: Beliczay László

Fotó: Beliczay László

Pénzt csoportosítottak át a tanintézményeknek és a tömegközlekedést üzemeltető Urbana Rt-nek a szeptemberi soros önkormányzati ülésen Székelyudvarhelyen. A szejkefürdői ivó- és szennyvízhálózat átvételét, Márki-Zay Péter vendégül látását, valamint az európai uniós projektek megvalósításának elmaradását is számonkérték a polgármesteren a képviselők.

Fülöp-Székely Botond

2022. szeptember 29., 16:432022. szeptember 29., 16:43

2022. szeptember 29., 16:562022. szeptember 29., 16:56

Berde Zoltán, az RMDSZ frakcióvezetője a napirendi pontok megtárgyalását megelőzően rámutatott, hogy az európai uniós  pályázatok beszámolóiból azt látják, hogy lépések ugyan történtek a kivitelezések érdekében, de a megvalósítás még távol van. Felhívta ugyanakkor a figyelmet, hogy

ha az ígérgetések ellenére jövőre nem valósulnak meg a projektek, akkor azok teljes költsége a polgármesteri hivatalt fogja terhelni.

Hirdetés
Csak a szokásos. Egymásnak feszült a polgármester és a képviselő-testület Székelyudvarhelyen •  Fotó: Beliczay László Galéria

Csak a szokásos. Egymásnak feszült a polgármester és a képviselő-testület Székelyudvarhelyen

Fotó: Beliczay László

Gálfi Árpád polgármester reagálva minderre leszögezte: tisztában van vele, hogy a lakók eredményeket várnak a városvezetéstől, így volt ez az elmúlt 32 évben is. Megköszönte az RMDSZ segítségét a pályázatok terén, és reményét fejezte ki, hogy ez a továbbiakban is így lesz. Számonkérte a szövetségi frakción ugyanakkor azt, hogy

az elmúlt időszakban nem vállaltak alpolgármesteri, városmenedzseri, illetve más igazgató tisztségeket a hivatalban, amivel jelentősen segíthették volna szakmailag is a városvezetés munkáját.

Mindezek ellenére bízik benne, hogy 2023-ban munkateleppé válik a város, és elkezdődhet az említett projektek kivitelezése.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Átveszik a projektet?

Bíró Jolán, a Szabad Emberek Pártjának (POL) önkormányzati képviselője ismét a Szejkefürdőn kiépített ivó- és szennyvízhálózatról érdeklődött, hiszen tudomása szerint vissza kell fizetni a projektre megpályázott összeget, amennyiben a városháza nem veszi át év végéig az elvégzett munkálatokat. Mivel úgy tudja, hogy még mindig vita zajlik az érintettek között, felajánlotta, hogy

segít megszervezni egy találkozót a tervező, a kivitelező és a polgármesteri hivatal bevonásával – a cél az, hogy addig tárgyaljanak a felek, amíg megegyeznek a projekt átvételéről.

Utóbbit, az ottani létesítmények nehéz helyzete, valamint az is indokolja, hogy a hálózatok üzembe helyezése nélkül nem kérheti a városvezetés Szejkefürdő turisztikai övezetté nyilvánítását. Gálfi Árpád kijelentette, hogy

egyeztetett a fejlesztési minisztériummal, és kiderült, nem kell visszafizetni a megpályázott összeget, még akkor sem, ha a hivatal év végéig nem veszi át a beruházást.

A projekt anyagi elszámolása ugyanis már megtörtént, így pénzügyi szempontból lezárt beruházásról van szó. Ettől függetlenül történtek előre lépések az ügyben, hiszen még ezen a héten meg kell kapják a tervező javaslatait, hogy miként lehet kijavítani a korábbi szakértői véleményben említett hibákat. Az elöljáró ugyanakkor nyitott a Bíró Jolán által tett javaslatra is.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Szégyennek nevezte

Bindea Dániel, Magyar Polgári Pártos képviselő azt kérte számon a Gálfi Árpádon, hogy

fogadta Márki-Zay Pétert, Hódmezővásárhely polgármesterét, az anyaországi baloldali ellenzék megbukott kormányfő-jelöltjét.

Szerinte ugyanis ezzel „mélyebbre süllyesztette a polgármester Székelyudvarhely megítélését Magyarországon.” Nem érti – folytatta a képviselő –, hogy miért akar Gálfi a Fidesz ellenlábasával szövetségre lépni.

Idézet
Ezennel Székelyudvarhely nevében bocsánatot kérek a Fidesztől és a magyar kormánytól

– fogalmazott Bindea, aki később a polgármester gázolajlopással gyanúsított fiára is megjegyzést tett. Először Ölvedi Zsolt alpolgármester kelt az elöljáró védelmére, aki tisztázta:

Márki-Zay nem meghívásra érkezett Székelyudvarhelyre, hanem itt csak fogadták, miután jelezte, hogy ellátogatna a városba.

Ezek után hangsúlyozta, hogy elsősorban a korábbi fideszes hódmezővásárhelyi polgármester által kezdeményezett testvérvárosi kapcsolatok kialakításáról tárgyaltak. „Korrekt és őszinte beszélgetés volt. Arról is beszéltünk, amiben egyetértünk és arról is, amiben nem” – mondta. Ezt Gálfi Árpád is megerősítette, majd emlékeztetett, korábbi ígéretének megfelelően nem kampányban, hanem Hódmezővásárhely polgármestereként fogadta Márki-Zayt. A fiával kapcsolatos ügyről ismét megjegyezte:

megdöbbenéssel vette tudomásul, hogy bűncselekménnyel gyanúsítják, ugyanakkor nem találja az ide vezető okokat.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Pénzt kapnak az intézmények

Összesen 2,1 millió lej érkezett a városkasszába a Hargita megyei pénzügyi hivataltól, amelyet a székelyudvarhelyi tanintézmények kapnak meg, egyebek mellett az ösztöndíjak finanszírozására. A pénzügyi átcsoportosítások, illetve az önkormányzati képviselők módosító javaslatai értelmében

pénzt kaptak a székelyudvarhelyi oktatási intézmények, amit csakis az elmarad energiaszámlák, illetve egyéb rezsiköltségek kifizetésére költhetnek.

Összesen 100 ezer lejt különítettek el a képviselők a roncsautóprogram finanszírozására, ugyanakkor

500 ezer lej költségvetés-kiegészítést kapott az Urbana Rt., amely egy hónapja vállalta át a helyi tömegközlekedés üzemeltetését.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Hadnagy Gábor, a szolgáltató vállalat igazgatója közölte, hogy az elmúlt egy hónapban a körülményekhez képest igyekeztek helyt állni az üzemeltetésben, ugyanakkor lépések történtek a géppark bővítése érdekében is. Az RMDSZ kérdésére azt is elmondta Gálfi Árpád, hogy

lezajlott a közbeszerzés három új busz megvásárlására.

Ezek leszállítására kilencven napja van a megbízott vállalatnak, de az egyeztetések alapján bízik benne, hogy ez ennél lényegesen hamarabb megtörténik.

Elkezdődhet a kivitelezés

Az önkormányzati ülésen a képviselők elfogadták a II. Rákóczi Ferenc utca teljes felújításáról szóló technikai dokumentációt. Gálfi Árpád még a napirendi pontok megtárgyalása előtt kijelentette, hogy jó eséllyel még idén elkezdődhet a beruházás kivitelezése.

Ezenkívül több csereháti ifjúsági lakás eladásáról is döntöttek a tanácsosok, valamint módosították az adózási zónákat –  több utca is nagyobb adóbesorolásba került.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

A pontos adatokat a hivatal honlapján is közzétették. Szintén fontos döntés volt, hogy a Marin Preda iskola mellett ezentúl a Tompa László iskola kisiskolásai is napi szinten fognak kapni élelmiszercsomagot. Módosítani kellett ugyanakkor Székelyudvarhely és Fenyéd együttműködési megállapodását is, amelyet elektromos buszok megvásárlása érdekében kötöttek meg:

újabb töltőállomásokat kellett beiktatni a projektbe, hogy megfeleljenek a pályázati feltételeknek.

Ehhez a projekthez egyébként nem kell önrészt rendeljen a város.

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Egyeztetésre hívja a pártokat az elnök a Cotroceni-palotába az elutasított kormányalakítás után

Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.

Egyeztetésre hívja a pártokat az elnök a Cotroceni-palotába az elutasított kormányalakítás után
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Elcsendesedett, de nem szűnt meg a tiltakozás az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben

Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.

Elcsendesedett, de nem szűnt meg a tiltakozás az egészségügyben és a szociális ellátórendszerben
2026. június 23., kedd

Nyolc megyében okozott károkat a vihar

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).

Nyolc megyében okozott károkat a vihar
2026. június 23., kedd

Ügyvivő miniszterelnök: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége

Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.

Ügyvivő miniszterelnök: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PSD-s képviselő: A PNL, az USR, az RMDSZ és az AUR bebizonyították, hogy egy a céljuk: a hatalom bármi áron

Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.

PSD-s képviselő: A PNL, az USR, az RMDSZ és az AUR bebizonyították, hogy egy a céljuk: a hatalom bármi áron
2026. június 23., kedd

Veștea: jó szándékkal vállaltam a kormányalakítást, sajnálom, hogy nem sikerült megvalósítani

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.

Veștea: jó szándékkal vállaltam a kormányalakítást, sajnálom, hogy nem sikerült megvalósítani
2026. június 22., hétfő

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson

Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.

Elbukott a Veștea-kormány a parlamenti szavazáson
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével

Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.

Tizenöt éven át csapolták a külügy pénzét egy könyvelő segítségével
2026. június 22., hétfő

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében

Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.

Ittas autósok és biciklisek buktak le Hargita megyében
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.

Tudtuk, csak nem sejtettük
Tudtuk, csak nem sejtettük
2026. június 22., hétfő

Tudtuk, csak nem sejtettük

Hirdetés