Fotó: Soós Zoltán kommunikációs csapata
Az elmúlt három és fél évben Marosvásárhely polgármestere, Soós Zoltán azon dolgozott, hogy kimozdítsa a várost a régi rendszer árnyékából. Ez sikerült, a város most már a fejlődés útján halad, de az elöljáró figyelmeztet arra, hogy a múlt visszatérése nagy veszélyt jelent. Az elért eredmények megőrzése és a további fejlődés érdekében Soós Zoltán folytatni kívánja a munkát.
2024. június 03., 17:002024. június 03., 17:00
– Hogyan tekint vissza az elmúlt három és fél évre?
Soós Zoltán: Voltak nehéz pillanatok, de már vannak felmutatható, kézzelfogható eredményeink. Amikor átvettük a polgármesteri hivatalt, embertelen körülmények uralkodtak: adminisztrációs káosz, adósságok és 20 év felhalmozott problémái szőnyeg alá söpörve.
A város a szürkeség, a nemtörődömség és a korrupció játéktere volt. Mi más irányt választottunk, a fejlődés útját és legalább tíz évre előre terveztünk, mert tudtuk, hogy nem lesz egyszerű és nem fog egyik napról a másikra menni.
– Milyen mértékben teljesültek a várakozásai, elégedett a megvalósításokkal?
Soós Zoltán: Ma Vásárhely már nem ugyanaz a város, mint négy éve volt. Ez volt az elsődleges célunk, hogy kimozdítsuk a várost abból a korszakból, amelyben a semmittevés elfogadott volt. Teret adtunk a fejlődésnek, a munkának, az építkezésnek és a dinamikus kulturális életnek.
Míg Florea idejében 81 lejt költöttek egy évben egy főre lebontva az EU-s alapokból, ez nálunk 2023-ban 2135 lejre nőtt. A számok is mutatják, a különbség a városfejlesztésben is meglátszik: megújultak az oktatási intézmények, a tömegközlekedés, az infrastruktúra, számos játszótér, buszmegállók és zöldövezetek. Voltak nehézségek, olyan kihívások, amelyeket nem láttunk előre és amelyek megoldására sok energiát, időt és erőforrást fel kellett használnunk, ezek miatt lasabban haladtunk.
– Ha Ön nyeri a választásokat, mire számíthatnak a marosvásárhelyiek a jövőben?
Soós Zoltán: Folytatni fogom a munkát, befejezem, amit elkezdtem. Így semmi nem vész el abból sem, amit eddig megvalósítottunk. Jelenleg 55 projektünk van folyamatban, köztük több nagy beruházás is: parkolóházak, saját terelőút, bekötőutak, ezeket mind sikerre kell vinnünk.
Otthonos, élhető, modern és civilizált városban éljünk együtt.
– Nyolcan mérkőznek meg a polgármesteri székért, kitől tart a leginkább?
Soós Zoltán: A legsötétebb forgatókönyv az lenne, ha Florea visszatérne. Tőle semmi jót nem várhat Marosvásárhely. Nem lenne szerencsés, ha bármilyen más adminisztráció venné át a projektjeinket. Most tényleg lenne veszítenivalója a városnak, nem úgy, mint ahogy Florea után, aki most is félretájékoztatással kampányol és azt állítja, hogy az ő projektjei hullottak az ölünkbe. Nekünk ő nem hagyott mást örökségül, csak legfeljebb káoszt, rossz munkamorált és kiábrándult embereket.
Ha más valaki venné át a helyemet, biztos azt gondolná, hogy ő majd jobban tudja és másképp csinálja, de jelenleg nekünk van a legjobb rálátásunk, tervünk a folytatásra. A város sorsát már megfordítottuk, most meg kell tartanunk ezt az irányt.
– Mit üzen azoknak a szavazóknak, akik még bizonytalanok a választásukban, vagy akik úgy érzik, hogy az elmúlt mandátumban nem történt elég előrelépés?
Soós Zoltán: Az első mandátumban számos nehézséggel kellett szembenéznünk, de sikerült elindítani Marosvásárhelyt a fejlődés útján. Négy év alatt nem lehet húsz év mulasztásait és problémáit megoldani. Az elmúlt három és fél év alatt az alapokat fektettük le, terveket indítottunk el, amelyek hosszú távú eredményeket hoznak majd.
Nem engedhetjük meg, hogy visszacsússzunk a múlt hibáiba és stagnálásába. Ezért kérem a támogatásukat és a bizalmukat, hogy folytathassuk azt az építkezést, amelyet elkezdtünk.
(X – fizetett hirdetés)
AEP-azonosító: 24240353.
Cod AEP: 24240353.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.