Ebéd helyett egyelőre az otthonról vitt tízóraival kell beérniük. Archív
Fotó: Pál Árpád
Alig fél évig élvezhették az állam által biztosított meleg ebédet a székelyudvarhelyi Marin Preda Gimnázium diákjai, akik a szülőkkel és a pedagógusokkal közösen úgy döntöttek, hogy ettől a tanévtől szendvicsre váltanak. Ennek egyik oka, hogy az étkezésre szánt idő kevésnek bizonyult, emiatt az ebéd jó része a kukába került.
2018. február 16., 20:202018. február 16., 20:20
2018. február 16., 20:432018. február 16., 20:43
Hargita megyében egyedüliként a Marin Preda-iskola vett részt abban az állam által 2016 őszén kísérleti jelleggel elindított melegebéd-programban, amelybe az ország ötven iskolája került be. A székelyudvarhelyi tanintézet másfél éve még nem rendelkezett ebédlővel, egy korábbi szaktermet és a tankönyvraktárt rendezték be e célra, ugyanakkor a mellettük lévő két mosdót tették rendbe ahhoz, hogy megfeleljenek az egészségügyi követelményeknek, a meleg ebédet pedig a helyi Gondűző étterem szállította nekik.
„Előnyben vannak azok a tanintézetek, amelyeknek van saját kantinjuk, és az étkezés nem zavarja meg a tanítást. Tapasztalatnak jó volt, azonban hosszú távon nem volt fenntartható” – mondta lapunknak Ștefan Nuț, az iskola igazgatója. Helyszűke miatt a diákok két csoportra osztva étkeztek: az általános osztályok tanulói a tíz, a nagyobbak pedig a tizenegy órás szünetben.
– tette hozzá az igazgató. A szülőkkel közösen úgy döntöttek, hogy ebben a tanévben a kísérleti programban szereplő második lehetőséget, a csomagolt élelmiszert választják.
„Tavaly voltak osztályok, amelyek kétnapos kirándulásra szendvicset vittek magukkal, amelyet ugyanaz a vendéglátó egység készített, amelyik a meleg ételt. Ezt szívesen ették a gyerekek, és össze tudtuk hasonlítani a kettőt, így idén
– magyarázta Ștefan Nuț. Hozzátette, ezáltal kevesebb lesz a csomagolóanyag is, mivel a sok műanyag doboz és evőeszköz helyett csupán élelmiszer-fólia kerül a szemétbe.
A törvény szigorúan szabályozza az élelmiszercsomag tartalmát, így annak, aki vállalja a szendvicsek elkészítését, nincs könnyű dolga. Ezeket nem szabad semmivel megkenni, nem lehet bennük szósz, csupán fele-fele arányban friss zöldség, valamint csirke-, illetve nem kövér disznóhús. A szendvics mellé ugyanakkor adható még friss gyümölcs – tudtuk meg az igazgatótól.
Mivel késett a kormánypénz, tanévkezdés óta az általános iskolások tejet és kiflit kapnak, a felsősök pedig azt eszik, amit otthonról visznek mindaddig, amíg a helyi önkormányzat kiírja, és valaki meg is nyeri a közbeszerzési eljárást az étel biztosítására. A polgármesteri hivatalnál nem tudták megmondani a kiírás időpontját, mivel csak tavaly decemberben jelent meg a sürgősségi kormányrendelet, amely tartalmazza a programban a 2017–2018-as tanévben részt vevő tanintézeteket, és a szaktárca még nem közölte az alkalmazási módszertant. Enélkül – noha már megkezdődtek az egyeztetések az iskolával – csak felkészülni tudnak az intézmények, közölte lapunkkal a polgármesteri hivatal sajtóosztálya. Ennek ismeretében
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség vezetője a program kiterjesztésében bízott, ez ügyben még további tanintézetek felvételét is javasolta. „Nagyon jónak tartottam a kezdeményezést, és abban reménykedtem, hogy a kormány ettől a tanévtől bővíteni fogja a programban részt vevő ötven iskola számát, mivel javaslatot kértek tőlünk még négy-öt iskolára, de nem történt semmi” – közölte lapunkkal Görbe Péter főtanfelügyelő.
Szigorú elvárások
Az iskolai büfékben eladásra kínált termékek kínálatát is szigorúan szabályozza az egészségügyi minisztérium 2008/1563-as rendelete – tájékoztatott Szarvas Zsuzsanna helyi vállalkozó, akit két iskola is felkért büféik működtetésére. Ezekben innivalóként kizárólag palackozott szénsavas, illetve szénsavmentes ásványvíz forgalmazható. Ami az ennivalót illeti, süteményt, édességet, sózott magokat, sós, illetve édes péktermékeket, kekszet, chipset, hamburgert, pizzát, sült krumplit nem értékesíthetnek, ugyanakkor a müzliszeletek palettája is korlátozott. Megengedett a gyümölcs, a kifli és a csökkentett sótartalmú perec, a gépsonkával, valamint csökkentett zsírtartalmú sajttal készített szendvics, azzal a kitéttel, hogy mindegyik csomagolásán szerepeljen az összetevők listája. „El kell gondolkodnom azon, hogy ilyen körülmények között megéri-e büfét működtetni, mivel a kicsik kapják a tej-kiflit, meg többnyire otthonról a szendvicset, gyümölcsöt nem igazán esznek” – summázta Szarvas Zsuzsanna.
Beköszöntött a tartósan hideg időszak, de az aszfalt száraz, a havazás még várat magára – ilyen esetben is le kell cserélni a nyári gumiabroncsokat? Egyáltalán miben különbözik a téli és a nyári gumi? Videónkból kiderül.
Ebben a hűvös időben képzeld el, milyen lenne egy melegebb éghajlaton, a tenger hullámai mellett koktélt szürcsölgetni. A Rádió GaGával még ez sem lehetetlen! Küldj el bárkit „melegebb éghajlatra”, de csak azt a személyt, aki téged is magával vinne.
Hogyan kommunikáljunk Alzheimer-kórban szenvedő beteggel? – ez lesz a témája a Gyergyószentmiklóson szervezett Alzheimer Cafénak szerdán a Szent Erzsébet Idősek Otthonában.
Bemutatják Kelemen Csongor Életem '56 árnyékában című memoárját Csíkszeredában. A kötet szerzője megjárta a szekuritáté vallatószobáit, a börtönöket, kényszermunkatáborokat, utána is üldözték, megbélyegezték.
Csak Hargita megye magasabban fekvő régióiban váltott át havazásba az eső kedd este és szerdára virradóra. A Madarasi Hargitát és Hargitafürdőt az ottani webkamerák tanúsága szerint vékony hóréteg borította be reggelre.
Idén már harmadszorra állt az élre Hargita megye azon az országos listán, amely a megszüntetett cégek arányának növekedését mutatja. A megye gazdaságának az erejét és szerkezetét tekintve nem meglepő az eredmény – véli a megyei iparkamara elnöke.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
szóljon hozzá!